Reklama

Kultura

“Preteksty Kulturalne. Dziedzictwo Żydowskie” z Amirem Orem w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 10.09.2014
‡Óȯ ‡Â¯
Share
Udostępnij
„Preteksty Kulturalne. Dziedzictwo Żydowskie”, jakie 13,14 i 21 września odbędą się w Rzeszowie w Muzeum Okręgowym zapowiadają się na jedną z najważniejszych w Polsce imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014. To właśnie do Rzeszowa,  jako pierwszego miasta w Polsce, którą po raz pierwszy odwiedzi, przyjedzie Amir Or. Jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów z Izraela, potomek polskich Żydów, którzy w latach 30. XX wieku wyemigrowali z Radomska. Będzie też recital piosenki żydowskiej w wykonaniu Beaty Czerneckiej z Piwnicy pod Baranami, koncert muzyki żydowskiej znakomitej skrzypaczki, Anny Gutowskiej oraz impreza towarzysząca, czyli noc poetów „Poeci w Grandzie”. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.
 
„Preteksty Kulturalne. Dziedzictwo Żydowskie”, to pomysł Krystyny Lenkowskiej, rzeszowskiej poetki, anglistki, organizatorki spotkań „Preteksty Literackie” oraz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i jego dyrektora, Bogdana Kaczmara. Niewykluczone, że „Preteksty Kulturalne” na stałe wejdą do kalendarza rzeszowskich imprez, a w kolejnych latach koncentrowałyby się na dziedzictwie polskim, żydowskim, ukraińskim, w ogóle na dziedzictwie, czyli na tym, z czego Podkarpacie, jako miejsce na pograniczu kultur, języków i narodów, wyrosło i  co jest jego największym dziedzictwem.
 
W tym roku największym wydarzeniem „Pretekstów Kulturalnych. Dziedzictwo Żydowskie” będzie spotkanie z Amirem Orem, poetą z Izraela, które odbędzie się 13 września, w sobotę o godzinie 19. Co ciekawe Amir Or 16 września będzie gościem Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, a 18 września Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Nie można się jednak dziwić, bo to obecnie najbardziej znany na świecie współczesny poeta z Izraela.

Amir Or jest autorem 11. tomów poezji w języku hebrajskim oraz jednego tomu prozy poetyckiej. Wiersze Ora, w tłumaczeniu na ponad 40. języków, ukazały się w licznych antologiach, pismach literackich, oraz w 18. tomach w Europie i Ameryce (m.in. w Anglii, Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Serbii, Macedonii, Francji, Rumunii, Turcji, Polsce, we Włoszech i na Kubie).
 
W języku polskim, poezja Amira Ora publikowana była w przekładzie prof.  Beaty Tarnowskiej, która będzie mu towarzyszyła podczas wizyty w Rzeszowie. On sam urodził się w Tel Awiwie w roku 1956. Jego dziadkowie wyemigrowali z polskiego Radomska w latach 30. XX wieku. Or jest potomkiem słynnej dynastii rabinów, Elimelecha z Leżajska i Rashiego, a on sam kilkakrotnie powtarzał, że do kraju swoich korzeni przyjedzie tylko w związku z poezją i tak też się stanie już w najbliższą sobotę. 

Także w sobotę w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie z koncertem muzyki żydowskiej specjalnie na tę okazję przygotowanym, wystąpi znakomita skrzypaczka, rzeszowianka, Anna Gutowska, która na stałe mieszka w Wiedniu.
 
W niedzielę z recitalem piosenki żydowskiej wystąpi natomiast Beata Czernecka z krakowskiej Piwnicy pod Baranami, znakomita artystka, która zachwycała publiczność m.in. podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej na ulicy Szerokiej w Krakowie.  Bardzo ciekawie zapowiada się również wykład performatywny „Muzyka w Auschwitz” Agnieszki Kłos, zajmującej się historią KL Auschwitz – Birkenau, orkiestry kobiecej, pamięcią i postpamięcią. 
 
Koniec Pretekstów Kulturalnych wyznaczy noc poetów „Poeci w Grandzie”, na której wystąpią m.in. Amir Or, Jan Tulik Jan Belcik, Krystyna Lenkowska, Siostra Dawida Ryll, Dariusz Pado, Staszek Dłuski, Marek Pękala, Janusz Pasterski, Katarzyna Bolec, Magdalena Pocałuń – Dydycz, a wiersze Diti Ronen będzie można usłyszeć w interpretacji Anety Adamskiej i Krystyny Lenkowskiej. Będzie też możliwość zaprezentowania swojej twórczość poetyckiej przez każdego, komu starczy odwagi, by spędzić noc poetów w Hotelu Grand w Rzeszowie.
 
„Preteksty Kulturalne. Dziedzictwo Żydowskie” program:

13 września, sobota

godz. 18 Marzena Lorens (Rzeszów): odczyt z prezentacją multimedialną „Symbolika wody w religii i życiu Żydów galicyjskich” połączony z wystawą oświatową dotyczącą obrzędowości Żydów galicyjskich
 
godz. 19 Amir Or ( Tel Awiw): „Pochodzę z wielu miejsc”. Prowadzenie prof. Beata Tarnowska (Olsztyn)
 
godz. 20.30   Anna Gutowska ( Rzeszów – Wiedeń): koncert muzyki żydowskiej
 
14 września, niedziela
 
godz. 18  Agnieszka Kłos (Wrocław): wykład performatywny „Muzyka w Auschwitz”
 
godz. 20.30 Beata Czernecka, Piwnica pod Baranami (Kraków): recital piosenki żydowskiej
 
godz. 23, Grand Hotel Rzeszów, noc poetów „Poeci w Grandzie”
 
21 września, niedziela

godz. 11 Marzena Lorens (Rzeszów): odczyt z prezentacją multimedialną „W kręgu kultury i tradycji żydowskiej”
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy