Reklama

Biznes

Sebastian Kulczyk na Carpathian Startup Fest 2024

Aneta Gieroń
Dodano: 31.01.2024
  • Sebastian Kulczyk. Fot. Leszek Szymański/PAP
Sebastian Kulczyk. Fot. Leszek Szymański/PAP
Share
Udostępnij

5-6 czerwca to już czwarta edycja Carpathian Startup Fest 2024 w Jasionce koło Rzeszowa, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena! Ambasadorem tegorocznego wydarzenia jest Stefan Batory, założyciel aplikacji Booksy, a gościem specjalnym Sebastian Kulczyk, numer siedem na liście najbogatszych Polaków według miesięcznika Forbes. – Najlepszy festiwal startupowy w Polsce – mówią organizatorzy i uczestnicy, a w puli nagród dla najlepszych startupów, scaleupów i pomysłów na biznes czeka 130 tys. zł (30 tys. więcej niż przed rokiem) oraz zaproszenie do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Organizatorem wydarzenia są Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”.

W środę Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. zdradził szczegóły tegorocznego #CSF24. Kilka niespodzianek zapowiedzieli też: Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments S.A.; Maja Małyska, prowadząca rozmowy fireside chat „How I did it”; która w tym roku zapowiedziała wywiad z Michałem Sadowskim, założycielem Brand24, a w latach poprzednich rozmawiała ze Stefanem Batorym i Jarosławem Królewskim; Michał Ratajczak, twórca platformy eventowej Gridaly; Michał Rokosz z funduszu Inovo; Mariusz Pitura, współautor startupu Pogaduszki, uczestnik programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka oraz Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, które od tego roku jest partnerem oraz fundatorem nagród w kategorii Idea, czyli pomysł na biznes. Wszyscy oni związani są z #CSF i tworzą klimat tego wydarzenia.

Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Fot. Tadeusz Poźniak

Imprezy, która tylko w 2023 roku miała 1000 uczestników, 100 prelegentów i panelistów oraz 30 funduszy inwestycyjnych. Była miejscem ponad 1000 spotkań w strefie biznes i przyciągnęła 290 zgłoszeń startupów do konkursu z Polski, Irlandii, Ukrainy, Chorwacji i Stanów Zjednoczonych.

– Nowością od IV edycji Carpathian Startup Fest i tak już będzie zawsze na #CSF jest ambasador wydarzenia. W tym roku jest nim Stefan Batory, CEO Booksy, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, ale „nasz człowiek” z Podkarpacia – mówił Mariusz Bednarz.

Stefan Batory, założyciel Booksy, ambasadorem Carpathian Startup Fest 2024

46-letni Stefan Batory pochodzi z Kolbuszowej i był gościem II edycji Carpathian Startup Fest. Historia Batorego, absolwenta Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, założyciela notowanej na New Connect EO Networks oraz Sensi Soft, iTaxi i Booksy, biegacza amatora i ultramaratończyka, powinna być lekturą obowiązkową dla każdego młodego przedsiębiorcy. 

– Gdy 22 lata temu założyłem pierwszą firmę, przez 2 lata jadłem ziemniaki przez 6 dni w tygodniu, bo na nic innego nie było mnie stać – wspominał Batory podczas swojej wizyty w Rzeszowie. – I gdybym wtedy wiedział, że tak będzie wyglądała moja droga do przedsiębiorczości, nigdy bym jej nie rozpoczął, ale nie wiedziałem. Dziś natomiast wiem, że było warto. Na pewnym etapie życia udało mi się przestać przejmować porażkami. Dziś wytrzymałość w dążeniu do sukcesu to dla mnie nieskończoność. Żadne porażki mnie nie przerażają. Czerpię siłę z upadku.

To zachęta dla wszystkich startupowców, bo nabór wniosków do #CSF24 rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 2 kwietnia. Dzień później rozpocznie się ocenianie nadesłanych formularzy zgłoszeniowych – zrobią to fundusze inwestycyjne. Do 22 kwietnia wyłonionych zostanie 20 finalistów.  10 w kategorii startupów, gdzie na zwycięzców czekają trzy nagrody w wysokości: 40 tys. zł, 20 tys. zł i 10 tys. zł. Po raz pierwszy będzie też nagroda publiczności – 3 tys. zł. W kategorii scaleup, w której udział weźmie 5 firm, nagrody wyniosą: 15 tys. zł, 10 tys. zł i 7 tys. zł. W kategorii Idea nagrody wyniosą odpowiednio: 7 tys. zł, 5 tys. zł i 4 tys. zł i walczyć o nie będzie 5 pomysłów na biznes. Wszyscy oni powalczą też o nagrodę specjalną – zaproszenie do VIII edycji programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

– Będzie też konkurs Open Mic Pitch prowadzony przez Pitch Me, Baby dla tych, którzy zgłoszą się do naszego konkursu, ale nie zakwalifikują się do finałowej 20. Pula nagród wyniesie: 4 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. zł i będzie to miejsce nie tylko prezentacji dla młodych firm, ale i uzyskania feedbacku dla ich działań – wyliczał prezes Bednarz.

W ramach Carpathian Startup Fest 2024 na  dwa czerwcowe dni zjadą do Rzeszowa dziesiątki startupów, czołówka polskich funduszy inwestycyjnych. W programie: dwa dni pitchów, prezentacji i paneli dyskusyjnych, niemal setka gości na scenach Demo Day i Community Stage, matchmaking uczestników i rozbudowywany networking, a wieczorem jak zawsze MeetUp Party.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, na #CSF24 będzie można się umówić na 15-minutową „biznesową randkę” (Business Dating) poprzez stronę lub aplikację Gridaly. To narzędzie ułatwia nawiązywanie znajomości i będzie dostępne dla zarejestrowanych uczestników. Wszystko zgodnie z główną ideą festiwalu – szansę na kontakt z potencjalnymi inwestorami, funduszami i kluczowymi postaciami startupowego ekosystemu ma dostać każdy, kto przyjedzie do G2A Arena z ciekawym pomysłem na biznes.

Podczas festiwalu będzie także okazja skierować serię pytań w stronę funduszy. W programie festiwalu jest Reverse Pitch (odwrócony pitch) – czas, kiedy to nie founderzy, ale inwestorzy muszą się zaprezentować przed startupami. A w Rzeszowie zapowiada się absolutna czołówka polskich funduszy. Samo Inovo z kapitalizacją na poziomie pół miliarda złotych do tej pory zrealizowało ponad 40 inwestycji. Dodatkowo festiwalowi towarzyszą targi Startup Expo – strefa wystawiennicza dla innowacyjnych projektów.

Sebastian Kulczyk na Carpathian Startup Fest 2024

– Bardzo ważna jest konferencja i panel otwierający, który co roku nakreśla ramy i kierunek imprezy – dodał prezes RARR S.A. – W tym roku po raz pierwszy weźmie w nim udział Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments S.A., o którego obecność zabiegaliśmy od 3 lat.

Konferencja w Inkubatorze Technologicznym w Aeropolis w Jasionce. Fot. Tadeusz Poźniak

– Z programem mentoringowym InCredibles będziemy już po raz trzeci na CSF, czekamy na jedną ze spółek, która ujmie nas swoim podejściem do wyzwań cywilizacyjnych i którą chcielibyśmy zaprosić do VIII edycji InCredibles, a  przypomnę, że to już jest ponad 70 spółek  i ponad 150 mentorów z całego świata. Zgodnie z naszym mottem, szukamy tych, którym nie jest wszystko jedno z kim, jak i dlaczego robią biznes. Szukamy polskich przedsiębiorców, spółek na wczesnym etapie rozwoju i będziemy dla nich „szyć na miarę” program wsparcia, który trwa kilka miesięcy, a spółka otrzymuje od 5 do 7 mentorów  – mówił Jarosław Sroka, przewodniczący Rady Programowej Carpathian Startup Fest, członek zarządu Kulczyk Investments S.A. – Przy okazji InCredibles „zaplątaliśmy” też do współpracy Radio 357 z audycją „Firmament”. Spółka AstroTectonic, zwycięzca naszego programu na CSF22 została już laureatem kilku innych konkursów startupowych i radzi sobie naprawdę znakomicie. Mamy nadzieję, że podobnie będzie ze startupem Pogaduszki, który wybraliśmy w Rzeszowie w 2023 roku.

Pogaduszki to aplikacja, która dzięki AI samodzielnie zdiagnozuje dziecko, i wykryje, jakie wady logopedyczne wymagają terapii. Drugi moduł także oparty na AI samodzielnie przeprowadzi terapię w oparciu o immersyjne, sterowne głosem gry. 

– Carpathian Startup Fest to nie była nasza pierwsza impreza startupowa, ale bardzo sobie cenimy, że mogliśmy się na niej znaleźć – przyznał Mariusz Pitura, prezes Pogaduszki Sp. z o.o. – Byliśmy pod wrażeniem poziomu merytorycznego imprezy w Rzeszowie i uważamy, że to najlepszy festiwal startupowy w Polsce. 

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy