Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu żegna zimę Wiosennym Festiwalem Artystów Piosenki. To już XX, jubileuszowa edycja imprezy organizowanej pod hasłem Pamiętajcie o ogrodach. Na festiwalu króluje piosenka aktorska i poezja śpiewana, ale nie tylko z kręgu Krainy Łagodności. Tym razem dla publiczności wystąpią:
Grzegorz Turnau z zespołem – wokalista, aranżer, kompozytor, poeta, twórca muzyki filmowej i teatralnej, który od ponad 30 lat w niepowtarzalny sposób łączy elementy muzyki poetyckiej z jazzem.
Kiedy? Piątek 21 marca, godz. 19.00.
nowy, mocny duet na polskim rynku muzycznym: Matylda Damięcka – śpiew i Radek Łukasiewicz – produkcja. W swoich tekstach i melodyjnych kompozycjach opowiadają o trudnościach związanych z dorosłością, poszukiwaniem siebie oraz zmaganiem się z oczekiwaniami społecznymi.
Kiedy? Sobota 22 marca, godz. 19.00.
Natalia Kukulska – jedna z najbardziej cenionych rodzimych artystek estrady. Jej najnowszy album „Dobrostan” zawiera 11 utworów, skomponowanych przez producenta muzycznego płyty Archiego Shevskyego oraz Natalię, która jest także autorką wszystkich tekstów. W warstwie lirycznej artystka porusza wiele refleksji związanych z akceptacją siebie, szczerością wobec siebie i bliskością z sobą, czyli współczesnych problemów na drodze do rozwoju osobistego.
Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów trzy wydarzenia koncertowe:
Koncert uniwersytecki w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), podczas którego zabrzmią utwory Dworzaka i Korngolda, a dla publiczności zagra kwartet smyczkowy w składzie: Joanna Konarzewska, Szymon Naściszewski, Jan Czyżewski i Michał Dąbek oraz pianistka Wioletta Fluda-Tkaczyk. Wykład o „wojnach pianistów z klawiaturą” wygłosi prof. dr hab. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii UJ.
Kiedy? Czwartek 20 marca, godz. 19.00.
Koncert chóru i orkiestry na historycznych instrumentach Capella Cracoviensis w ramach projektu Muzyczne Mosty. Artystów poprowadzi austriacka dyrygentka i multinstrumentalistka Christina Pluhar. W programie oratorium „Belshazzar” Händla.
Kiedy? Czwartek 20 marca, godz. 19.00.
Koncerty symfoniczne, których specjalnym gościem będzie łotewska skrzypaczka – Baiba Skride. Artystka jest rozchwytywaną na całym świecie kameralistką i regularnie występuje na festiwalach muzycznych i w prestiżowych ośrodkach koncertowych na całym świecie. Gra na skrzypcach Yfrah Neaman z pracowni Stradivariego. W Krakowie wykona m.in. V Koncert Skrzypcowy A-dur KV 219 Mozarta. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali.
Kiedy? Piątek 21 marca, godz. 19.30/Sobota 22 marca, godz. 18.00. Baiba Skride i Alexander Humala będą także gośćmi kolejnego Dyskusyjnego Klubu Muzycznego, organizowanego tradycyjnie tuż przed sobotnim koncertem
foto: fot. Bartek Barczyk – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie / Spektakl Magiczna rana
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprosi na inscenizacje nie tylko na swoich scenach:
na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) premiera adaptacji najnowszej powieści Doroty Masłowskiej „Magiczna rana” w reż. Pawła Świątka. Spektakl składa się z opowieści postaci, które zawiedzione prawdą na temat dotychczasowej egzystencji, próbują od niej uciec na wiele różnych sposobów. Historie gorzko-śmiesznych bohaterów składają się na wielowymiarowy oniryczny obraz społeczeństwa uwikłanego w próby wyrażenia wewnętrznej pustki. W obsadzie występują Karolina Kazoń, Marta Konarska, Wanda Skorny, Natalia Strzelecka, Katarzyna Zawiślak- Dolny, Marcin Sianko i Rafał Szumera.
Kiedy? Pokazy przedpremierowe – czwartek 20 marca i piątek 21 marca, godz. 19.00. Premiera – sobota 22 marca, godz. 19.00. Kolejny pokaz sztuki – niedziela 23 marca, godz. 19.00.
na Dużej Scenie „Ulisses” wg głośnej powieści Jamesa Joyce’a. To historia o tym, jak pewnego dnia spotykają się, krzyżują, aż w końcu rozchodzą drogi głównych protagonistów — Leopolda i Molly oraz Stephena, czyli przeżywającego kryzys małżeństwa w średnim wieku oraz zagubionego studenta, poety, syna przyjaciół. Przedstawienie wykracza jednak poza matrycę dramatu rodzinnego. Spektakl wyreżyserował Michał Borczuch, a w obsadzie występują m.in. Dominika Bednarczyk, Martyna Krzysztofik, Karol Kubasiewicz i Krzysztof Zarzecki.
Kiedy? Od czwartku 20 marca do soboty 22 marca, godz. 19.00.
na scenie – Dom Machin „Australia”, wg scenariusza i w reż. Tadeusza Pyrczaka. To opowieść o rodzinie, która desperacko poszukuje bezpieczeństwa w świecie pełnym niepewności. To dramat walki, o choćby resztkę iluzorycznej kontroli. W spektaklu realizowanym w ramach nagrody Nowy Świat wystąpią: Julia Łatosińska, Marta Waldera, Jerzy Światłoń, Adam Wietrzyński i Mateusz Bieryt.
Kiedy? Od czwartku 20 marca do niedzieli 23 marca, godz. 19.00.
na scenie Teatru Łaźnia Nowa premiera spektaklu będącego koprodukcją obu teatrów. „Czerwone i czarne” jest adaptacją głośnej powieści Stendhala. To opowieść o miłości, ambicji i odwadze, która prowadzi na szafot. W obsadzie wystąpią m.in. Tomasz Augustynowicz, Nina Batovska, Adam Borysowicz, Vitalij Havryla, Maciej Jackowski, Barbara Jonak, Grzegorz Łukawski, Wojciech Skibiński, Paweł Smagała, Jerzy Światłoń i Marta Zięba. Reżyseruje Bartosz Szydłowski.
Kiedy? Premiera – niedziela 23 marca, godz. 19.00.
Teatr Witkacego w Zakopanem na początek wiosny przygotował dwa spektakle:
„Człapówki – Zakopane” w reż. Andrzeja St. Dziuka, jest adaptacją prozy Andrzeja Struga. Całość przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Czwartek 20 marca, godz. 19.15.
„Labirynt Schulza” to spektakl w reż. Grzegorza Brala, oparty na “Sklepach Cynamonowych” oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja przedstawienia wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” ojca rozwibrowanej wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.
Kiedy? Piątek 21 marca i sobota 22 marca, godz. 19.15
Opera Krakowska prezentuje inscenizację „Aidy”, słynnej czteroaktowej opery Giuseppe Verdiego, skomponowanej do libretta Antoniego Ghislanzoniego, z akcją rozgrywającą się w starożytnym Egipcie. Monumentalizm dzieła, połączenie pierwotnej siły z ponadczasową elegancją i prostotą pozwolą na ukazanie uniwersalnego przesłania opery i wybrzmienie w niej echa współczesnych dylematów. To opera o wyborach, które kształtują ludzkie życie, o cenie wolności i sile miłości, która jest zdolna przekraczać granice czasu i przestrzeni. Twórcą adaptacji dzieła na scenie Opery Krakowskiej jest włoski reżyser i choreograf Giorgio Madia. Kierownictwo muzyczne nad premierą objął Marcin Nałęcz-Niesołowski. W naprzemiennej obsadzie premierowych pokazów wystąpią m.in. Ewa Płonka i Oksana Nosatova jako tytułowa Aida, a także Olesya Petrova/Olga Maroszek, Tomasz Kuk/ Giorgio Sturua oraz Sebastian Marszałowicz/Szymon Kobyliński.
Kiedy? Czwartek 20 marca i piątek 21 marca, godz. 18.30/Sobota 22 marca i niedziela 23 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Centrum Sztuki Mościce zaprasza wszystkie dzieci na spektakl „Złodziejski majster” Teatru Rabcio z Rabki-Zdroju. – Jak to, złodziej ma być bohaterem przedstawienia? – ktoś zaraz zapyta. A czemu nie, odpowiem, jeśli jego przykład powie nam o czymś ważnym albo czegoś nas nauczy. W końcu nawet i złodziej może być dobrym człowiekiem z zasadami, którego ślepy los pchnął na zbójecki tor. Twórcą spektaklu jest Michał Derlatka. W obsadzie występują m.in. Filip Bochenek, Krystyna Kachel i Agnieszka Kwiatkowska.
Kiedy? Niedziela 23 marca, godz. 15.00. Przed spektaklem organizatorzy zapraszają na rodzinne warsztaty w Zaczarowanym Teatrze Wyobraźni. Więcej informacji na stronie centrum
Wraz z pierwszym dniem wiosny Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje coroczną plenerową wystawę w Kasztelu w Szymbarku pod hasłem „Małopolska Marzanna”. To prezentacja rezultatów, organizowanego od 2012 roku, konkursu dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych województwa małopolskiego. Tematem jest Marzanna – kukła symbolizująca odchodzącą zimę, a wraz z nią przemijające nieszczęścia, choroby, zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym. Konkursowe marzanny wykonano z ekologicznych materiałów jak: słoma, wiklina, bibuła, bawełna, papier. Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody dla autorów zwycięskich prac. Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego – Łukasza Smółki.
Kiedy? Piątek 21 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy „Przebiśniegi”. To prezentacja prac wykładowców i studentów kierunków artystyczno-projektowych Katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Ekspozycja prac studenckich jest zbiorem wybranych realizacji, które powstały pod kierunkiem wykładowców, w ramach licznych, praktycznych zajęć artystyczno-projektowych na prowadzonych kierunkach.
Kiedy? Wernisaż – czwartek 20 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego otwiera wiosenny sezon spacerem po lusławickim arboretum pod hasłem Chodź do lasu! Bliżej drzew – bliżej siebie! Będzie miał on miejsce w ramach przypadającego na 21 marca Światowego Dnia Lasu. Uczestnicy wyruszą na spotkanie drzewom iglastym, czerpiąc siły z modrzewi, łagodząc napięcia i trudne emocje przy sosnach i jodłach, czy też wyciszając stres przy jałowcach. Spacer poprowadzi założyciel i pomysłodawca Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki – prezes Marcin Szczotka.
Kiedy? Sobota 22 marca, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie centrum
Na wyjątkowy spacer zaprasza również Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Pod hasłem „Kobiety Krakowa” odbędzie się wycieczka śladami silnych i twórczych kobiet, których życie związane było z Krakowem. Niektóre z nich są sławne, imiona innych zostały zapomniane przez lata, ale każda z nich zasługuje na chwilę uwagi.
Kiedy? Niedziela 23 marca, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
W ramach Festiwalu FunFest 2025Centrum Sztuki Mościce zaprosi na dwukrotne spotkanie z Kabaretem Młodych Panów. Formacja w tym roku obchodzi 20-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji przygotowała dla swoich fanów coś wyjątkowego. To nowy premierowy program „Z żartami nie ma żartów”, który zapowiada się jako wyjątkowa mieszanka satyry, inteligentnego humoru i ostrej obserwacji otaczającego nas świata. Kabaret Młodych Panów po raz kolejny będzie udowadniał, że humor, to potężna broń, z którą nie ma żartów.
Kiedy? Niedziela 22 marca, godz. 15.30 i 18.30. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na rozmowę o książce pt. „Między słowami. Zegadłowicz w świecie sztuki, literatury i teatru”, pod redakcją Henryka Czubały, Joanny Kulczyńskiej-Kruk i Joanny Warońskiej-Gęsiarz. Ukazanie się trzeciego tomu studiów Zegadłowiczowskich jest zaproszeniem do rozmowy z autorami o rozległych związkach pisarza ze sztuką. Spotkanie będzie okazją do rozważenia możliwości rozwoju dalszych badań nad wyjątkowym w dwudziestoleciu międzywojennym zjawiskiem, jakim była twórczość Zegadłowicza oraz szeroki krąg oddziaływania jego osobowości.
Kiedy? Piątek 21 marca, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie muzeum
W Operze Krakowskiej powraca cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat pod hasłem „Duszek w Operze”. Każde zajęcia to zanurzenie się w fascynującym świecie muzyki w przystępnej dla młodego widza formie warsztatów. Wesołe, magiczne i zaczarowane spotkania nawiązują do lubianych przez dzieci przygód Profesora Wiolinka i Ducha Angusa. Podczas poszczególnych warsztatów mogą zobaczyć kostiumy i scenografię, poznać instrumenty, spróbować swoich sił w grze na instrumentach oraz wspólnym śpiewaniu, a także odkrywać, jak działa technologia sceny, światła i zapadnie. Tym razem znakiem przewodnim z alfabetu muzyki będzie litera „P” jak perkusja.
Kiedy? Niedziela 23 marca, godz. 11.00 i 12.30. Więcej informacji na stronie opery
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w ostatnich warsztatach ceramicznych towarzyszących wystawie „Śpij spokojnie, dobrze śnij”. Ich uczestnicy, na powitanie wiosny i symboliczne wybudzenie z zimowego snu, wykonają kuliste grzechotki inspirowane grechitkami z ośrodka garncarskiego w Starej Soli koło Sambora. Zwrócą uwagę na dawny – związany z obrzędowością wiosenną i magią ochronną – kontekst ich wykorzystywania. Użyją czarnej lub czerwonej gliny (zgodnie z preferencjami). Będą pracować metodą wygniatania z kuli, stopniowo zamykając w jej wnętrzu drobne gliniane kuleczki – grzechoczące po wypaleniu. Powierzchnie ozdobią wzorami reliefowymi.
Kiedy? Czwartek 20 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Cricoteka w Krakowie na koniec tygodnia przygotowała zajęcia warsztatowe dla młodych odbiorców w różnym wieku:
warsztaty improwizacji teatralnej dla młodzieży w wieku 12 – 18 lat w formie cyklu, mające na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności, umiejętności z zakresu improwizacji scenicznej, a także spontaniczności. Opierać się będą na różnorodnych metodach improwizacji, od tradycyjnych, wychodzących od tekstu, po nowoczesne formy ekspresji scenicznej.
Kiedy? Czwartek 20 marca, godz. 17.00.
sobotnie zajęcia w ramach kreatywnych warsztatów skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W marcu uczestnicy poznają fascynujący świat barw! Odkryją, jak kolory wpływają na emocje, jak się ze sobą łączą i co mogą opowiedzieć. Poprzez eksperymenty plastyczne, zabawy sensoryczne i kreatywne działania tworzą prawdziwą tęczę pomysłów.
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota 21 marca, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 21 marca, godz. 12.00.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.