Reklama

Kultura

150. urodziny Alfonsa Karpińskiego. Z kobietami i różami czeka w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 20.05.2025
  • Alfons Karpiński, Portret żony | 1930.
Alfons Karpiński, Portret żony | 1930.
Share
Udostępnij

W Rzeszowskim Dom Sztuki trwa właśnie wystawa prac: Wojciecha Weissa, Alfonsa Karpińskiego i Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Trzech znakomitych malarzy, którzy urodzili się 150 lat temu i każdy z nich zostawił swój ślad na Podkarpaciu. Karpiński urodził się w Rozwadowie, Wygrzywalski na świat przyszedł w Przemyślu, a Weiss był częstym gościem w Strzyżowie. Teraz jest okazja obejrzeć 37 prac artystów i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Już w piątek, 23 maja o godz. 17.00 w Urban Lab w Rzeszowie prelekcję o Alfonsie Karpińskim wygłosi Beata Kuman,  historyczka sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Alfons Karpiński, Żółte róże.

100 lat temu kobiety kochały Alfonsa Karpińskiego. Mistrz portretu, malarz scen rodzajowych i martwych natur, którego  herbaciane róże każdy nobliwy krakus pragnął zawiesić na ścianie. Obok Malczewskiego, Wyspiańskiego, Fałata jeden z najlepszych malarzy Młodej Polski. Urodzony w Rozwadowie, dziś dzielnicy Stalowej Woli, powrócił tutaj kilka lat temu, a Galerii Alfonsa Karpińskiego, pierwsza w Polsce i z różą w tle, warta jest obejrzenia o każdej porze roku.

Karpiński urodził się w 1875 roku i pierwszych 10 lat życia spędził w Rozwadowie, gdzie jego ojciec był sędzią powiatowym. Powrót do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, jest o tyle symboliczny i wymowny, że Galeria powstała w budynku dawnego sądu powiatowego, a później rejonowego, który od 2012 roku należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Twórczość Alfonsa Karpińskiego, przez lata zapomniana, dziś nie mam wątpliwości, że Karpiński i Zdzisław Beksińscy, to najwybitniejsi artyści XX wieku z naszego regionu. Kluczowe postacie, jeśli chodzi o malarstwo polskie i Podkarpacie.

Wszechstronnie wykształcony Karpiński nauki pobierał w Krakowie i Monachium. Od 1904 do 1907 uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, w latach 1908-1912 do Akademii Colarossiego w Paryżu. I to właśnie okres paryski uznaje się za najważniejszy w jego twórczości. Znudzony Wiedniem, zachwycił się Paryżem, gdzie tworzył najlepsze swoje prace. Jednak to Kraków był miejscem, do którego zawsze powracał.

Malarz pięknych kobiet i róż

Mistrz kobiecych portretów. Portretował najczęściej modelki i aktorki, kobiety piękne, eleganckie, które przykuwały uwagę – misterną fryzurą, wyszukanym strojem, nieoczywistą urodą.

 Do dziś w wielu domach Krakowa z profesorskimi i inteligenckimi korzeniami na ścianach wiszą portrety autorstwa Karpińskiego. Malarz już za życia był doceniany i kopiowany, co potwierdza, że jego prace były bardzo pożądane. Kobiety z jego obrazów spoglądają na nas z wysmakowanych wnętrz z pięknymi meblami i porcelaną, upozowane, pięknie ubrane, zachwycające. Trudno się dziwić, że wiele krakowskich mieszczek marzyło, by być sportretowaną przez Alfonsa Karpińskiego. Paradoksalnie, nieczęsto portretował swoją dwadzieścia pięć lat młodszą żonę, Władysławę Chmielarczykównę.

Alfons Karpiński, Portret żony | 1930.

W twórczości Karpińskiego równie popularna jak portret kobiety jest martwa natura, róże przede wszystkim, najpiękniejsze te herbaciane. Ponoć nie było dnia, kiedy by malarz nie przemierzał krakowskich zaułków z bukietem róż pod pachą. Ich niezwykłe kolory, faktury – kwintesencję piękna można odnaleźć w jego obrazach z kwiatami. Malowanie róż, białych, czerwonych, ale najczęściej herbacianych pozwalało mu w sposób jeszcze atrakcyjniejszy oddać piękno portretowanych kobiet.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy