Reklama

Kraj

Akt oskarżenia przeciwko obywatelom Białorusi ws. o działalność szpiegowską

Anna Jowsa / PAP
Dodano: 21.06.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Białorusi, którym zarzucono prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego skierował do poznańskiego sądu Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu – poinformowała w środę Prokuratura Krajowa.

Prokuratura Krajowa podała, że podejrzanych zatrzymano w kwietniu ub. roku. Jak wynika z ustaleń śledczych, przybyli oni do Polski pod pozorem podjęcia pracy zarobkowej w charakterze kierowców.

„W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku prokuratorskiego śledztwa ustalono, iż pod pozorem podjęcia pracy w Polsce, brali oni udział w działalności białoruskiego wywiadu wojskowego. Mężczyźni pozyskiwali i gromadzili informacje dotyczące Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz obiektów infrastruktury o znaczeniu krytycznym dla obronności kraju” – podała w środę PK.

Dodano, że działalność szpiegowska podejrzanych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych oraz obiektach cywilnych zlokalizowanych w zachodniej części Polski. „W jej ramach realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz cywilnej infrastruktury transportowej” – wskazano.

Na wniosek prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec podejrzanych, od czasu ich zatrzymania, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Krajowa przypomniała w środę, że to już kolejny akt oskarżenia dotyczący przestępstwa z art. 130 kodeksu karnego, czyli szpiegostwa, skierowany do sądu w ostatnim czasie.

„Od czasu wybuchu rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie nasiliła się rosyjska i białoruska działalność szpiegowska na terenie Polski, co ma odzwierciedlenie w kolejnych postępowaniach karnych obejmujących przestępstwa dotyczące działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, wymierzonej przeciwko Polsce” – podkreśliła PK.

W styczniu tego roku KP informowała, że Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie w okresie od 2017 roku do kwietnia 2022 r. działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Wówczas śledczy informowali, że działalność oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno – wschodniej części Polski, a w ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów SZ RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu i zdolności operacyjnych oraz współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO.

„Jak ustalono, obaj oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych, wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki” – podano.

Także w lutym tego roku PK informowała, że prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Federacji Rosyjskiej, zamieszkującemu od wielu lat w Polsce, któremu zarzucił prowadzenie w okresie od 2015 r. do kwietnia 2022 r. działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Podejrzany w tej sprawie został zatrzymany w kwietniu 2022 r. W oparciu o materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, że brał on udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez „pozyskiwanie i gromadzenie informacji dotyczących Sił Zbrojnych RP, w tym o rozmieszczeniu poszczególnych jednostek wojskowych, ich strukturze organizacyjnej i etatowej, faktycznym stanie etatowym, strukturze dowodzenia, uposażeniu żołnierzy, a także szczegółów dotyczących uzbrojenia poszczególnych pododdziałów, rodzaju używanego sprzętu i uzbrojenia rozwinięciu operacyjnym, zasadach komunikacji i łączności oraz współdziałaniu wojsk. Uzyskane informacje mężczyzna przekazywał następnie rosyjskiej służbie wywiadowczej” – informowała w lutym prokuratura.

Z ustaleń śledczych wynika, że działalność szpiegowska podejrzanego skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno – wschodniej części Polski, w jej ramach realizował zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów SZ RP.

Jak informowali śledczy, podejrzany przebywał od wielu lat w Polsce legalnie, prowadził działalność gospodarczą. Miał on angażować się w działalność grup rekonstrukcji historycznej i m.in. w ten sposób nawiązywać i podtrzymywać kontakty, w tym towarzyskie, z żołnierzami Sił Zbrojnych RP, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Oprócz przestępstwa szpiegostwa w toku postępowania ujawniono także szereg przestępstw korupcyjnych, popełnionych przez podejrzanego obywatela Federacji Rosyjskiej, związanych z odprawami celnymi towarów transportowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Aktem oskarżenia objęto również zarzucane trójce obywateli RP przestępstwa korupcyjne, związane z tym procederem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy