Reklama

Kultura

Oskar Kolberg – wystawa w 200. rocznicę urodzin etnografa

Anna Olech
Dodano: 06.10.2014
15116_Kolberg-plakat
Share
Udostępnij
Do końca października w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 można oglądać wystawę „Rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga”. Można na niej oglądać materiały przybliżające sylwetkę wybitnego etnografa i folklorystę oraz jego dorobek naukowy dotyczący m.in. kultury ludowej naszego regionu.
 
Wystawę przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, który przez całe życie zajmował się badaniem i dokumentowaniem kultury ludowej XIX wieku. Wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Kolberga wciąż stanowi niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury.
 
Henryk Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w miejscowości Przysucha. Kształcił się w Liceum Warszawskim, zdobył także wykształcenie muzyczne. Pracował jako nauczyciel muzyki, księgowy, urzędnik bankowy, a także jako kompozytor. W roku 1853 odbyła się premiera jego opery „Król pasterzy”. Z czasem zarzucił twórczość kompozytorską i zajął się wyłącznie dokumentowaniem folkloru. Około roku 1839 zaczął zapisywać melodie ludowe, najpierw w okolicach Warszawy, stopniowo poszerzając badania na dalsze regiony. Do roku 1840 zgromadził kilkaset zapisów pieśni, wydał też pierwsze zbiory pieśni ludowych przeznaczonych do śpiewu. W roku 1857 wydał „Pieśni ludu polskiego”, zawierające ponad 400 ballad i melodii tanecznych. Jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. W latach 1857–1890 wydał 33 tomy „Ludu…”. Zmarł 3 czerwca 1890 r., został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Na wystawie w rzeszowskiej bibliotece można obejrzeć  m.in. wydane w serii „Dzieł wszystkich”: „Przemyskie”, „Sanockie-Krośnieńskie”, „Tarnowskie-Rzeszowskie”, a także „Kompozycje fortepianowe”, „Kompozycje wokalno-instrumentalne”, „Pieśni i melodie ludowe w opracowaniu fortepianowym”, „Pisma muzyczne”, „Pieśni ludu polskiego”. Na wystawie znajduje się też tom „Ludu…” z 1883 r.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy