Reklama

Poznaj region

Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji

Aneta Gieroń
Dodano: 06.07.2023
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Piękne, drewniane, kolorowe zabawki będą królować już w niedzielę, 9 lipca w Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie kolejna odsłona III Festiwalu Kultury Lasowiackiej – „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji”. Bo jakżeby inaczej, w tym mieście już na początku XX wieku powstała pierwsza w Puszczy Sandomierskiej fabryka zabawek, co miało swój ścisły związek z tradycją odpustową w Leżajsku i klasztorem oo. bernardynów. Na początku XXI wieku sławę leżajskich zabawek przypomniały ptaki klepaki promujące województwo podkarpackie, a ogromną, kilkumetrową rzeźbę, tę samą, która była na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze, można dziś oglądać w Parku Zabawek przed leżajskim muzeum. Początek już o godz.15.00 na dziedzińcu dawnego dworu Starościńskich. Wstęp wolny.

Bryczki, konie na biegunach, kurki dziobiące, dzięciołki, ptaki klepaki, fujarki, czy pukawki – to wszystko znajdziemy w zbiorach powstałego 15 lat temu Muzeum Ziemi Leżajskiej, a i do dzisiaj kupimy na jednym z kilku odpustów co roku organizowanych przy klasztorze oo. bernardynów w Leżajsku. Ten największy już 15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej.

Zabawkarska tradycja Leżajska ma z klasztorem wspólną historię. Tysiące pątników przybywających do miejsca kultu religijnego, pragnęło stąd zabrać pamiątkę, symbol Leżajska i tak powstała tradycja wyrabiania zabawek. Ta rozkwitła na początku XX wieku, gdy powstała pierwsza fabryka zabawek założona przez Mariana Garbackiego.

Piszczałki używane w okolicach Leżajska

Niewykluczone, że tradycje zabawkarskie tych ziem są jeszcze starsze i sięgają XVIII wieku. Istnieje bowiem historyczny zapis z 1758 roku o osobach wyrabiających piszczałki i mówi o cechu, w którym skupionych było 11 piszczelników i 2 tokarzy.

I te właśnie piszczałki, na terenach zamieszkałych przez Lasowiaków były tylko w Leżajsku!

Dziś największym wytwórcom ludowych zabawek jest Muzeum Ziemi Leżajskiej, które ma własny  warsztat i co roku wytwarza ich kilka tysięcy sztuk. Które są najpiękniejsze będzie można sprawdzić już w niedzielę w Leżajsku.

ZABAWKA LEŻAJSKA SYMBOLEM LASOWIACKIEJ TRADYCJI

9 lipca (NIEDZIELA)

Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku (sala edukacyjna, dziedziniec)

15:00

• Warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych pt.: „Kolorowy świat zabawek” oraz „Lasowiackie serce”

• Warsztaty bibułkarskie dla dzieci i dorosłych – prowadzenie Czesława Zawadzka

• Wystawa prac plastycznych z akcentem lasowiackim osób z niepełnosprawnością

• Bryczka, ptak klepak , konik, magiczna deseczka – pokaz wyrobu i malowania tradycyjnych drewnianych zabawek

• Konkurs z nagrodami dla najmłodszych na „najpiękniejszą kolorowankę lasowiacką”

• Malowanie twarzy wzorami lasowiackimi

17:00

Rozpoczęcie

17:15

Występ Zespołu Pieśni i Tańca “Leliwa” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku

17:40

„Poznajemy tajemnice strojów lasowiackich”- prezentacja strojów lasowiackich wraz z warsztatami haftu – prowadzenie Anita Ryba

18:00

Występ zespołu Pieśni i Tańca „San” działającego w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku

18:30

Występ kapeli ludowej i chóru „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Podczas trwania wydarzenia możliwość bezpłatnego zwiedzania wraz z przewodnikiem ekspozycji „etnograficzno – zabawkarskiej” – wszyscy zwiedzający otrzymają pamiątkowe przypinki z logo festiwalu lasowiackiego oraz degustacja specjałów kuchni lasowiackiej.

Operator: Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy