Reklama

Kraj

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Danuta Starzyńska-Rosiecka, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Szymon Zdziebłowski / PAP
Dodano: 13.06.2023
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda skierował we wtorek do Sejmu projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Zakłada on utworzenie centrów zdrowia 75 +, które mają być jak najbliżej seniora; ma ich powstać ponad 300. Prezydent wyraził nadzieję, że system będzie zorganizowany w ciągu 5 lat.

Prezydent podpisał inicjatywę ustawodawczą w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. Eleonory Reicher w Warszawie.

“Temat związany z opieką zdrowotną nad osobami starszymi, nad seniorami czasem mówimy, ale tak naprawdę chodzi o osoby w podeszłym wieku, powyżej 75 lat, kwestia opieki nad nimi, to jest jedno z fundamentalnych zagadnień w zakresie opieki zdrowotnej na najbliższe dziesięciolecia” – powiedział prezydent po tym, jak podpisał inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu.

Prezydent wskazał w tym kontekście, że średnia długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce wzrosła. “Jest rzeczą oczywistą i jasną, że im wiek bardziej podeszły, tym więcej opieki zdrowotnej wymagają osoby, które w takim wieku się znajdują” – zaznaczył, uzasadniając konieczność dodatkowych rozwiązań.

“Liczba osób w wieku senioralnym, w wielu podeszłym, powyżej 75 roku życia w Polsce jest niebagatelna i cały czas wzrasta. W 2021 r. to było 2,7 mln osób – 7,1 proc. naszego społeczeństwa. Szacuje się, jak podają eksperci, że w 2040 r. to będzie już prawie 15 proc. naszego społeczeństwa. Te liczby będą ogromne, patrząc dzisiaj, to będzie liczba z całą pewnością ponad 5 mln ludzi” – podał Duda. “Nie ma żadnych wątpliwości, że osoby te wymagają specjalnego, systemowego rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia” – ocenił.

Jak mówił, dlatego przez ostatnie lata w Kancelarii Prezydenta RP, w Narodowej Radzie Rozwoju razem z ekspertami, pracowano nad rozwiązaniami, szukając form w jaki sposób te opiekę zorganizować.

“Opieka zdrowotna ma być jak najbliżej seniora. Dlatego powstaną specjalne, zupełnie nowe rozwiązania instytucjonalne w postaci centrów zdrowia 75+” – powiedział.

Prezydent wyjaśnił, że mają to być specjalne placówki, które powstaną na poziomie powiatów. “Szacujemy, że w Polsce będzie tych placówek ponad 300 i będą one właśnie służyły tej podstawowej opiece zdrowotnej nad seniorami. Będą miały w sobie trzy podstawowe elementy” – sprecyzował. Wyliczył, że będzie to: poradnia konsultacyjna, zespół opieki dziennej i zespół opieki domowej.

“Do centrów osoby będą kwalifikowane na podstawie badań diagnostycznych, będę je tam kierowali lekarze pierwszego kontaktu” – dodał.

Prezydent podkreślił, że system będzie działać także w oparciu o doradców, którzy będą pracować w ramach centrów.

“Mamy nadzieję, że ten system powstanie w ciągu kilku lat. Liczymy na to, że w ciągu 5 lat system będzie już zorganizowany” – powiedział. I zaznaczył, że opracowanie projektu trwało prawie sześć lat.

Duda poinformował, że uruchomienie systemu będzie kosztować w pierwszym roku ok. 250 mln zł, a w kolejnych latach na utrzymanie go potrzebne będzie 2,5 mld zł.

Dodał, że w ramach Funduszu Medycznego przewidziane są środki na to, by Centra zdrowia 75+ powstawały na poziomie powiatów. “W ogromnym stopniu będzie to finansowane, można powiedzieć, centralnie, a nie z funduszy powiatowych. Powiaty będą się tylko do tego dokładały, ale chcę bardzo mocno podkreślić – w niewielkim stopniu, natomiast rozwiązanie będzie dla nich bardzo ważne i dla społeczności zamieszkujących nasze powiaty będzie miało ogromne prozdrowotne znaczenie” – wskazał.

Podziękował wszystkim, którzy pracowali nad przedstawionym rozwiązaniem dotyczącym opieki zdrowotnej nad seniorami.

“Na naszych oczach tworzy się nowy porządek rzeczy, nowy porządek, jeśli chodzi o jakość opieki geriatrycznej w naszym kraju” – powiedział krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Targowski, kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

“Po raz pierwszy w naszym kraju mamy do czynienia z próbą – myślę, że ta próba już będzie skuteczna – stworzenia zintegrowanego, całościowego, kompleksowego modelu opieki geriatrycznej dla najbardziej potrzebujących seniorów” – dodał.

Jak mówił, do tej pory geriatria rozwijała się w Polsce dzięki pasjonatom. “Z powodu inicjatyw oddolnych tworzone były podmioty geriatryczne, przez co rozmieszczenie opieki geriatrycznej w naszym kraju jest bardzo nierównomierne (…). Były bardzo silne ośrodki, jak na warunki polskie, jak Śląsk, jak Małopolska, ale były też białe plamy jak województwo warmińsko-mazurskie, które do niedawna nie miało nawet jednego oddziału geriatrycznego” – powiedział prof. Targowski.

“Teraz dzięki tej ustawie, dzięki temu kompleksowego rozwiązaniu, będziemy mieli możliwość tworzenia dostępności opieki geriatrycznej dla wszystkich seniorów tego potrzebujących. Będziemy mieli możliwość zapewnienia im takiej opieki, która będzie skutkowała tym, że ziści się ta maksyma, że zadaniem geriatrii nie jest dodawanie lat do życia, tylko życia do lat (…), by seniorzy żyli w lepszej jakości, w lepszym zdrowiu, żeby byli jak najbardziej sprawni do samego końca” – dodał.

Jednocześnie wskazał, że centra zdrowia 75+ trzeba będzie nasycić wykształconymi kadrami. Podał, że obecnie w całym kraju jest ich 550, a potrzeba około 3 tys.

W tym okresie przejściowym, my, jako państwo instytut badawczy, czego bardzo sobie życzę i naszym pracownikom, w porozumieniu z CMKP (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego – PAP) mogli kadry przygotować do pracy w centrach zdrowia 75+.

“Tam przecież będzie multidyscyplinarny zespół geriatryczny, docelowo będzie tam lekarz geriatra (…), ale mamy lekarzy rodzinnych, internistów. Będą tam pracowały pielęgniarki, terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci, psycholodzy, dietetycy, wreszcie koordynatorzy opieki geriatrycznej, którzy będą pomagać seniorom poruszać się w meandrach systemu opieki medycznej, opieki socjalnej i będą też edukatorzy zdrowotni, którzy będą dbali i o właściwą edukację prozdrowotną seniorów, jak i opiekunów naszych seniorów” – wskazał krajowy konsultant.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy