Reklama

Biznes

Światowe Dni Młodzieży w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym?!

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 24.02.2015
18099_IMG_5470
Share
Udostępnij
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce będzie gotowe do 19 grudnia 2015 roku. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych tego typu budowli w Polsce. Już otrzymujemy zapytania o organizację międzynarodowych kongresów i spotkań, a niektóre z nich sięgają 2018 roku – takie zapewnienia padały na konferencji prasowej zwołanej przez zarząd województwa i Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.
 
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe to największy powstający kompleks konferencyjno-targowy w województwie podkarpackim, który ma być przestrzenią dla spotkań świata biznesu, polityki i nauki zarówno z kraju, jak i Europy. Tutaj ma tętnić życie naukowe, towarzyskie, mają być prezentowane osiągnięcia techniczne i technologiczne województwa. 
 
Pierwsza profesjonalna przestrzeń targowa na Podkarpaciu
 
Sąsiadujące z Podkarpaciem województwa mogą pochwalić się obiektami, w których od lat organizowane są targi, wystawy, konferencje czy kongresy na skalę światową, natomiast województwo podkarpackie dotychczas tego typu imprezy organizowało w hali sportowej na Podpromiu – mówi Witold Słowik, pełnomocnik zarządu RARR S.A. ds. realizacji projektu. –  Władze województwa uznały, że potrzebne jest miejsce, które należycie promowałoby podkarpacki biznes, i które miałoby być wizytówką Podkarpacia.
 
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe zlokalizowane jest na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS w sąsiedztwie budynków tworzących Inkubator Technologiczny, po przeciwnej stronie portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ten potężny budynek będzie miał 27 276,81 m kw. powierzchni.  Będzie się składał z trzech kondygnacji naziemnych, z wyjątkiem jednokondygnacyjnej wysokiej części wystawienniczej. Budynek ma formę architektoniczną opartą na rzucie okręgów lub jego wycinków, które przechodzą w dwie bryły elipsoidy części wystawienniczej i odwróconego stożka części kongresowej. Na parterze zlokalizowane będą m.in. sala konferencyjna o powierzchni prawie 300 m kw., sala wystawowa (ponad 4800 m kw.) i sala konsumpcyjna. Pierwsze piętro tworzą: sala konferencyjna (358,58 m kw.) i 300-metrowa sala bankietowa. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym znajdzie się również sala kongresowa z 860 miejscami siedzącymi. Autorem projektu jest rzeszowski architekt Henryk Sobolewski.
 
CWK będzie gotowe do grudnia 
 
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Jego wartość to 135 326 146,97 zł, z czego dofinansowanie wynosi 64 123 336,55 zł. Budowa pochłonie prawie 123 ml zł i ma zostać ukończona do 19 grudnia 2015 roku, jak przewiduje umowa między inwestorem (Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.) a generalnym wykonawcą (Konsorcjum firm: Best Construction Sp. z o. o. i Karpat-Bud Sp. z o.o).
 
Wszystko wskazuje na to, że termin ten uda się utrzymać. Ale na skutek sporu dotyczącego wykonania konstrukcji stalowej części wystawienniczej, jaki pomiędzy stronami ciągnął się od kilku miesięcy, na budowie są opóźnienia. – Budowa części kongresowej wyprzedza harmonogram prac, jednak budowa części wystawienniczej jest opóźniona. Etap prac jest tu na poziomie 40 procent, a w tym momencie powinno być ponad 50 procent – zaznacza Janusz Fudała, prezes RARR. 
 
Na konferencji zapewniano, że te opóźnienia są do nadrobienia. Wykonawca zobowiązał się m.in. do pracy na trzy zmiany. Do września przewidziano budowę, natomiast od września do grudnia mają trwać prace wykończeniowe w części wystawienniczej.
 
Kto będzie zarządzał CWK?
 
Aktualnie trwa wyłanianie operatora, który będzie zarządzał Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Na razie mamy jedno zgłoszenie, ale jest to prężny operator, który ma spore doświadczenie w tej branży – mówił na konferencji marszałek Władysław Ortyl. – O tym, że taki obiekt jest w naszym województwie potrzebny, świadczy fakt, że już otrzymujemy zapytania o organizację różnych wydarzeń w CWK. Niektóre z nich sięgają 2018 roku. Mamy zapytania m.in. o kongres lekarzy. Pojawia się pomysł zorganizowania tu kongresu Polonii amerykańskiej, także niektórych spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży.
 
Przez najbliższe pięć lat, w ciągu każdego roku począwszy od roku 2016, w CWK ma odbyć się minimum 27 imprez, zgodnie z obowiązującym wnioskiem o dofinansowanie projektu. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy