Reklama

Lifestyle

Triathlon Rzeszów 2022 już w czerwcu. 700 zawodników

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.05.2022
63386_bieg
Share
Udostępnij
W pierwszy weekend czerwca odbędzie się „Triathlon Rzeszów 2022”. W rywalizacji weźmie udział około 700 zawodników, od dzieci, po europejską czołówkę w tej dyscyplinie. Zawody będą jednocześnie rundą Pucharu Europy.  
 
To już IV edycja rzeszowskiego triathlonu, który jest organizowany od 2018 roku. 
 
– Cieszę się, że takie zawody są w kalendarzu sportowym, bo jako miasto czujemy się odpowiedzialni za promowanie wszystkich dyscyplin sportu. Jako współorganizator jesteśmy tym bardziej dumni, że to już impreza na najwyższym, europejskim poziomie. Serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału oraz kibicowania – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.
 
4 czerwca odbędzie się Puchar Europy na dystansie sprinterskim, 5 czerwca zawody IV Triathlon Rzeszów, podczas których rozegrane zostaną m.in. Mistrzostwa Polski Age-Group na dystansie sprinterskim oraz Puchar Polski na dystansie supersprinterskim. Jak podkreśla Filip Szołowski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Triathlonu, Rzeszów to dopiero czwarte miasto w Polsce, które będzie gospodarzem zawodów rangi Pucharu Europy. Wcześniej były to: Olsztyn, Poznań i Kędzierzyn-Koźle. 

 IV Triathlon Rzeszów

– Przygotowaliśmy w Rzeszowie bardzo widowiskową trasę. Jej przebieg jest zaplanowany tak, że kibice będą mogli obserwować jednocześnie zmagania w pływaniu, jeździe na rowerze i biegu. Wszystko będzie w zasięgu wzroku osób zebranych na widowni przy kąpielisku Żwirownia – mówi Filip Szołowski.
 
Na listach startowych jest już około 150 zawodników, ale łącznie na wszystkich dystansach i odmianach tej dyscypliny organizatorzy spodziewają się około 700 osób. 
 
Przy okazji zmagań dorosłych zawodowców oraz amatorów odbędzie się impreza dla dzieci w 3 kategoriach wiekowych. Niedzielny wyścig IV Triathlonu Rzeszów zostanie rozegrany na dystansie olimpijskim. – Wystartuje w niedzielę 5 czerwca po godz. 12. Zawodnicy będą mieli do pokonania 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu – mówi Tomasz Sarna.
 
– Jesteśmy partnerem triathlonu od pierwszej edycji, miałem okazje brać w nim udział jako zawodnik i mogę zapewnić, że nie odstajemy od imprez tego typu w Polsce. Wręcz przeciwnie, idziemy naprzód i organizacyjnie oraz sportowo prezentujemy już najwyższy poziom – dodaje Marcin Stopa, sekretarz Rzeszowa. 
 
Triathlon to dyscyplina sportowa, w której zawodnik kolejno płynie, jedzie  na  rowerze  i  biegnie  a  czas  końcowy  obejmuje  zmianę  stroju  sportowego i sprzętu. W 2000 roku Triathlon dołączył do rodziny sportów olimpijskich.  
 
Puchar Europy na dystansie sprinterskim to rywalizacja najlepszych europejskich zawodników startujących w kategorii Junior oraz najlepszych z najlepszych, czyli kategoria Elita. Wśród Pań reprezentować Polskę będą m.in. Marta Łagownik i siostry Sudak, a wśród mężczyzn na listach startowych znaleźć możemy Roberta Czysza, Michała Oliwę i Macieja Bruzdziaka. 
 
Podczas Pucharu Europy w Rzeszowie wystąpią zawodnicy z ok. 30 krajów głównie europejskich, ale także Australii, Kanady, Turcji czy Izraela. 
 
Podczas triathlonowego weekendu w Rzeszowie odbędą się również zawody dla najmłodszych sportowców. Dla dzieci w wieku 1-6 odbędzie się Rzeszów Run Kids 2022 – bieg na dystansie 200 metrów. Dla starszych, w wieku 7-12 lat, organizatorzy przygotowali rywalizację Rzeszów Aqua Kids 2022, czyli zmagania pływacko-biegowe, na dystansach: 
•  Aquathlon na dystansie 50 m pływania i 0,5 km biegu (0,05-0,5) – dzieci 7-8 lat; 
•  Aquathlon na dystansie 100 m pływania i 0,5 km biegu (0,1-0,5) – dzieci 9-10 lat; 
•  Aquathlon na dystansie 200 m pływania i 1 km biegu (0,2-1) – Żaki 11-12 lat; 
 
Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Triathlon Rzeszów, otrzymają na mecie pamiątkowe medale oraz koszuli finishera, a zdobywcy miejsc I-III w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz OPEN pamiątkowe statuetki. W zawodach rangi Mistrzostw Polski zwycięzcy otrzymają specjalne medale Mistrzostw Polski przygotowane przez Polski Związek Triathlon. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy