Foto: Aleksandra Świgut wystąpi w Filharmonii Krakowskiej (fot. mat. org. koncertu) / malopolska.pl
Udostępnij
Festiwale, koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.
W najbliższą niedzielę odbędzie się 19. edycja Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. W ramach akcji, muzea z królewskiego miasta udostępniają swoje zbiory bezpłatnie lub za okazyjną cenę, przygotowując dla publiczności specjalne oprowadzania, warsztaty i występy. Wśród uczestników wydarzenia jak co roku są również małopolskie instytucje kultury:
Cricoteka w Krakowie w tym dniu zaprosi m.in. na finisaż wystawy „Kantor/Bereś” w Galerii Pracowni Tadeusza Kantora, specjalne zwiedzanie wystaw w siedzibie głównej instytucji oraz akcję będącą odtworzeniem słynnej „Manifestacji romantycznej” Jerzego Beresia z 1981 roku, mającą miejsce na Rynku Głównym w Krakowie;
Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało program obejmujący fascynujący wykład, prezentacje ciekawych kolekcji zabytków oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. To wyjątkowa okazja, by odkryć unikatowe artefakty, które specjalnie na ten dzień zostaną udostępnione szerszej publiczności, a także odwiedzić oddział Muzeum – Nowa Huta-Branice;
Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie zaproponuje zajęcia warsztatowe pod hasłem „Odkryj historię AK” oraz zwiedzanie wystawy z przewodnikiem;
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, poza oprowadzaniem kuratorskim po nowej wystawie czasowej, zaprosi także na koncert pieśni o przemijaniu i nadziei pod hasłem „Zasnęli w Panu…”;
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało na ten dzień warsztaty naukowe dla najmłodszych, wyjątkowy seans filmowy w muzealnej sali kinowej, specjalne oprowadzanie po ekspozycjach z YouTuberem i pracownikiem Muzeum – Markiem Siutą.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia związane z kulturą ludową:
1. Przegląd Dorosłych Zespołów Regionalnych „Góralskie Dziedziny”. To wydarzenie – pełne energii, tradycyjnych tańców i pasji – odbędzie się w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Zgromadzi 7 regionalnych zespołów z powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego. Uczestnicy rywalizują o Karpacką Rozetę – nagrodę Grand Prix, a celem każdego zespołu będzie prezentacja widowiska folklorystycznego w formie scenicznej, trwającego od 25 minut do 30 minut.
Kiedy? Piątek, 15 listopada, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
50. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”, podczas którego na scenie Limanowskiego Domu Kultury wystąpią artyści ludowi z całego powiatu limanowskiego. To jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w powiecie limanowskim, które trwa nieprzerwanie od roku 1975 i przyciąga tłumy entuzjastów kultury ludowej. Odbywają się tam prezentacje najcenniejszych i autentycznych wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego, wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych.
Kiedy? Od 13 do 17 listopada. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na XIV Festiwal Filmowy Vitae Valor – „Oblicza nadziei”. Tytułowe oblicza nadziei są ukazane w sześciu filmowych historiach, które dają światło w zwyczajnej codzienności i trudnych momentach życia, podobnie jak koncert piosenek o nadziei Oli Nizio – okrzykniętej w The Voice of Poland – polską Adele. Warsztaty psychologiczno-rozwojowe podpowiedzą, jakie narzędzia kierują mentalnymi drogami i pozwalają pielęgnować nadzieję. Wykład „Sztuczna inteligencja nadzieją medycyny” pokaże szanse w walce o zdrowie, o które, jak pokazują badania, boimy się najbardziej. Warsztaty „Etiudia fabularna” zainspirują z kolei do tworzenia utworów jakościowych pod względem technicznym i merytorycznym, środkami dostępnymi dla każdego miłośnika obrazu filmowego.
Kiedy? Od 14 do 17 listopada. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska organizuje trzy wyjątkowe wydarzenia koncertowe:
Koncert uniwersytecki w Collegium Novum, podczas którego w wykonaniu artystów Filharmonii zabrzmią utwory m.in. Beethovena i Mozarta, a dr hab. Janusz Mierzwa wygłosi wykład o Wincentym Witosie.
Kiedy? Czwartek, 14 listopada, godz. 19.00.
koncerty symfoniczne będące spotkaniem dwóch niezwykłych artystek – nagrodzonej statuetką Grammy dyrygentki Karen Kamensek oraz pianistki Aleksandry Świgut, która jest m.in. laureatką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griega w Bergen. Ich kobieca wrażliwość i charyzma będą podstawą do interpretacji utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Felixa Mendelssohna.
koncert specjalny z okazji 91. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W programie wieczoru, obok „Koncertu fortepianowego” Mistrza, znajdzie się VIII Symfonia G-dur, op.88 Dvořáka. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi Alexander Humala, a przed fortepianem zasiądzie uznana francusko-litewska pianistka Mūza Rubackytė.
Kiedy? Niedziela, 17 listopada, godz. 18.00.
Koncertom będą towarzyszyły spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego, z udziałem: Aleksandry Świgut (sobota, 16 listopada, godz. 16.30) oraz prof. Teresy Maleckiej i prof. Małgorzaty Janickiej-Słysz (niedziela, 17 listopada, godz. 18.00).
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wydarzenie wieńczące tegoroczną edycję Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS. Koncert pod hasłem „Dobrze, że jesteś Ojczyzno” odbędzie się z okazji 60-lecia pracy artystycznej Bolesława Szulii – dyrygenta, kompozytora i aranżera, będącego wieloletnim kierownikiem artystycznym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Z zespołami wojskowymi dokonał wielu nagrań patriotycznych pieśni i operowych arii dla Polskiego Radia, a także wiele płyt z utworami muzyki klasycznej i popularnej dla wydawców polskich i zagranicznych. Jest również twórcą licznych utworów oraz opracowań na orkiestrę symfoniczną i dętą. Podczas koncertu na scenie będą mu towarzyszyć m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Chór im. Jana Pawła II przy parafii kolejowej w Nowym Sączu.
Kiedy? Piątek, 15 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie SOKOŁA
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na recital solo Mateusza Pałki. Na repertuar pianisty składają się kompozycje autorskie, improwizacje, a także oryginalne interpretacje standardów jazzowych we własnych aranżacjach. Podczas koncertu zabrzmią wybrane utwory z albumów artysty, jak i nowe, wcześniej niepublikowane dzieła.
Kiedy? Piątek, 15 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
fot. Teatr im. J. SłowackiegoO dwóch doktorach i jednej pacjentce
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prezentuje cztery spektakle:
„Botticelli”, czyli opowieść rozgrywająca się we Florencji za panowania rodu Medyceuszów – czasach rozkwitu malarstwa, ale także zarazy i buntów społecznych. Tytułowy Botticelli dostaje zlecenie namalowania portretu żony Wawrzyńca Medyceusza. Tak powstają słynne „Narodziny Wenus”, w czym niebagatelny udział ma uzdolniony młodziutki uczeń artysty – Leonardo da Vinci. Spektakl reżyseruje Paweł Świątek. W obsadzie: Mateusz Janicki, Karolina Kazoń, Marcin Sianko, Adam Wietrzyński, Rafał Dziwisz/Grzegorz Łukawski i Rafał Szumera.
Kiedy? Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki – czwartek 14 listopada/piątek 15 listopada – godz. 19.00/sobota 16 listopada – godz.17.00.
komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie występują: Hanna Bieluszko, Jerzy Światłoń oraz Karol Kubasiewicz.
inscenizację, będąca koprodukcją teatru z warszawską STUDIO Teatrogalerią – „Serce ze szkła. Musical zen”. To spektakl, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii artystów, ojca i córki – Jana Peszka oraz Marii Peszek, która wspólnie z Andrzejem Smolikiem odpowiada także za oprawę muzyczną całości. W obsadzie występują również m.in. Dorota Godzic, Agnieszka Judycka-Cappuccino, Martyna Krzysztofik i Daniel Malchar.
Kiedy? Duża Scena – czwartek, 14 listopada/piątek, 15 listopada – godz. 19.00, sobota, 16 listopada – godz. 17.00.
spektakl wg tekstu i w reżyserii Emmy Hütt „Justine & Juliette”. To historia o dwóch siostrach, które zmęczone rzeczywistością i nudnym życiem, powracają do krainy dzieciństwa. Pomiędzy wspomnieniami, bajkami na dobranoc i dwuznacznymi grami, cofają się do początków ich wzajemnej relacji oraz marzą o innej rzeczywistości, znajdującej się poza granicami Dobra i Zła. W obsadzie występują: Lidia Bogaczówna i Anna Tomaszewska.
Teatr inauguruje także nową odsłonę wyjątkowego cyklu oprowadzania pod hasłem „Zagubieni w teatrze. Nocne zwiedzanie” (od 14 listopada w każdy czwartek i piątek o godz. 22.30).
Opera Krakowska zaprosi ponownie do Studia Telewizyjnego S-3 Łęg na specjalne pokazy widowiska baletowego „Gershwin… in Blue”. To opowiedziana tańcem historia z pogranicza snu i jawy. Razem z głównym bohaterem widownia przeżywa przygody w wielkim mieście, niczym bohaterowie hollywoodzkich filmów, aby zbudzić się w zimnej i pełnej samotności przyszłości. Tam, gdzie uczucia istnieją tylko w sieci. Romantyczne frazy muzyki G. Gershwina odtworzą na scenie tancerze Zespołu Baletu Opery Krakowskiej. Twórcą choreografii i reżyserem całości jest Jarosław Staniek.
Kiedy? Piątek, 15 listopada, godz. 12.00 i 18.30. Więcej informacji na stronie opery
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie zaprasza na kolejny pokaz spektaklu „Co kryje się pośród trawy?”. Położono w nim nacisk na naukowy aspekt opowieści. W fabule można więc znaleźć dużo nawiązań do świata przyrody. Kostiumy zaprojektowano tak, aby jak najbardziej oddać prawdziwy wygląd owadów. W przedstawieniu dochodzi do interakcji z publicznością poprzez taniec i śpiew. Spektakl nie tylko przybliża ciekawostki ze świata przyrody, ale też uczy empatii i wrażliwości na piękno otaczającej natury.
Kiedy? Niedziela, 17 listopada, godz. 10.30. Więcej informacji na stronie centrum
Centrum Sztuki Mościce inauguruje wystawę „Młodość dotknięta wojną”, złożoną z prac ukraińskiego artysty Artura Kotyka. 20-letni Kotyk zaczął malować wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w celu uzyskania ukojenia i sposobu wyrażenia swoich emocji w obrazach. Z biegiem czasu malarstwo stało się nie tylko jego pasją, lecz także sposobem na życie. Ekspozycja „Młodość dotknięta wojną” stanowi zapis doświadczeń młodego człowieka – złości, gniewu, smutku, strachu, lęku, wszystkiego, z czym musi mierzyć się w tym trudnym czasie. – Malarski pamiętnik warto zobaczyć nie tylko, aby podziwiać rodzący się talent w młodym człowieku, ale jako przestrogę, jak brutalna jest wojna. Nie musimy rozmawiać w tym samym języku, aby umieć odczytać emocje – pisze o wystawie jej kuratorka dr Anna Świętek.
Kiedy? Wernisaż – piątek, 15 listopada, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu na wernisaż wystawy „Śladami Zofii Rydet”. Autorka wystawy – Maria Adamczyk, zainspirowana projektem wybitnej polskiej fotografiki Zofii Rydet, podjęła próbę odtworzenia serii fotografii, które ukazują wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski oraz za granicą w latach od 1978–1990. Wszystkie łączy ścisły rygor kompozycyjny. Ukazują ludzi – pojedynczo, w parach lub w grupie, na tle wybranej ściany ich mieszkania. Fotografie wykonano przy użyciu lampy błyskowej, z zachowaniem jak najszerszego obrazu całego wnętrza oraz jak największej głębi ostrości. W zapisach znalazły się również zdjęcia domów fotografowanych z zewnątrz, uroczystości, zdjęcia krajobrazowe oraz kompozycje składające się z przedmiotów i dekoracji.
Kiedy? Wernisaż – piątek, 15 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów inauguruje nową wystawę czasową w Kasztelu w Szymbarku. Na ekspozycji „Echa ciszy: eksploracja nicości” znajdą się rzeźbiarskie dzieła kilkunastu polskich artystów, m.in. Sylwii Biernacik, Małgorzaty Majerczyk-Sieczki, Zuzanny Sierocińskiej, Jana Mitasia Kubickiego, Macieja Majewskiego i Radosława Parola.
Kiedy? Wernisaż – czwartek, 14 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie prezentuje wystawę „Synteza”. Jest ona przeglądem prac artystów i projektantów wywodzących się ze środowisk akademickich, którzy w swoich dziełach podjęli temat adaptacji i rekonfiguracji. Ekspozycja obejmuje różnorodne podejścia w sztuce współczesnej jak i szeroko pojętym designie, podkreślając możliwości twórczej adaptacji materiałów, form i technologii. Jest ona również okazją do dialogu międzykulturowego, w którym adaptacja i rekonfiguracja nie tylko odnosi się do zmian technologicznych, ale także do przemian w komunikacji międzyludzkiej i przekraczania granic artystycznych.
Kiedy? Wernisaż – piątek, 15 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało na ten weekend dwa specjalne wydarzenia:
Wieczory górskie w Muzeum Palace z Peterem Chrzanowskim – narciarzem ekstremalnym i paralotniarzem, który m.in. pokaże serię swoich filmów o górach i nartach.
spotkanie towarzyszące wystawie „Zakopane: ścieżki tradycji i współczesności” – wyjątkowy spacer artystyczny, który rozpocznie się od wystawy czasowej w willi Koliba, a zakończy w gmachu głównym Muzeum.
W ramach Festiwalu Gra z Kantorem,Cricoteka w Krakowie zaprasza na wieczór z Janem Lauwersem, czołową postacią przemian w teatrze flamandzkim lat 80 ub. wieku oraz formacją Needcompany. Publiczność wysłucha wykładu Anny Róży Burzyńskiej poświęconego artyście oraz obejrzy projekcję jednej ze sztuk zrealizowanych przez Needcompany.
Kiedy? Piątek, 16 listopada, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w ramach projektu „Dziedziniec pogan” zaprasza na kolejną, trzecią w tym roku debatę pod hasłem „Do kogo należy przyszłość chrześcijaństwa w III tysiącleciu?”. Tematyka najbliższego spotkania będzie skupiona wokół pytań o to, czy chrześcijaństwo przetrwa kolejne tysiąclecie, a jeśli tak – to dzięki komu i czemu? Jaką rolę będą miały do odegrania rodziny i wspólnoty? Co dalej z hierarchią i duchowieństwem? To tylko niektóre z poruszonych na spotkaniu kwestii. Udział wezmą: red. Dominika Szczawińska (dziennika i publicystka) o. dr hab. Michał Legan (wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie) oraz o. Grzegorz Siwek (gwardian krakowskiego klasztoru św. Franciszka). Dyskusję będzie moderował prof. Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego.
Kiedy? Piątek, 15 listopada, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie instytutu
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na spotkanie z cyklu Myślnik, tym razem poświęcone tematowi sztucznej inteligencji. Rozmowa będzie dotyczyć nie tylko tego, czym jest AI i czy niebawem „zastąpi człowieka”, ale również kwestii, w jaki sposób różne nowe technologie, oparte na zaawansowanych algorytmach, zmieniają ludzką wrażliwość: odbierają zdolność do skupienia, uważności, twórczości, nawiązywania relacji itp. Gośćmi Piotra Augustyniaka będą: pisarka Anna Cieplak i filozof Michał Krzykawski.
Kiedy? Niedziela, 17 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty:
zajęcia ceramiczne inspirowane wystawą „Śpij spokojnie, dobrze śnij”, podczas których uczestnicy wezmą na warsztat temat światła ułatwiającego zasypianie i będą szukać pomysłów na nastrojowe oświetlenie. Zaprojektują i wykonają świeczniki na wąskie świece stołowe lub ażurowe lampiony na podgrzewacze czy świece bryłowe. Wykorzystają technikę budowania z płata. Sięgną po jasną glinę i – opcjonalnie – różnokolorowe angoby.
Kiedy? Czwartek, 14 listopada, godz. 17.00.
kolejną edycję rodzinnych warsztatach stolarskich „Na warsztacie”. Uczestnicy odkrywają sekrety zabawek związanych tegorocznymi wystawami czasowymi. Z każdego spotkania wychodzą z własnoręcznie wykonanymi, w pełni funkcjonalnymi przedmiotami. W trakcie zajęć piłują, wiercą i szlifują, przybijają gwoździe, konstruują, poznają narzędzia i materiały, tropią praktyczne rozwiązania. W czasie ostatnich warsztatów stolarskich w tym roku kalendarzowym wykonają zabawki, które będą mogły się huśtać na drewnianych biegunach.
Cricoteka w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lat (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W listopadzie tematyka zajęć jest związana z przestrzenią. Co nas otacza? Jak wygląda przestrzeń wokół nas? Uczestnicy zanurzą się w świat architektury i twórczego projektowania. Będą mieli okazję eksplorować różnorodne materiały i rozwijać swoje wyobrażenie o przestrzeni. Przyjrzą się różnorodności form, kolorów i struktur, które kształtują otoczenie.
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota, 16 listopada, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota, 16 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Filharmonia Krakowska zaprasza na warsztatowe spotkanie dedykowane dzieciom i ich rodzicom w ramach cyklu „Kamishibai-ka”. Tytułowa kamishibai to tradycyjna japońska forma opowiadania historii za pomocą ilustrowanych kart umieszczonych w małej drewnianej skrzynce, przypominającej scenę. Opowiadacz, zmieniając karty, snuje opowieść, dodając głos i dźwięki, które ożywiają fabułę. Kamishibai pełni funkcję narzędzia edukacyjnego, pomagając dzieciom rozwijać wyobraźnię, umiejętność słuchania oraz miłość do literatury i sztuki. Najbliższe spotkanie odbędzie się pod hasłem „Puzon jak jamnik, jamnik jak puzon”.
Kiedy? Sobota, 16 listopada, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy”. To wydarzenie cykliczne, które prowadzą: Nauczyciel Roku 2021 – Dariusz Martynowicz oraz Wojciech Rzehak, scenarzysta, Kierownik Działu Edukacji w teatrze. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty, pomagając w ten sposób przygotować się uczniom do matury.
Kiedy? Sobota, 16 listopada, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.