Reklama

Kultura

Targi Książki po raz trzeci w Rzeszowie. Z Katarzyną Bondą i Siostrą Anastazją

Natalia Chrapek
Dodano: 25.09.2019
47171_bonda
Share
Udostępnij
"Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Włoski pisarz Umberto Eco nie miał wątpliwości i warto się o tym przekonać zwłaszcza 22 i 23 listopada podczas Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie – jednego z najważniejszych wydarzeń czytelniczych na Podkarpaciu, na którym od trzech lat goszczą znani pisarze i reportażyści. Tym razem swój udział potwierdzili: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, Janusz Leon Wiśniewski, „królowa polskiego kryminału” Katarzyna Bonda oraz Siostra Anastazja, autorka kilkunastu książek kucharskich, które pokochały miliony Polek. 
 
Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie to już tradycja. Koordynatorką dwóch pierwszych edycji była Magdalena Louis, pisarka i rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Impreza od początku przyciągnęła tysiące miłośników książek i potwierdziła, że w stolicy Podkarpacia „czytanie wciąż kręci”. Podobnie zapowiada się w tym roku. Uczestnicy targów znów będą mogli pobuszować w nowościach wydawniczych i kupić książki w atrakcyjnych cenach, niekiedy z 30-procentowym rabatem. W sam raz na świąteczny prezent.
 
Biesiada literacka w Galerii Millenium Hall ściągnie do Rzeszowa 30 ogólnopolskich i lokalnych wydawnictw, m.in. Agorę, WAM, Czarne, Replikę, Videograf, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, SQN, Widnokrąg, Wielką Literę, Bratni ZEW, Jaguar, Jedność, Marginesy, PWN i Znak. Każde z nich zaprezentuje najgorętsze, tegoroczne premiery literackie. Nie zabraknie „Wisły w ogniu” Szymona Jadczaka, „Kobiety w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” Magdaleny Wolińskiej-Riedi, „Likwidatorów Czarnobyla” Pawła Sekuły czy „Europy między Wschodem a Zachodem” Normana Davisa.
 
Największą atrakcją listopadowych Targów Książki są też spotkania z ulubionymi pisarzami, którzy nieustannie zachęcają do czytania. 
 
– Tym razem zaprosiliśmy autorów, którzy nie boją się podejmowania trudnych tematów, są laureatami prestiżowych nagród, świetnie gotują i mają wielu oddanych czytelników – mówi Andrzej Sroka, koordynator tegorocznych Targów Książki. 
 
 
Fot. Materiały prasowe
 
Na jednym z wieczorów autorskich pojawi się Siostra Anastazja, okrzyknięta Pierwszą Kucharką Rzeczypospolitej. Amerykańska agencja Associated Press twierdzi, że dla Polek jest większym autorytetem kulinarnym niż Nigella Lawson. Na koncie ma ponad 4 mln sprzedanych książek i kilkadziesiąt udzielonych wywiadów. Sama Siostra Anastazja Pustelnik ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie, która urodziła się i dzieciństwo spędziła w maleńkiej Dylągowej pod Dynowem, nie specjalnie czuje się gwiazdą kuchni, na jaką wykreowały ją media. Od 13 lat niezmiennie krząta się w zaciszu zakonnej kuchni, rozpieszczając swoimi potrawami i wypiekami krakowskich jezuitów. Co najczęściej gotuje? O to, będzie można zapytać na targach.  
 
Gościem wydarzenia promującego piękny zwyczaj spędzania wieczorów z książką będzie także „królowa polskiego kryminału” Katarzyna Bonda. Jej książki wydawane są w 14 krajach, a prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in: Hodder&Stoughton i Random House. Podczas tegorocznych Targów Książki, pisarka zaprezentuje swoją najnowszą powieść opartą na faktach – „Miłość leczy rany”. 
 
– Już 10 lat temu zabrałam się do pisania tej książki, jednak wiele osób nie chciało dopuścić, by się ukazała, dlatego zawiesiłam pracę i zajęłam się serią o Saszy. O szczegółach tej decyzji będę opowiadać podczas spotkań autorskich, kiedy książka ukaże się drukiem. Premiera już 30 października – mówi Katarzyna Bonda.
 
Łukasz Orbitowski, powieściopisarz i laureat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike również potwierdził swój udział. Autor powieści grozy, twórca zbiorów opowiadań, m.in. „Horror Show”, „Święty Wrocław” i „Widma”, do Rzeszowa przywiezie swoją najnowszą powieść „Kult”, czyli udokumentowaną historią oławskich objawień. 
 
Na targach będzie wrzało
 
Skąd bierze się hejt? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy z księdzem da się normalnie pogadać? Na te pytania postarają się odpowiedzieć: dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska i jezuita Grzegorz Kramer SJ. Dyskusje nad ich wspólną książką „#wrzenie” poruszą niejednego. 
 
Kto nie czuje się jeszcze przekonany do czytania, posłucha być może Janusza Leona Wiśniewskiego, autor bestsellerowej „Samotności w sieci”. Pisarz postanowił kontynuować opowiedzianą 18 lat temu historię i powraca z powieścią „Koniec samotności”. 
 
O fantastyce, popkulturze i oszustwach opowie Jakub Ćwiek, autor książek, stand-uper i scenarzysta, który zadebiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”. Będą mu towarzyszyć dwie znakomite reportażystki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczak, związane na co dzień ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Autorki książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”, obnażą ducha epoki, w której żyjemy, poruszając chociażby problem prostytucji wśród młodych dziewcząt. Ich pierwszy tekst „To tylko seks” stał się inspiracją dla głośnego filmu „Galerianki”.
 
Czytać warto zawsze i wszędzie, do tego będą zachęcać Magdalena Skubisz, Natalia Sońska, Adam Studziński, Karolina Wilczyńska, Łukasz Łagożny i Joanna Jax. Warto sprawdzić już 22 i 23 listopada w Rzeszowie.
 
Organizatorem Świątecznych Targów Książki jest Develop Investment. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Rzeszowa udzielili wydarzeniu wsparcia oraz objęli honorowym patronatem. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy