Reklama

Biznes

Open Forum. AI i świadomość technologii w biznesie

Aneta Gieroń
Dodano: 15.03.2024
Inga Safader - Powroźnik. Fot. Tadeusz Poźniak
Inga Safader - Powroźnik. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Inga Safader-Powroźnik, pomysłodawczyni i organizatorka Open Forum, ogólnopolskiego wydarzenia skupiającego liderów biznesu, już od pięciu lat wspólnie z przedstawicielami dużego i małego biznesu, liderami organizacji, prezesami firm, dyrektorami HR, naukowcami oraz osobami  reprezentującymi różne osobowości, na nowo definiuje biznes. A dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że technologia i jej rozwój, a szczególnie tempo, w jakim te zmiany następują, są wyzwanie dla każdego z nas, także dla ludzi biznesu. Na co dzień bombardowani jesteśmy wiedzą, możliwościami ale też wieloma obawami, czy i kiedy technologia zastąpi człowieka?! „Przyszłość technologii. Potęga świadomości” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczne Open Forum, najpopularniejsza w Polsce konferencja w stylu flow, która w ubiegłym roku przyciągnęła setki uczestników, a w tym roku, gdy naszą wyobraźnię nieustannie porusza Sztuczna Inteligencja, zapowiada się jeszcze ciekawiej i jeszcze liczniej. Open Forum już za tydzień, w czwartek, 21 marca w Hotelu Arche w Warszawie. Wśród uczestników i panelistów są m.in. Anna Streżyńska, w przeszłości ministra cyfryzacji; prof. Tadeusz Bartoś, filozof; Michał Kosiński, profesor na Uniwersytecie Stanforda, którego zainteresowania badawcze obejmują zarówno ludzką, jak i sztuczną kognicję oraz Aleksandra Maciejewicz, prawniczka i rzeczniczka patentowa.

– Nie możemy nie dostrzegać, jak dynamicznie zmienia się świat, a jednocześnie musimy nauczyć się oswajać i wykorzystywać nowe technologie – mówi Inga Safader-Powroźnik. – W 2023 roku koncentrowaliśmy się  na „Przyszłości Organizacji. Redefinicja”. Dyskusję rozpoczęliśmy na ogólnopolskim Open Forum w Warszawie, a potem przez cały rok spotykaliśmy się w kolejnych miastach Polski, gdzie analizowaliśmy, jak bardzo potrzeba nam nowego spojrzenia na Organizację i na to, co robimy na co dzień. W tym roku chcemy podkreślić, że to my ludzie tworzymy technologię i to my decydujemy jak chcemy i możemy z niej korzystać. To my wyznaczamy granice pomiędzy technologią i człowieczeństwem, a to, gdzie je postawimy, zależy od naszej świadomości.

To my ludzie tworzymy technologię

– Chcemy otworzyć przestrzeń do refleksji i zastanowienia się nad tym, co technologia ma nam dać, w czym pomóc, w czym wyręczyć, a co chcemy zachować dla siebie – dodaje organizatorka Open Forum. – Nie zrobimy tego bez gruntownego wglądu w siebie, w nasze serca i umysły. Bo rozum i wolna wola jest naszym przywilejem i to my zdecydujemy, jak z nich skorzystamy!

Program Open Forum tworzy Rada Programowa, która jest mocno interdyscyplinarna, a to oznacza, że równie interdyscyplinarny jest cała konferencja. To przestrzeń, w której spotykają się ludzie skupieni wokół tego samego tematu, którzy chcą rozmawiać o nowych technologiach w swoich firmach i redefiniować te zagadnienia. To wydarzenie dla tych, którzy szukają wartościowych relacji biznesowych opartych o merytorykę i najlepsze, globalne doświadczenia biznesowe. Dla osób i organizacji, które na co dzień opierają swoje działania o człowieka. Liderzy firm i organizacji, właściciele firm rodzinnych, dyrektorzy HR, naukowcy, eksperci i managerowie zarządzający organizacjami – wszyscy oni są obecni na Open Forum. Dziś osoby, które mają strategiczny wpływ  na biznes i jego rozwój, muszą umieć patrzeć szerzej niż tylko ogniskować się na wąskich specjalizacjach. 

Dyskusja i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących udział w Open Forum

– To nie jest typowa konferencja z typowymi i sztampowymi prezentacjami, gdzie uczestnicy są tylko bierną częścią wydarzenia. Najważniejsza jest dyskusja i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących udział w Open Forum.  Program wydarzenia składa się z czterech modułów tematycznych, do których zaproszeni zostali eksperci i praktycy, w tym również goście z zagranicy. Został skonstruowany tak, by tematy uzupełniały się, a równocześnie dawały szeroką możliwość zgłaszania tematów naprawdę ważnych – tłumaczy Inga Safader-Powroźnik.

Dyskusje na wybrane tematy w małych grupach przy stolikach

Każdy moduł składa się z panelu otwierającego, służącego poszerzeniu perspektywy i „rozgrzaniu” uczestników do zadawania pytań oraz szukania odpowiedzi. Druga część wydarzenia zakłada dyskusje stolikowe, których tematy mogą zgłaszać uczestnicy na równi z panelistami. Uczestnicy Forum, po wysłuchaniu inspirujących, krótkich paneli eksperckich, mogą dyskutować na wybrane tematy w małych grupach przy stolikach. Część tematów stolikowych zostanie zgłoszona wcześniej i umieszczona na stronie internetowej wydarzenia, część będzie można zgłaszać spontanicznie po panelach otwierających. Idea Forum zakłada, że podejmowane tematy powinny być ważne i angażujące dla uczestników. Po jego zakończeniu uczestnicy otrzymają także dostęp do publikacji zbierającej wnioski i eksperckie podsumowania wszystkich dyskusji. I co ważne,  w trakcie dyskusji można korzystać z bufetów kawowych, odwiedzać stoiska, dołączać do dyskusji, które cię interesują lub inicjować swoje tematy.

W trakcie marcowego Open Forum pojawią się następujące tematy debat:

Moduł 1: „Świadomość zmian”. Jak nowe technologie zmieniają i będą zmieniać świat, gospodarkę i rynek pracy.

Moduł 2: „Świadomość rozwoju”. Psychologia człowieka a psychologia sztucznej inteligencji.

 Moduł 3: „Świadomość odpowiedzialności”. Sztuczna inteligencja – czy możemy jej zaufać.

Moduł 4: „Świadomość wpływu”. Rola liderów przyszłości, a może teraźniejszości?

Po latach, kiedy wydawało się, że skuteczny biznes to odhumanizowany biznes, okazało się, że zabrnęliśmy w ślepą uliczkę! Znakomicie to tłumaczy Nel Berezowska-Lewicka, mentorka, ekspertka od rozwoju ludzi i budowania kultur organizacyjnych w oparciu o wartości. Humanistka, dla której jedną z najważniejszych wartości jest wolność. Według niej: „Potrzeby liderów się nie zmieniły – umiejętność dostrzegania człowieka w sobie samym i w drugim człowieku. Bez tego nie będziemy w stanie zarządzać innymi, motywować ich i być dla nich wzorem”.

Open Forum platformą, która skłoni ludzi do dialogu i dzielenia się wiedzą

Na Open Forum jest przestrzeń do wypracowania czegoś unikatowego. Zoptymalizowania tego, co mamy w głowie. Rozmowy z ludźmi, którzy mają podobne problemy związane z: zatrudnieniem, zarządzaniem ludźmi, z wykorzystaniem nowych technologii, dominacją na rynku Sztucznej Inteligencji, pracą zdalną, z wartościami, ze zdrowiem psychicznym, z rozwojem osobistym, przywództwem, ale którym też zależy na rozwoju ich samych i współpracowników. Zbyt często żyjemy w „bańkach”, a tym razem możemy spotkać w szerszym gronie profesjonalistów reprezentujących inne branże. Open Forum jest platformą, która skłoni ludzi do dialogu i dzielenia się wiedzą.

Open Forum „Przyszłość technologii. Potęga świadomości” odbędzie się 21 marca 2024 roku w Hotelu Arche Krakowska w Warszawie. Wydarzenie jest biletowane i dostępne są dwa rodzaje pakietów uczestnictwa. Szczegółowe informacje o wydarzeniu, prelegentach, Radzie Programowej oraz zasadach uczestnictwa są na stronie internetowej www.openforum.com.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy