Reklama

Biznes

Wszyscy mamy lęki, lider też. Open Forum w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 24.11.2023
  • Od lewej: Inga Safader-Powroźnik, Małgorzata Czernecka, Tomasz Buczak, Marta Stefańczyk-Ciąpała i Dagmara Kołodziejczyk. Fot. Tadeusz Poźniak
Od lewej: Inga Safader-Powroźnik, Małgorzata Czernecka, Tomasz Buczak, Marta Stefańczyk-Ciąpała i Dagmara Kołodziejczyk. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Czy biznes może mieć ludzką twarz? Tak! Potwierdza to Open Forum, ogólnopolskie wydarzenie skupiające liderów organizacji,  przedstawicieli dużego i małego biznesu, prezesów firm, dyrektorów HR, naukowców, ludzi przedsiębiorczych i wszystkich tych, którzy nie boją się definiować biznesu przyszłości. W czwartek spotkali się na Open Forum Local w Rzeszowie w ramach konferencji „O czym się nie mówi w Organizacjach” i… zerwali z tematami tabu! Bez wstydu mówiono o depresji wśród pracowników i liderów, samobójstwach w pracy, alkoholu iluzorycznie rozładowującym stres, czy samotności w tłumie innych pracowników. Ale paradoksalnie, trudne czasy budują lepszych ludzi. Doświadczenie COVID-19, wojna w Ukrainie, nie pozostają bez wpływu na biznes. Tak samo jak nasze historyczne zaszłości, gdzie Polacy, bynajmniej nie  kojarzą się z kreacją, wizją i strategią, ale z wykonywaniem zadań. Jednocześnie to nas mobilizuje do walki i już nie tyle skupiamy się na porażkach z przeszłości, co wyzwaniach przyszłości.

Miejsce było nieprzypadkowe – w Rzeszowie Inga Safader-Powroźnik, pomysłodawczyni i organizatorka Open Forum, rozpoczynała swoją przygodę z biznesem, z tym miastem czuje się od zawsze związana i właśnie Rzeszów jest dla niej idealny, by co roku kończyć tutaj biznesowe szkolenia. Wszystko zaczęło się od marcowej konferencji w Warszawie – „Przyszłość Organizacji. Redefinicja”, w której wzięło udział setki osób, by potem w kolejnych miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, w końcu także w Rzeszowie w gronie praktyków i ekspertów rozwijać tematy, które narodziły się w Warszawie.

Ambasadorkami listopadowego Open Forum w Rzeszowie były: Justyna Kurek-Wdowiak, socjolożka z 17-letnim doświadczeniem w obszarze HRzaangażowana w rozwój kompetencji i budowanie roli HR. Wspólnie z Patrycją Radwańską twórczyni HR Guide, programu rozwojowego dedykowanego osobom pracującym, lub rozpoczynającym pracę w HR, Coach Talentów Gallupa, Konsultantka Kariery. Druga ambasadorka, Patrycja Radwańska, to praktyczka HR z 19-letnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w agencjach rekrutacyjnych, doradczych oraz międzynarodowych korporacjach. Obecnie niezależna konsultantka, która wspiera w ramach budowania, projektowania i wdrażania rozwiązań HR, organizacje będące na różnych etapach dojrzałości biznesowej. Współtwórczyni programu HR Guide.

Liderzy biznesu na Open Forum w Rzeszowie

W debacie otwierającej gośćmi byli: Małgorzata Czernecka, psycholożka biznesu; Tomasz Buczak, dyrektor ds. technologii w Polskich e-Płatnościach; Dagmara Kołodziejczyk, menedżerka z wieloletnim doświadczeniem w obszarze HR oraz Marta Stefańczyk-Ciąpała, CEO Cafardini.

– Jednym z największych problemów w organizacjach jest nieumiejętność mówienia o nas samych, że też jesteśmy ludźmi, którzy mają swoje lęki, frustracje, którzy po prostu się boją. Każdy z nas: szef, lider, pracownik, jest człowiekiem z krwi i kości i mamy prawo się bać – tłumaczyła Małgorzata Czernecka. – Doskonale pamiętam moją współpracę z zarządem w jednej z dużych firm, gdzie na podstawie wewnętrznej ankiety okazało się, że wśród kadry zarządzającej jest duży problem z alkoholem, na co wspomniani panowie zareagowali: „O Boże, jak to dobrze, że nie tylko ja”!

Marta Stefańczyk-Ciąpała i Tomasz Buczak. Fot. Tadeusz Poźniak

Wszyscy mamy podobne lęki – przyznała Marta Stefańczyk-Ciąpała, CEO Cafardini. – Firmy rodzinne napotykają na takie same problemy jak korporacje. Ten uśmiechający się człowiek sukcesu z okładki „Forbes” ma zazwyczaj nie mniejsze obawy niż rozpoczynający swoją zawodową karierę debiutant.

– Liderom ciężko się przyznać, że czegoś nie widzą, a to tylko pogłębia ich samotność w organizacji – mówił Tomasz Buczak, dyrektor ds. technologii w Polskich e-Płatnościach. – Jednocześnie my Polacy nie jesteśmy najlepsi w myśleniu strategicznym, dużo lepiej wychodzi nam działanie, wykonywanie zadań nakreślonych przez innych. Mojego pokolenia nikt nie uczył strategii, dziś na szczęście można się już tego uczyć w Polsce i czerpać z doświadczeń międzynarodowych.

Z twierdzeniem, że jako naród nie potrafimy działać strategicznie, nie zgodziła się Marta Stefańczyk-Ciąpała. – Jesteśmy szalenie przedsiębiorczy – mówiła. – Coraz częściej i odważniej patrzymy w przyszłość, co pozwala rozwijać rodzime biznesy. Nie do końca też wierzę w sukces oparty na genialnym liderze. Wolę świetny zespół.

Dagmara Kołodziejczyk, menedżerka z wieloletnim doświadczeniem w obszarze HR, mówiąc o zespole, przywołała badania, z których wynika, że największą odwagą w organizacji jest powiedzieć, co się myśli.

– Strach przed tym, co inni powiedzą, jak na nasze zdanie zareaguje szef, czy lęk przed ewentualnym zwolnieniem, są dla pracowników paraliżujące – przyznała.

– Strach i wygoda. To decyduje o tym, że zespół często nie wysyła informacji zwrotnej swoim szefom – stwierdził Tomasz Buczak.

– Jaki biznes tworzymy, taki mamy świat – dodała Dagmara Kołodziejczak. – A przecież biznes to ludzie, każdy z nas. I większość z nas robi wszystko, by w tym biznesie nie wyjść ze strefy komfortu, niczego nie zmienić, nie zmusić się do działania.

Bo jak zauważyła Małgorzata Czernecka, psycholożka biznesu, u podstawy łączy nas wszystkich to samo, chęć przynależności i lęk przed odrzuceniem.

Inga Safader-Powroźnik. Fot. Tadeusz Poźniak

– Na Open Forum jest przestrzeń do wypracowania czegoś unikatowego. Zoptymalizowania tego, co mamy w głowie. Rozmowy z ludźmi, którzy mają podobne problemy jak my. To platforma, która skłania ludzi do dialogu i dzielenia się wiedzą. Tutaj uczestnicy decydują, czy chcą być słuchaczami, kreatorami, czy prelegentami, bo na pewno są ekspertami – tłumaczyła Inga Safader-Powroźnik.

Debata i dyskusje stolikowe na Open Forum

Niesztampowy jest charakter tych spotkań. Najważniejsza jest dyskusja i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących udział w Open Forum.  Uczestnicy po wysłuchaniu eksperckiego panelu dyskutowali na wybrane tematy w małych grupach przy stolikach. Idea Forum zakłada, że podejmowane tematy powinny być ważne i angażujące dla uczestników. I co ważne,  w trakcie dyskusji można było korzystać z bufetów kawowych, czy dołączać do dyskusji, które najbardziej nas interesowały.

W trakcie rzeszowskiego spotkania odbyły się następujące dyskusje stolikowe:

Temat 1 Pracownik w kryzysie psychicznym. Kiedy lęk miesza się z bezradnością;

Temat 2 Wypalenie Zawodowe Liderów – Widzimy czy nie?;

Temat 3 Czy wolność jest trudniejsza od niewoli? Dlaczego płaskie struktury nie sprawdzą się w każdej organizacji?!;

Temat 4 Wartości w organizacji. Realne przekonania czy brandingowy fałsz?

Temat 5: Wypalenie zawodowe w holistycznej perspektywie

Temat 6: Lider przyszłości: siła autentyczności, odwagi i zaufania… A jak jest dzisiaj?

Po zakończeniu Open Forum jego uczestnicy otrzymali dostęp do publikacji zbierającej wnioski i eksperckie podsumowania wszystkich dyskusji, ze wszystkich odsłon Open Forum, jakie wydarzyły się w 2023 roku.

PARTNERZY WYDARZENIA

Partner Strategiczny: TMF Group

Partnerzy Główni: dotrelations, rocketjobs.pl, Fireflies, Kamiński Foundation, Fundacja Reaxum

Partnerzy Wspierający: Dolnośląska Izba Gospodarcza, Invest in POZnań, Aeropolis Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, RARR Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Lubelski Klub Biznesu, Pracodawcy Lubelszczyzny “Lewiatan” 

Partnerzy Lokalni: Together, Grupa Komputronik, OPPA, SUEZ Izolacje Budowlane, The Talent Value, Medisept, Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy