Wraki samochodów, szpecące ulice Krakowa oraz przeprowadzenie kampanii społecznej dotyczącej zakazu palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej to tematy interpelacji radnych Łukasza Wantucha i Łukasza Gibały.
Radny Łukasz Wantuch zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa z prośbą o informację, czy możliwe jest usunięcie kilku wraków samochodów, znajdujących się na krakowskich ulicach, a w szczególności czy mają one aktualne ubezpieczenie OC i badania techniczne. Radny jest również zainteresowany informacją, czy ktoś już zgłaszał te wraki do usunięcia i kiedy. Miejsca postoju wraków oraz ich zdjęcia z widocznymi tablica rejestracyjnymi zostały dołączone do interpelacji.
Radny Łukasz Gibała interpeluje w sprawie kampanii społecznej dotyczącej zakazu palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej. Radny przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przystanki komunikacji zbiorowej na terenie Krakowa stanowią strefę wolną od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego, oraz że zakaz palenia wyrobów tytoniowych obejmuje obszar w odległości 15 metrów od znaku drogowego wskazującego przystanek.
– W ostatnim czasie otrzymałem wiele wiadomości od mieszkańców, z których wynika, że zakaz ten często nie jest przestrzegany, co dla innych pasażerów komunikacji miejskiej oczekujących na przystankach jest niezwykle uciążliwe – informuje Łukasz Gibała i zauważa, że substancje wydzielane podczas palenia wyrobów tytoniowych nie tylko wiążą się z generowaniem przykrego zapachu, ale przede wszystkim kontakt z nimi ma negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w otoczeniu palacza.
Pasażerowie komunikacji miejskiej skarżą się nawet, że dym przedostaje się do stojącego na przystanku pojazdu, a w rejonie przystanków często występuje zaśmiecenie niedopałkami porzucanymi przez osoby tam palące.
– Mieszkańcy mają wrażenie, że przypadki tego wykroczenia zbyt rzadko są ujawniane przez strażników miejskich, a wobec ich sprawców nie są wyciągane konsekwencje, co sprawia, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych w opinii wielu Krakowian jest „martwym przepisem” – przedstawia radny dodając, że mieszkańcy podejrzewają również, że jedną z przyczyn problemu palenia na przystankach może być niska świadomość dotycząca tego, jakich konkretnie wyrobów dotyczy wspomniany zakaz, a także na jak dużym obszarze obowiązuje, ponieważ niektórzy palący zdają się wychodzić z przekonania, że dotyczy on jedynie granic wiaty przystankowej.
– Z tego powodu warto rozważyć działania edukacyjne mające na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat stref wolnych od dymu tytoniowego – wyraża swoją opinię Łukasz Gibała. Radny zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest przeprowadzenie kampanii społecznej, która będzie mieć na celu poszerzenie świadomości dotyczącej zakazu palenia wyrobów tytoniowych na krakowskich przystankach komunikacji zbiorowej. Dopytuje ponadto, ile przypadków łamania zakazu palenia wyrobów tytoniowych na przystankach ujawniono w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 października 2023 r. i w ilu z nich wobec sprawców wyciągnięto konsekwencje w postaci nałożenia na nich mandatu karnego.