Reklama

Kultura

Światło pamięci – Żydzi dawni mieszkańcy Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 24.10.2023
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Share
Udostępnij

Stowarzyszenie Rajsze zaprasza w niedzielę, 29 października o godz. 14.00 na Plac Ofiar Getta w Rzeszowie, by wspólnie, pod Kamieniem Pamięci zapalić znicze. Następnie planowane jest przejście i wejście na cmentarz żydowski przy ul. Dołowej, gdzie będzie można posłuchać o zwyczajach pogrzebowych obowiązujących w judaizmie. 

Zgodnie z tradycją, w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny odwiedza się w Polsce groby zmarłych. W tym roku warto również zapalić światło pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie, aby wspomnieć naszych dawnych sąsiadów. 

Jak Żydzi obchodzą Wszystkich Świętych

W judaizmie nie ma odpowiednika dnia Wszystkich Świętych czy Zaduszek jak w katolicyzmie. Jednak Żydzi obchodzą jarcait (dosł. czas roku) czyli rocznicę śmierci bliskich. Może to być rocznica śmierci dziecka, siostry lub brata, rodzica lub małżonka. Przez całą dobę pali się wtedy świecę lub lampę, uczestniczy się w nabożeństwie w synagodze, gdzie odmawiany jest kadisz. Zalecane jest przestrzeganie postu w tym dniu,  chociaż nie jest to obowiązkowe. Natomiast powinno się studiować Misznę (jeden z podstawowych tekstów rabinicznych) i odwiedzić grób zmarłego. Na macewie kładzie się kamień. Modlitwę za zmarłych Żydzi odmawiają w synagodze cztery razy w roku – w Jom Kipur, ostatniego dnia Sukot, w Pesach i Szawuot. Natomiast w rocznicę śmierci słynnych rabinów i cadyków umieszcza się na ich grobach karteczki z prośbami o wstawiennictwo.

Do wybuchu drugiej wojny światowej w Rzeszowie znajdowały się trzy cmentarze żydowskie. Pierwszy, najstarszy znajdował się w najbliższym sąsiedztwie Synagogi Staromiejskiej, drugi, założony w połowie XVII wieku znajdował się na terenie dzisiejszego Placu Ofiar Getta, trzeci zaś, założony w połowie XIX wieku znajdował się przy dzisiejszej ulicy Dołowej. Cmentarze te zostały zniszczone podczas niemieckiej okupacji naszego miasta.

– Wydarzenie „Światło Pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie” ma na celu popularyzację wiedzy na temat historii trzech cmentarzy niegdyś funkcjonujących na terenie miasta, ale przede wszystkim, dbanie o pamięć o dawnych, żydowskich obywatelach Rzeszowa – mówi Marta Wójcik, sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy