Reklama

Kraków

Wnioski o wydanie dowodu osobistego już bez papierowych formularzy

krakow.pl / SŁ
Dodano: 23.01.2024
Fot. UMK / krakow.pl
Fot. UMK / krakow.pl
Share
Udostępnij

29 grudnia 2023 r. weszły w życie zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Obecnie nie trzeba już wypełniać papierowego wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Gdy mieszkaniec podejdzie do okienka, urzędnik pobierze dane osobowe z Rejestru Dowodów Osobistych, uzupełni je o dane kontaktowe i wyświetli wnioskodawcy do akceptacji na urządzeniu signature-pad. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, wnioskodawca na tym samym urządzeniu złoży podpis pod wnioskiem. Nie zatrzymywana jest już także fotografia – po zeskanowaniu, zwracana jest mieszkańcowi.

Również potwierdzenie odbioru dowodu osobistego nie jest już dokonywane na papierowym formularzu – gdy obywatel odbiera gotowy dokument, czynność tą także potwierdzi za pomocą signature-pada.

Poza wygodą dla mieszkańców, jest to także oczywiście ogromna oszczędność papieru – dziennie w Urzędzie Miasta Krakowa przyjmowane jest kilkaset wniosków o nowy dowód osobisty, podobnie jak kilkaset gotowych dokumentów dziennie jest odbieranych przez mieszkańców.

Odejście od papierowych formularzy to jednak niejedyne zmiany, które weszły w życie w ubiegłym miesiącu.

Przywrócono także możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną dla osób od 12. roku życia, jednak proces ten dzieli się na dwa etapy. Takie osoby mogą wypełnić wniosek elektronicznie oraz załączyć zdjęcie cyfrowe, jednak z uwagi na konieczność pobrania odcisków palców oraz wzoru podpisu, muszą się w ciągu 30 dni stawić w urzędzie w celu dokończenia procedury składania podania. Jeżeli tego nie zrobią, wniosek automatycznie zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Termin wydania dowodu osobistego w takim przypadku liczy się od dnia przyjścia do urzędu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy