Reklama

Kraj

P.Müller o projekcie dot. SN: to projekt bazowy, my się w żaden sposób z tego projektu nie wycofujemy

Rafał Białkowski, Aleksander Główczewski/PAP
Dodano: 19.12.2022
70085_44232400_44232354
Share
Udostępnij
Złożony do Sejmu projekt dotyczący Sądu Najwyższego jest projektem bazowym, my się w żaden sposób z tego projektu nie wycofujemy, ewentualnie możemy rozmawiać o tym, w jaki sposób rozwiązać ewentualne wątpliwości – mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO. Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy". Projekt miał być procedowany w Sejmie jeszcze przed świętami, ale został zdjęty z porządku obrad izby. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.
 
Rzecznik rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapytany o kwestię konsultacji tego projektu, przypomniał, że przed weekendem odbyło się spotkanie w tej sprawie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówił, przebiegło ono w bardzo konstruktywnej atmosferze. "W związku z tym przeszliśmy też do fazy dalszych prac roboczych nad projektem ustawy, który został złożony w Sejmie. Chciałbym podkreślić, że ten projekt jest projektem bazowym, tzn. my się w żaden sposób z tego projektu nie wycofujemy, ewentualnie możemy rozmawiać o tym, w jaki sposób rozwiązać ewentualne wątpliwości, które się przy tym projekcie pojawiają" – zastrzegł.
 
"Z naszej strony – trzeba to wyraźnie podkreślić – stoimy na stanowisku, że tam te wątpliwości raczej nie mają podstaw" – dodał. Zwrócił uwagę, że obecny projekt rozszerza wcześniejszy projekt prezydenta, jeśli chodzi o test niezależności (sędziów), i "w żaden sposób nie narusza prerogatyw prezydenta". "Ale jeśli trzeba będzie w jakikolwiek sposób to uściślić, aby rozwiać wątpliwości, to oczywiście możemy o tym rozmawiać" – zaznaczył.
 
"Bazujemy na projekcie de facto, który był przyjęty przez polski parlament, na bazie projektu prezydenta. On jest w części modyfikowany, ale jednak bazą pozostaje ten projekt" – ocenił.
 
"Ten projekt w żaden sposób nie pozwala na to, aby w tym teście niezależności stwierdzić, że ktoś przestaje być sędzią i został wadliwie powołany. Takiej mocy ta ustawa nikomu nie daje. Jedynie jest wprowadzony test niezależności w każdej indywidualnej sprawie, przy każdej sprawie sądowej, a nie w sposób generalny" – dodał.
 
Müller wskazał, że dalsze prace legislacyjne zostaną podjęte na pierwszym posiedzeniu Sejmu w styczniu. "Z naszej strony jest taka chęć, aby ten projekt jak najszybciej przyjąć i przejść do kwestii związanych z procesem legislacyjnym w Senacie, a później przekazać go prezydentowi" – powiedział rzecznik rządu.
 
Dopytywany o dalsze konsultacje projektu Müller zwrócił uwagę, że w tym tygodniu nie zbiera się ani Sejm, ani komisje sejmowe, więc dalsze prace będą pewnie po świętach. Pytany o ewentualne konsultacje z opozycją wyraził przekonanie, że do takiego spotkania dojdzie, ale raczej przed posiedzeniem Sejmu.
 
Dopytywany o konsultacje z Solidarną Polską Müller zauważył, że szef rządu deklarował, iż będzie takie spotkanie. "Ale z tego co wiem, chyba nie jest ustalony termin" – zastrzegł rzecznik rządu.
 
Müller podkreślił też, że nie będzie żadnego nowego projektu dotyczącego SN. "Na tym projekcie bazujemy, ten projekt będzie ewentualnie podległa jakimś korektom w zakresie poprawek, ale też raczej nie w szerokim zakresie. Pamiętajmy, że ten projekt jest efektem długich negocjacji pomiędzy ministrem ds. UE Szymonem Szynkowskim vel Sękiem a przedstawicielami KE, więc chcielibyśmy żeby to porozumienie miało swój pozytywny efekt w postaci odblokowania środków z KPO" – powiedział Müller.
 
W czwartek prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy