Reklama

Lifestyle

Świąteczne Miasteczko w Rzeszowie już od 8 grudnia!

Natalia Chrapek
Dodano: 30.11.2018
42859_rynek
Share
Udostępnij
Stoiska jak z baśni Andersena – tradycyjne świąteczne przysmaki, ręcznie robione ozdoby, zabawki i święty Mikołaj z pomocnikami. Od 8 do 21 grudnia rzeszowski rynek zamieni się w Bożonarodzeniowy Jarmark.  
 
Podobnie jak choinka, jarmarki bożonarodzeniowe przybyły do nas z Niemiec i szybko wpasowały się w klimat świąt w Polsce. W końcu gdzie, jak nie wśród dziesiątków kolorowych kramów szukać oryginalnych drobiazgów na prezent i smakołyków na świąteczny stół?! W tym roku już po raz kolejny swój jarmark będzie miał i Rzeszów. 
 
Coś dla ciała
 
Jak na świąteczne miasteczko przystało, na stoiskach bożonarodzeniowych w Rzeszowie nie zabraknie ręcznie malowanych ozdób, upominków, biżuterii, wyrobów z drewna i ceramiki. Będzie można również skosztować regionalnych potraw, m.in.: tradycyjnego, grillowanego oscypka z Zakopanego oraz grzańca galicyjskiego. Wystawcy zaoferują także m.in.: pieczywo, słodkie wypieki, miody, sery oraz nalewki. 

i ducha…
 
W sobotę,  8 grudnia o godz. 15 spod fontanny multimedialnej wyruszy barwna Mikołajowa Parada, która przejdzie ulicami 3 Maja i Kościuszki prosto na Rynek. To właśnie tam Święty Mikołaj rozda prezenty i niespodzianki dla dzieci. Będą też nagrody dla najciekawszych świątecznych przebrań.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Dzień później na scenie rzeszowskiego rynku pojawi się Roksana Węgiel, zwyciężczyni tegorocznej Eurowizji dla dzieci. Młoda artystka zaśpiewa takie utwory jak m.in.: „Anyone I Want To Be”, czy „Żyj”. 
 
Świąteczne miasteczko zapewni również mieszkańcom i turystom sporo innych atrakcji. Nie zabraknie wioski Świętego Mikołaja, pokazu ogni, budowania makiet z klocków lego oraz przyjazdu świątecznej ciężarówki coca-coli.
 
21 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy w Rzeszowie zakończy Wigilia Miejska. Będą tradycyjne polskie potrawy oraz dzielenie się opłatkiem i kolędowanie. Wieczór uświetni występ Muzycznego Zaułka, który na scenie zaprezentuje największe świąteczne przeboje.
 
Powrót do przeszłości
 
Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy będzie czwartym w powojennej historii Rzeszowa. To powrót do bogatej kupieckiej tradycji tego miasta. Wielki handel odbywał się tutaj głównie podczas jarmarków, drobniejszy w czasie trzydniowych targów, a codzienny w sklepach, kramach i domach prywatnych. Najstarsze jarmarki na św. Wojciecha (23 kwietnia), św. Feliksa (30 sierpnia) i św. Barbarę (4 grudnia), sięgają czasów założenia miasta. W XVII wieku na jarmarki przywożono towary galanteryjne, sukna, jedwab, dywany, siodła, tytoń, oliwę, futra. Do handlu jarmarcznego zaliczało się też gotowanie potraw na rynku. Jarmarki odbywały się w Rzeszowie do wojny.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy