Piękne, drewniane, kolorowe zabawki będą królować już w niedzielę, 9 lipca w Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie kolejna odsłona III Festiwalu Kultury Lasowiackiej – „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji”. Bo jakżeby inaczej, w tym mieście już na początku XX wieku powstała pierwsza w Puszczy Sandomierskiej fabryka zabawek, co miało swój ścisły związek z tradycją odpustową w Leżajsku i klasztorem oo. bernardynów. Na początku XXI wieku sławę leżajskich zabawek przypomniały ptaki klepaki promujące województwo podkarpackie, a ogromną, kilkumetrową rzeźbę, tę samą, która była na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze, można dziś oglądać w Parku Zabawek przed leżajskim muzeum. Początek już o godz.15.00 na dziedzińcu dawnego dworu Starościńskich. Wstęp wolny.
Bryczki, konie na biegunach, kurki dziobiące, dzięciołki, ptaki klepaki, fujarki, czy pukawki – to wszystko znajdziemy w zbiorach powstałego 15 lat temu Muzeum Ziemi Leżajskiej, a i do dzisiaj kupimy na jednym z kilku odpustów co roku organizowanych przy klasztorze oo. bernardynów w Leżajsku. Ten największy już 15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej.
Zabawkarska tradycja Leżajska ma z klasztorem wspólną historię. Tysiące pątników przybywających do miejsca kultu religijnego, pragnęło stąd zabrać pamiątkę, symbol Leżajska i tak powstała tradycja wyrabiania zabawek. Ta rozkwitła na początku XX wieku, gdy powstała pierwsza fabryka zabawek założona przez Mariana Garbackiego.
Piszczałki używane w okolicach Leżajska
Niewykluczone, że tradycje zabawkarskie tych ziem są jeszcze starsze i sięgają XVIII wieku. Istnieje bowiem historyczny zapis z 1758 roku o osobach wyrabiających piszczałki i mówi o cechu, w którym skupionych było 11 piszczelników i 2 tokarzy.
I te właśnie piszczałki, na terenach zamieszkałych przez Lasowiaków były tylko w Leżajsku!
Dziś największym wytwórcom ludowych zabawek jest Muzeum Ziemi Leżajskiej, które ma własny warsztat i co roku wytwarza ich kilka tysięcy sztuk. Które są najpiękniejsze będzie można sprawdzić już w niedzielę w Leżajsku.
ZABAWKA LEŻAJSKA SYMBOLEM LASOWIACKIEJ TRADYCJI
9 lipca (NIEDZIELA)
Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku (sala edukacyjna, dziedziniec)
15:00
• Warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych pt.: „Kolorowy świat zabawek” oraz „Lasowiackie serce”
• Warsztaty bibułkarskie dla dzieci i dorosłych – prowadzenie Czesława Zawadzka
• Wystawa prac plastycznych z akcentem lasowiackim osób z niepełnosprawnością
• Bryczka, ptak klepak , konik, magiczna deseczka – pokaz wyrobu i malowania tradycyjnych drewnianych zabawek
• Konkurs z nagrodami dla najmłodszych na „najpiękniejszą kolorowankę lasowiacką”
• Malowanie twarzy wzorami lasowiackimi
17:00
Rozpoczęcie
17:15
Występ Zespołu Pieśni i Tańca “Leliwa” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku
17:40
„Poznajemy tajemnice strojów lasowiackich”- prezentacja strojów lasowiackich wraz z warsztatami haftu – prowadzenie Anita Ryba
18:00
Występ zespołu Pieśni i Tańca „San” działającego w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku
18:30
Występ kapeli ludowej i chóru „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Podczas trwania wydarzenia możliwość bezpłatnego zwiedzania wraz z przewodnikiem ekspozycji „etnograficzno – zabawkarskiej” – wszyscy zwiedzający otrzymają pamiątkowe przypinki z logo festiwalu lasowiackiego oraz degustacja specjałów kuchni lasowiackiej.
Operator: Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku