Reklama

Kraj

Szef MON: Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku

Karol Kostrzewa/PAP
Dodano: 20.05.2023
74236_45353617_45277596
Share
Udostępnij
Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku – przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdynia włoskiego okrętu "Caio Duilio". Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.
W sobotę rano Błaszczak poinformował na Twitterze, że do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy Caio Duilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i krytycznej infrastruktury.
 
W kolejnym wpisie szef MON doprecyzował, że Włosi będą wzmacniać polską obronę przeciwlotniczą przez co najmniej pół roku. "Obecność włoskiego okrętu to efekt moich rozmów z Guido Crosetto, włoskim ministrem obrony. Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku" – poinformował Błaszczak, który przebywał w środę z wizytą w Rzymie.
 
Na Twitterze, do przybycia włoskiego okrętu, odniósł się też szef BBN Jacek Siewiera.
 
"Kilkadziesiąt godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienia, do portu w Gdyni wchodzi włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie: 48 wyrzutni rakiet i zdolności radiolokacyjne sięgające setek kilometrów" – napisał Siewiera.
 
Dodał, że Włochy dołączają do sojuszników – USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec – współdziałając w obronie przestrzeni powietrznej RP.
 
Włoski okręt, który przypłynął do portu Marynarki Wojennej w Gdyni ma 153 metry długości i 20,3 szerokości. Niszczyciel jest uzbrojony w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30 (zasięg zwalczania – 30 i 120 km). Okręt posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.
 
"Caio Duilio" osiąga prędkość 29 węzłów (ok. 54 km/h). Posiada lądowisko i hangar dla śmigłowca. Załoga jednostki liczy 230 osób.
 
Okręt wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Jednostce nadano imię rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy