Reklama

Kultura

Wiosna puka do Galerii Pastula. Wystawy Agnieszki Filipek i Wojciecha Ćwiertniewicza

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.03.2025
Reprodukcja mozaiki Agnieszki Filipek
Reprodukcja mozaiki Agnieszki Filipek
Share
Udostępnij

Dzielą ich cztery dekady życiowych doświadczeń, w sobotę, 22 marca połączy niebanalna przestrzeń Galerii Pastula w Porębach Kupieńskich. W gościnnych progach u Janka Pastuły wernisaż wystaw:  „Ślady niewidzialnych światów” – rzeźby i mozaiki ceramiczne Agnieszki Filipek oraz „Teologia” – abstrakcje Wojciecha Ćwiertniewicza. Początek o godz. 16.20.

Agnieszka Filipek ma 30 lat i pochodzi z Rzeszowa. W 2021 roku uzyskała dyplom magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy abstrakcyjne rzeźby oraz mozaiki ceramiczne. Jak sama o sobie mówi: „sztuka to nie tylko zawód, to pasja, która stała się moim życiem. Czerpię inspiracje z wszelkich zakątków świata – zarówno z natury, jak i z przemysłowych przestrzeni, które potrafią mnie zaskoczyć swoją surowością. To połączenie różnych wpływów znajduje odzwierciedlenie w moich pracach, które mają unikatowy charakter”.

„Ślady niewidzialnych światów”, które powstały w latach 2024 i 2025

Forma i kolor to dwa główne składniki, które decydują o ostatecznym wyglądzie jej rzeźb. Każdy z tych elementów współgra ze sobą, tworząc harmonijną całość, która oddaje jej emocje i wizje artystyczne. Na wystawie „Ślady niewidzialnych światów” zaproponuje prace, które powstały w latach 2024 i 2025. Wystawa stanowi przekrój jej ostatniej twórczości. Będą to dzieła z trzech cykli: Nieznany Panteon, Tajemnicze Obiekty oraz Bramy.

– W moich pracach staram się uchwycić abstrakcyjne wizje, łącząc je z osobistymi refleksjami. Każda praca jest zapisem moich wewnętrznych poszukiwań i pragnienia. “Ślady niewidzialnych światów” to dla mnie przestrzeń, w której tradycyjne techniki ceramiki spotykają się z moją wyobraźnią, tworząc nowe formy i historie – opisuje artystka. – Wszystkie moje prace łączy osobliwy mistycyzm. Są opowieścią o zapomnianym i niezdefiniowanym.

Prace Ćwiertniewicza z cyklu „Teleologia”

Wojciech Ćwiertniewicz to utalentowany artysta malujący, urodzony w 1955 roku w Krościenku – twórca, którego dzieła cechują się niepowtarzalnym stylem i głębią emocjonalną. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobywca prestiżowych nagród: Nagroda Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1987) oraz Nagroda “Exitu” (2008), zyskał uznanie krytyków i miłośników sztuki. Jego obrazy znajdują się w renomowanych kolekcjach, w tym Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Unikalny styl oraz rodzaj odrębnej emocjonalności sprawiają, że jego obrazy spotykają się z dużym zainteresowaniem krytyki oraz kolekcjonerów sztuki. W Galerii Pastula Wojciech Ćwiertniewicz zaprezentuje prace abstrakcyjne z cyklu „Teleologia” (akryl na płótnie).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy