Reklama

Kultura

Świata ziemiaństwa już nie ma, ale potomkowie ziemian spotkali się w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 21.09.2015
21939_ziemianstwo_124
Share
Udostępnij
Prof. Kazimierz Starowieyski z Bratkówki k. Krosna oraz Maciej Szaszkiewicz, wnuk Jarochowskich, ostatnich właścicieli majątku w Babicy k. Rzeszowa w niedzielne popołudnie w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie przypomnieli świat, jaki właściwie już nie istnieje – świat ziemiaństwa. Wszystko w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Utracone dziedzictwo".
 
Jednodniowa sesja była o tyle niezwykła, że powstała na podstawie udostępnionych przez osoby prywatne eksponatów, a zaprezentowane pamiątki, stanowiące żywy dokument przeszłości, już bardziej wymownie nie mogły opowiedzieć o czasach i ludziach, którzy odeszli na zawsze. Potomkowie Mycielskich z Wiśniowej udostępnili np. przenośny ołtarzyk do codziennych nabożeństw pełen archiwalnych zdjęć.
 
Prelekcję pt. „Polowania Potockich z Łańcuta, jako przykład polowań dworskich w XIX i I poł. XX wieku" wygłosiła też Aldona Cholewianka – Kruszyńska z Muzeum –  Zamek w Łańcucie. Przybyli również przedstawiciele lubelskiego Stowarzyszenia Ziemiańskiego, niektórzy potomkowie rodzin ziemiańskich z Podkarpacia oraz Andrzej Kołder, który na Podkarpaciu w Kopytowej stworzył Muzeum Kultury Szlacheckiej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy