Źródło: malopolska.pl / Departament Kultury i Dziedzictwa Kulturowego/ redakcja
Dodano: 27.03.2025
Udostępnij
Koncerty, spektakle, wystawy, a także specjalne wydarzenia z okazji m.in. 5. rocznicy śmierci Krzysztofa Pendereckiego – sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na ostatni weekend marca.
W sobotę 29 marca mija 5 rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W związku z obchodami tego wydarzenia w najbliższy weekend odbędą się specjalne, okolicznościowe wydarzenia poświęcone spuściźnie kompozytora:
Chór Polskiego Radia – Lusławice pod dyrekcją maestra Macieja Tworka uczci pamięć Maestra w miejscu, gdzie spoczywają prochy artysty – kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Zabrzmią jedne z najpiękniejszych dzieł wokalnych Mistrza, z różnych okresów twórczości. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Kiedy? Piątek 28 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska złoży hołd Mistrzowi niezwykłym wydarzeniem, które stanowi prolog tegorocznej edycji Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat. Będzie to również koncert dedykowany pamięci patrona instytucji. Karol Szymanowski zmarł również 29 marca. W tym roku mija 88. rocznica jego śmierci. W programie koncertu znajdą się: „Przebudzenie Jakuba” Pendereckiego, „Stabat Mater op.53” Szymanowskiego, a także II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Andrey Boreyko – dyrygent, na scenie wystąpią także soliści: Natalia Rubiś – sopran, Eva Vogel – alt i Hubert Zapiór – baryton.
Kiedy? Piątek 28 marca, godz. 19.30/Sobota 29 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w dniu 5. rocznicy śmierci Mistrza zaprezentuje jedno z jego najważniejszych dzieł – skomponowane w Lusławicach “Credo”. Na lusławickiej scenie wystąpią: Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Chór i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją Macieja Tworka oraz solistki i soliści: Iwona Hossa – sopran, Izabela Matuła – mezzosopran, Anna Lubańska – alt, Adam Zdunikowski – tenor i Łukasz Konieczny – bas.
Kiedy? Sobota 29 marca, godz. 18.00. Przed koncertem w lusławickim centrum odbędzie się także finisaż wystawy fotograficznej poświęconej pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na koncert „Święty! Przekażcie to dalej”, organizowany w hołdzie wielkim Polakom – wielkiej osobowości chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej – Św. Janowi Pawłowi II oraz Prymasowi Tysiąclecia bł. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Na program koncertu składa się cykl kilkunastu pieśni na głosy solowe, chór i orkiestrę. Do narracji zostaną wplecione teksty Karola Wojtyły. Wydarzenie poprowadzi Jolanta Janus.
Kiedy? Niedziela 30 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie centrum
W ten weekend odbędzie się także Koncert Jubileuszowy 25-lecia chóru Kantorei Sankt Barbara, działającego w ramach Stowarzyszenia Artystycznego Pro Musica Mundi. Chór koncentruje się głównie na wykonaniach muzyki wokalno-instrumentalnej, szczególnie niemieckiego i polskiego baroku oraz na muzyce chóralnej a cappella od renesansu po XXI wiek. Program koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej obejmą wykonania kompozycji J. S. Bacha.
Kiedy? Niedziela 30 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie będzie gościć na swojej scenie legendarne rockowe trio SBB. To ikoniczny zespół rocka progresywnego, który zrewolucjonizował polską scenę muzyczną od momentu swojego powstania w Siemianowicach Śląskich w 1971 roku. Trzon zespołu stanowili i wciąż stanowią trzej utalentowani muzycy: klawiszowiec i wokalista Józef Skrzek, gitarzysta Apostolis Anthimos oraz perkusista Jerzy Piotrowski. To właśnie połączenie różnorodnych talentów i inspiracji muzycznych sprawiło, że SBB stało się jednym z najbardziej niepowtarzalnych zespołów w kraju i Europie.
Kiedy? Niedziela 30 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Centrum Sztuki Mościce zaprosi także na japońsko-polskie spotkanie muzyczne. Na zaproszenie tarnowskiego chóru „Puellae Orantes” pojawi się chór japoński występujący pod nazwą „La Fontaine”. Oba zespoły zaprezentują utwory charakterystyczne dla kultury swojego kraju. Dyrygentką japońskiego chóru jest Kuniko Yoshioka, prowadząca również działalność solową jako sopranistka. Studiowała dyrygenturę pod kierunkiem Chikara Imamury, z którym „Puellae Orantes” współpracuje od 2019 roku – stąd powstał pomysł współpracy obu zespołów.
Kiedy? Piątek 28 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Cricoteka w Krakowie zaprasza na koncert premierowy nowego albumu zespołu Czarakcziew and The Jazz Cats. Płyta „A Tribute To Fred Katz” jest hołdem dla pioniera jazzowej wiolonczeli. Podczas koncertu będzie można usłyszeć nie tylko niezwykłą muzykę, ale także unikalnych gości, w tym Debbi Ebert i Hymana Katza.
Kiedy? Sobota 29 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na wyjątkowe muzyczne spotkanie w ramach cyklu Koncerty Espresso, organizowanego przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Wydarzenie odbędzie się w niezwykłej scenerii ekspozycji lotniczej, a jego program wypełnią dźwięki inspirowane filmem i przestrzenią podniebną. Przed koncertem odbędzie się spotkanie z dr hab. Krzysztofem Mroczkowskim, zastępcą Dyrektora ds. Naukowych Muzeum, który przybliży gościom związek lotnictwa z kulturą i sztuką.
Kiedy? Niedziela 30 marca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum
fot. B. Barczyk/Teatr im. J. Słowackiego / Spektakl Wesele
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na koniec tygodnia przygotował cztery spektakle:
na dużej scenie adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach teatru 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W rolę Państwa Młodych wcielają się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie występują ponadto m.in.: Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.
Kiedy? Czwartek 27 marca i piątek 28 marca, godz. 19.00 oraz sobota 29 marca, godz. 15.00 i niedziela 30 marca, godz. 19.00.
na scenie – Dom Machin sztuka „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny, poświęcona postaci Simony Kossak, polskiej biolog i profesora nauk leśnych, która w zdecydowany sposób działała na rzecz przyrody. Pomysłodawczynią spektaklu i odtwórczynią jej roli jest Agnieszka Przepiórska.
Kiedy? Piątek 28 marca godz. 19.00.
na scenie – Dom Machin również „Bóg, ja i pieniądze”. To monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.
Kiedy? Sobota 29 marca i niedziela 30 marca, godz. 19.00.
na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) adaptacja głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.
Kiedy? Od piątku 28 marca do niedzieli 30 marca, godz. 19.00.
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na dwa spektakle:
„CCY – WITKAC-Y Menażeria” w reż. Andrzeja Dziuka. To spektakl który powstał w 70. rocznicę śmierci oraz 125. rocznicę urodzin patrona instytucji. Sztuka stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.
Kiedy? Czwartek 26 stycznia, godz. 19.15.
premierowy „Wahazar” wg dramatu patrona instytucji. – Jak zwykle w pismach St. I. Witkiewicza padają ważkie pytania – o prawdę – wiarę, sens naszego zmagania się z sobą samym, ale i z historią. No, i – co najważniejsze – pytanie o tajemnicę istnienia – mówi o adaptacji reżyser Andrzej St. Dziuk. W obsadzie występują m.in. Andrzej Bienias, Emilia Nagórka, Marcelina Rusnak, Katarzyna Pietrzyk i Kamil Joński.
Kiedy? Premiera – piątek 29 marca, godz. 19.15. Kolejny pokaz – sobota 29 marca, godz. 19.15.
Opera Krakowska przypomni adaptację arcydzieła teatru operowego – „Wesele Figara” Mozarta, w reż. Laco Adamika. To komedia o wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów intrydze erotycznej i znakomicie nakreślonymi portretami ludzkimi. Twórcy krakowskiej inscenizacji pozostają wierni mozartowskiemu dziełu. Akcentują jego ponadczasowe walory, w tym szczególnie prawdziwość charakterów, uczuć i relacji między postaciami. Nie unikają przy tym treści społecznych, wpisanych w historię mariażu Figara i Zuzanny. W dwóch zespołach obsadowych sztuki występują m.in. Mariusz Godlewski/Robert Gierlach, Kamila Dutkowska/Edyta Piasecka i Aleksandra Orłowska/Paula Maciołek.
Kiedy? Od czwartku 27 marca do soboty 29 marca, godz. 19.15/Niedziela 30 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na spektakl wieńczący XX Festiwal Artystów Piosenki Pamiętajcie o Ogrodach. Na scenie wystąpi gościnnie Teatr KTO z Krakowa, prezentując sztukę pt. „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”. To niepowtarzalna interpretacja dzieł niemieckich twórców lat 20. XX wieku we współczesnym wykonaniu. Reżyser Józef Opalski wydobywa z tekstów Brechta wyraziste wizerunki kobiet: matek, wdów, kochanek, prostytutek i żebraczek. Wszystkie razem tworzą niemal antyczny chór, który w przejmujący sposób opisuje i interpretuje trudną dla nich rzeczywistość, chociaż całość pozostaje w konwencji kabaretu lat 40. powojennej burleski. W obsadzie występują: Anna Bugajska, Sylwia Chludzińska, Aleksandra Konior-Gapys i Bożena Zawiślak-Dolny.
Kiedy? Czwartek 27 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie gościć u siebie wybitną polską aktorkę Annę Seniuk, która zaprezentuje widzom monodram „Księga ziół (i nie tylko…)”. Przedstawienie powstało z inicjatywy artystki i jest jej w pełni autorską wypowiedzią sceniczną – swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem. W spektaklu pojawiają się m.in. wiersze Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego.
Kiedy? Niedziela 30 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na weekend finisażowy wystawy „Śpij spokojnie, dobrze śnij”. To ostatnia szansa na zobaczenie ekspozycji, a także okazja do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących. Muzeum przygotowało:
spotkanie poświęcone badaniom nad opowieściami sennymi kobiet z kręgów, które poprowadzi dr Lidia M. Rodak. Przedstawi opowieści senne w szerszym kontekście teoretycznym, uwzględniając historię, terminologię oraz koncepcje śnienia. Będzie to wyjątkowa okazja, by zgłębić psychologiczne, społeczne i kulturotwórcze aspekty snów, a także zapoznać się z tym interesującym projektem badawczym.
koncert ambientowy pt. „Cisza w Muzeum Etnograficznym” w wykonaniu Pawła Pruskiego i Ety Hox, tworzących Projekt CISZA. Artyści koncentrują się na organizowaniu wydarzeń, w których muzyka ambientowa odgrywa kluczową rolę. Wykorzystują różnorodne formy i środki artystyczne, takie jak projekcje wizualne, subtelne oświetlenie czy interaktywne instalacje dźwiękowe, tak by osiągnąć optymalną symbiozę między muzyką, miejscem i publicznością.
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach otwiera wystawę „Dni Grozy. 110 rocznica Bitwy Gorlickiej”. Ekspozycja ma na celu upamiętnienie jednej z kluczowych bitew I wojny światowej, która miała miejsce 2 maja 1915 roku. Została pomyślana jako prezentacja o charakterze popularnonaukowym w celu uczczenia 110 rocznicy największej i najważniejszej bitwy na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z bitwą – jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.
Kiedy? Od czwartku 27 marca. Więcej informacji na stronie muzeum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Natalii Snażyk pt. „Niedomknięte okno”. Artystka zajmuje się malarstwem w technice olejnej, temperą, rysunkiem tradycyjnym i cyfrowym. Brała udział w wystawach zbiorowych, a ekspozycja „Niedomknięte okno” jest jej drugą wystawą indywidualną.
Kiedy? Piątek 28 marca, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie biblioteki
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na rodzinne warsztaty stolarskie. Na dobry początek wiosny uczestnicy wezmą na warsztat formę i symboliczne znaczenie drzewek emausowych. Inspiracji poszukają na wystawie stałej muzeum, wśród przedmiotów charakterystycznych dla krakowskich wiosennych jarmarków odpustowych. Wszystkie potrzebne elementy – ptaszka, pień, listki i podstawę – wytną z drewna, starannie szlifując i przygotowując do złożenia.
Kiedy? Sobota 29 marca, godz.11.00 i 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum
W kolejnej odsłonie cyklu dyskusji Wrzątek o sztuce współczesnej, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, tematem będą emocje. Gospodarz dr hab. Dariusz Juruś porozmawia o nich z gośćmi: prof. dr hab. Przemysławem Piotrowskim, kierownikiem Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzejem Szarkiem – artystą i wykładowcą oraz dr Pawłem Ścigajem z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kiedy? Piątek 28 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprasza do siebie przyszłych maturzystów. Podczas 6-godzinnej „Matury ze Słowakiem” będzie można:
nauczyć się, jak napisać wypowiedź argumentacyjną na 100 proc.,
powtórzyć najważniejsze informacje z epok literackich i wybranych lektur obowiązkowych,
otrzymać konkretne wskazówki dotyczące matury ustnej,
rozszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia z poziomu rozszerzonego.
Spotkanie poprowadzą: Wojciech Rzehak – scenarzysta, polonista i kierownik działu edukacji w teatrze oraz Dariusz Martynowicz – polonista, Nauczyciel Roku 2021, edukator.
Kiedy? Niedziela 30 czerwca, godz. 9.00. Więcej informacji na stronie teatru
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.