"Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Włoski pisarz Umberto Eco nie miał wątpliwości i warto się o tym przekonać zwłaszcza 22 i 23 listopada podczas Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie – jednego z najważniejszych wydarzeń czytelniczych na Podkarpaciu, na którym od trzech lat goszczą znani pisarze i reportażyści. Tym razem swój udział potwierdzili: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, Janusz Leon Wiśniewski, „królowa polskiego kryminału” Katarzyna Bonda oraz Siostra Anastazja, autorka kilkunastu książek kucharskich, które pokochały miliony Polek.
Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie to już tradycja. Koordynatorką dwóch pierwszych edycji była Magdalena Louis, pisarka i rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Impreza od początku przyciągnęła tysiące miłośników książek i potwierdziła, że w stolicy Podkarpacia „czytanie wciąż kręci”. Podobnie zapowiada się w tym roku. Uczestnicy targów znów będą mogli pobuszować w nowościach wydawniczych i kupić książki w atrakcyjnych cenach, niekiedy z 30-procentowym rabatem. W sam raz na świąteczny prezent.
Biesiada literacka w Galerii Millenium Hall ściągnie do Rzeszowa 30 ogólnopolskich i lokalnych wydawnictw, m.in. Agorę, WAM, Czarne, Replikę, Videograf, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, SQN, Widnokrąg, Wielką Literę, Bratni ZEW, Jaguar, Jedność, Marginesy, PWN i Znak. Każde z nich zaprezentuje najgorętsze, tegoroczne premiery literackie. Nie zabraknie „Wisły w ogniu” Szymona Jadczaka, „Kobiety w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” Magdaleny Wolińskiej-Riedi, „Likwidatorów Czarnobyla” Pawła Sekuły czy „Europy między Wschodem a Zachodem” Normana Davisa.
Największą atrakcją listopadowych Targów Książki są też spotkania z ulubionymi pisarzami, którzy nieustannie zachęcają do czytania.
– Tym razem zaprosiliśmy autorów, którzy nie boją się podejmowania trudnych tematów, są laureatami prestiżowych nagród, świetnie gotują i mają wielu oddanych czytelników – mówi Andrzej Sroka, koordynator tegorocznych Targów Książki.
Fot. Materiały prasowe
Na jednym z wieczorów autorskich pojawi się Siostra Anastazja, okrzyknięta Pierwszą Kucharką Rzeczypospolitej. Amerykańska agencja Associated Press twierdzi, że dla Polek jest większym autorytetem kulinarnym niż Nigella Lawson. Na koncie ma ponad 4 mln sprzedanych książek i kilkadziesiąt udzielonych wywiadów. Sama Siostra Anastazja Pustelnik ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie, która urodziła się i dzieciństwo spędziła w maleńkiej Dylągowej pod Dynowem, nie specjalnie czuje się gwiazdą kuchni, na jaką wykreowały ją media. Od 13 lat niezmiennie krząta się w zaciszu zakonnej kuchni, rozpieszczając swoimi potrawami i wypiekami krakowskich jezuitów. Co najczęściej gotuje? O to, będzie można zapytać na targach.
Gościem wydarzenia promującego piękny zwyczaj spędzania wieczorów z książką będzie także „królowa polskiego kryminału” Katarzyna Bonda. Jej książki wydawane są w 14 krajach, a prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in: Hodder&Stoughton i Random House. Podczas tegorocznych Targów Książki, pisarka zaprezentuje swoją najnowszą powieść opartą na faktach – „Miłość leczy rany”.
– Już 10 lat temu zabrałam się do pisania tej książki, jednak wiele osób nie chciało dopuścić, by się ukazała, dlatego zawiesiłam pracę i zajęłam się serią o Saszy. O szczegółach tej decyzji będę opowiadać podczas spotkań autorskich, kiedy książka ukaże się drukiem. Premiera już 30 października – mówi Katarzyna Bonda.
Łukasz Orbitowski, powieściopisarz i laureat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike również potwierdził swój udział. Autor powieści grozy, twórca zbiorów opowiadań, m.in. „Horror Show”, „Święty Wrocław” i „Widma”, do Rzeszowa przywiezie swoją najnowszą powieść „Kult”, czyli udokumentowaną historią oławskich objawień.
Na targach będzie wrzało
Skąd bierze się hejt? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy z księdzem da się normalnie pogadać? Na te pytania postarają się odpowiedzieć: dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska i jezuita Grzegorz Kramer SJ. Dyskusje nad ich wspólną książką „#wrzenie” poruszą niejednego.
Kto nie czuje się jeszcze przekonany do czytania, posłucha być może Janusza Leona Wiśniewskiego, autor bestsellerowej „Samotności w sieci”. Pisarz postanowił kontynuować opowiedzianą 18 lat temu historię i powraca z powieścią „Koniec samotności”.
O fantastyce, popkulturze i oszustwach opowie Jakub Ćwiek, autor książek, stand-uper i scenarzysta, który zadebiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”. Będą mu towarzyszyć dwie znakomite reportażystki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczak, związane na co dzień ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Autorki książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”, obnażą ducha epoki, w której żyjemy, poruszając chociażby problem prostytucji wśród młodych dziewcząt. Ich pierwszy tekst „To tylko seks” stał się inspiracją dla głośnego filmu „Galerianki”.
Czytać warto zawsze i wszędzie, do tego będą zachęcać Magdalena Skubisz, Natalia Sońska, Adam Studziński, Karolina Wilczyńska, Łukasz Łagożny i Joanna Jax. Warto sprawdzić już 22 i 23 listopada w Rzeszowie.
Organizatorem Świątecznych Targów Książki jest Develop Investment. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Rzeszowa udzielili wydarzeniu wsparcia oraz objęli honorowym patronatem.