Reklama

Lifestyle

Milowy krok do Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej zrobiony

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży / Biuro prasowe UMWP
Dodano: 28.03.2025
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz / Biuro prasowe UMWP
Share
Udostępnij

Właśnie ruszamy – powiedział marszałek Władysław Ortyl, podczas uroczystości podpisania umowy na inwestora zastępczego dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Ta największa inwestycja w ochronę zdrowia na Podkarpaciu, dzięki której powstaje nowoczesna placówka, która kompleksowo będzie leczyć dzieci i młodzież w regionie, jest częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Dziś w szpitalu dyrektor placówki Barbara Rogowska podpisała z prezesem firmy BBC Best Building Consultants Łukaszem Zdziebłowskim umowę na wykonywanie przez firmę zadań inwestora zastępczego. W uroczystości uczestniczyli marszałek województwa Władysław Ortyl oraz członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej to największa inwestycja, którą realizuje Samorząd Województwa Podkarpackiego. Mówimy, że centrum jest już w realizacji, bo tak należy traktować wszelkie działania niezbędne, by móc ruszyć z samą budową tego obiektu, a później jego wyposażaniem i uruchamianiem. Dziś mówimy o inwestorze zastępczym, czyli firmie, która będzie nas wspierała w dojściu do finału tej inwestycji. To wsparcie jest tak ważne, bo choć szpital świetnie sobie radzi w kolejnych niemałych inwestycjach za wiele milionów złotych, to tak wielkiej inwestycji w sposób merytoryczny, w pełnej odpowiedzialności za każdy etap prac nie jest w stanie realizować. Stąd tak ważny był wybór firmy, która na każdym etapie wesprze szpital – mówił podczas uroczystości podpisania marszałek Władysław Ortyl – Ten inwestor zastępczy jest także niezbędny z punktu widzenia instytucji, które współfinansują budowę.

Inwestor zastępczy będzie przygotowywał przetarg, nadzorował budowę, kontrolował dokumentację i koordynował działania wszystkich podmiotów, dbając o terminową i zgodną z przepisami realizację inwestycji. Zadanie to powierzone zostało firmie BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. Sp. komandytowa z siedzibą w Warszawie, która w przetargu na inwestora zastępczego zaoferowała realizację usługi za niecałe 8 mln zł.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej jest największą inwestycją realizowaną w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 w obszarze ochrony zdrowia. Jest to projekt wynegocjowany z Komisją Europejską w bardzo trudnych negocjacjach, na szczęście udało się uzyskać zgodę KE na dofinansowanie tego projektu. 50 mln euro to środki, które zostaną przeznaczone na PCMD z programu regionalnego FEP 2021-2027. Kolejne nieco ponad 30 mln euro to środki z budżetu państwa. Pozostała część to środki z budżetu Województwa Podkarpackiego i będzie to spora kwota, bo koszt inwestycji przewidziany jest na około 714 mln złotych – mówiła członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Będzie to placówka pediatryczna, w ramach której dzieci i młodzież, także te ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami będziemy chcieli w pełnym zakresie leczyć i pomagać – podkreślała członek zarządu.

Głównym celem powstania Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej” jest poprawa jakości i dostępności usług medycznych dla najmłodszych pacjentów.

Województwo Podkarpackie jako jedyne w Polsce nie ma wyspecjalizowanego szpitala pediatrycznego. Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej to bardzo ważny krok w kontekście sprawowania opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży z regionu. Dziś – podpisując umowę z inwestorem zastępczym, robimy milowy krok, ku tworzeniu nowoczesnego ośrodka, który zapewni w jednym miejscu kompleksową i profesjonalną opiekę medyczną – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Bardzo ważne jest to, że w PCMD oprócz dobrych warunków dla istniejących już klinik, powstaną nowe- między innymi klinika kardiologii, otolaryngologii, alergologii i mukowiscydozy, urologii, centrum leczenia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych. Powstanie dziecięcy szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny dla dzieci. PCMD pozwoli też na rozszerzenie działalności poradni dziecięcych oraz utworzenie nowych, deficytowych: genetycznej, diagnostyki prenatalnej czy chorób zakaźnych. To jest inwestycja to wielka szansa dla małych pacjentów, aby otrzymali szybką i skuteczną pomoc tu w Rzeszowie, na Podkarpaciu – podkreślała dyrektor Barbara Rogowska – Dołożę wszystkich starań, aby centrum powstało w terminie i abyśmy zdążyli rozliczyć unijne środki – deklarowała dyrektor.

Prezes firmy BBC Best Building Consultants Łukasz Zdziebłowski podkreślał, że czuje dumę, iż jego firma będzie częścią tak ważnej inwestycji w ochronę zdrowia.

To nie jest zwykła inwestycja, to wielkie wyzwanie, Dzis oczyma wyobraźni już widzimy to centrum na żywo. Doskonale się pracuje, kiedy można łączyć prace z misją. Jesteśmy w obszarze budynków użyteczności publicznej, w obszarze budynków szpitalnych, ale najważniejsze jest to że jesteśmy w obszarze centrum, które będzie służyć dzieciom i młodzieży. Czyli pracujemy dla najmłodszych, dla tych bezbronnych, których życie i zdrowie musimy chronić. I to daje jeszcze silniejszą motywację do ciężkiej pracy przy projekcie – podkreślał Łukasz Zdziebłowski.

Projekt budowy PCMD zakłada powstanie czterokondygnacyjnego budynku, połączonego z istniejącą dziecięcą częścią szpitala. Całkowita powierzchnia wyniesie 49 000 m2. Koszt inwestycji to ok. 714 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 roku.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy