Reklama

Świat

Niemcy: raport ekspertów pozostawia otwartą kwestię przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze

Berenika Lemańczyk / PAP
Dodano: 01.10.2022
67633_1pa7
Share
Udostępnij
Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy – podaje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.

Naukowcy z krajowej grupy ekspertów przedstawili w piątek wyniki swoich analiz i potwierdzili masowe rozprzestrzenienie się toksycznego glonu jako najbardziej prawdopodobnej przyczyny katastrofy ekologicznej. Jednak źródło, które doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, co sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi, pozostało niejasne "z powodu braku dostępnych informacji – poinformowali eksperci.

Niemieckie ministerstwo środowiska podkreśliło w piątek, że wprowadzona sól spowodowała masowe rozmnażania się algi Prymnesium parvum. Glony wytworzyły toksyczną substancję, która doprowadziła do masowej śmierci ryb, a także innych organizmów, takich jak ślimaki i małże. Jednak dokładne źródło soli, innych pierwiastków i substancji chemicznych jest niejasne – czytamy w raporcie. Nie jest też jasne, jak glony, które normalnie występują w wodach przybrzeżnych, trafiły w głąb lądu.

Ogólnie rzecz biorąc, analizy niemieckich ekspertów wskazały na "wieloprzyczynowe mechanizmy działania", które doprowadziły do śmierci zwierząt. Wysokie temperatury i niski poziom opadów pogorszyły sytuację, ponieważ w rezultacie wzrosło stężenie szkodliwych substancji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy