Reklama

Kraj

Premier: mam nadzieję, że jak najwięcej państw będzie chciało powołania komisji ds. wpływów rosyjskich na poziomie unijnym

Adrian Kowarzyk, Wiktoria Nicałek, Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 29.05.2023
74613_29m5
Share
Udostępnij

Mam nadzieję, że jak najwięcej państw UE i instytucji będzie chciało powołania komisji ds. wpływów rosyjskich na poziomie unijnym. Będę działał w tej sprawie na poziomie Rady Europejskiej, jestem w kontakcie z prezydentem – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, a także o skierowaniu jej w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Premier był pytany na konferencji prasowej w Radomiu, jak ocenia tę decyzję oraz o to, jak ocenia deklaracje prezydenta, że chciałby powołania komisji w tej sprawie także na poziomie europejskim. Szefa rządu dopytywano też, czy będzie na ten temat rozmawiał podczas posiedzenia Rady Europejskiej w przyszłym miesiącu.

“Nie ma Rady Europejskiej, podczas której nie podnosiłbym tego wątku” – odpowiedział premier. Zaznaczył, że tłumaczy za każdym razem “jak niebezpieczna jest ruska propaganda, jak sprawny jest Kreml w sączeniu swoich fake newsów, we wpływaniu na wynik wyborczy w różnych miejscach, nawet w tak potężnym państwie, jakim są USA”.

“W związku z tym ten pomysł, aby zacząć to weryfikować, w sposób pełny, techniczny, profesjonalny jest pomysłem właściwym. Ja mam nadzieję, że tam znajdzie się wystarczająco dużo chętnych instytucji i państw, które ten pomysł podchwycą i oczywiście będę bardzo mocno mówił o tych wpływach rosyjskich i o tym, żeby zbadać je na poziomie specjalnej komisji. Przecież ona będzie pod wpływem PE, KE, państw członkowskich. Nie ma czego się bać, zachęcam naprawdę do zbadania tego” – powiedział szef rządu.

Według niego, “wyraźnie widać, że jak się uderzy w stół, to jakieś nożyce się odzywają”. Dopytywany o słowa Tuska odnośnie tego, że prawdopodobnie to on stanie się głównym bohaterem komisji, szef rządu odparł: “Na złodzieju czapka gore”.

“Dlaczego się ta nasza szanowna opozycja, a w szczególności pan Tusk tak śmiertelnie boi tej komisji weryfikującej wpływy rosyjskie? Przecież wystarczy żeby (Donald Tusk) powiedział, o czym rozmawiał z (Władimirem) Putinem na molo w Sopocie czy w samolocie, o czym rozmawiali ze sobą kilka razy w sytuacji, kiedy nie było to rejestrowane, nie było z tego żadnego sprawozdania” – mówił premier.

Zapewnił też, że jest w kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą. “Rozmawialiśmy o tym (o komisji – PAP), i oczywiście tutaj na poziomie Rady Europejskiej będę działał w tej sprawie” – zapowiedział szef rządu.

Pytany o to, kogo widzi w roli przewodniczącego tego organu, premier zaznaczył, że “nie ma jeszcze ustalonego składu komisji”.

“Ustawa musi zostać podpisana, co pan prezydent dzisiaj jak rozumiem właśnie potwierdził. Czyli wkrótce, za moment, jak będzie podpisana, może już jest, tego nie wiem, wtedy natychmiast przystąpimy do prac operacyjnych, czyli do wyznaczenia składu tej komisji” – powiedział.

Dopytywany o to, kto powinien stawić się przed komisją, Mateusz Morawiecki podkreślił, że to już określi ona sama.

Według ustawy, komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.

Komisja ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnianie przypadków “funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007–2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP”.

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy