Reklama

Kraj

Premier: bezpieczeństwo Polski bierze się ze stabilnego zarządzania finansami publicznymi

Karolina Kropiwiec, Gabriela Bogaczyk/PAP
Dodano: 24.09.2022
67345_43525814_43525808
Share
Udostępnij
Bezpieczna Polska bierze się z bezpieczeństwa militarnego, ale ono jest możliwe tylko w oparciu o fundament bezpiecznych finansów publicznych – powiedział w sobotę w Świdniku (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Nie ma silnego państwa bez silnej armii – dodał.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził przedsiębiorstwo "PZL-Świdnik" zajmujące się produkcją samolotów i śmigłowców.
 
Szef rządu wskazywał, że dla poprzedniego rządu sprawy bezpieczeństwa były trzeciorzędne, a ówczesny budżet na obronność był w stagnacji.
 
Premier podkreślił, że rząd PiS potroił wydatki na obronność. "Powiedzieliśmy: dość tej nonszalancji, tej bylejakości z czasów Platformy Obywatelskiej i zrealizowaliśmy najważniejszy program w historii Rzeczypospolitej – naprawę finansów publicznych. Bezpieczna Polska bierze się z bezpieczeństwa militarnego, obronnego, ale ono jest możliwe tylko w oparciu o fundament bezpiecznych finansów publicznych" – powiedział Morawiecki.
 
Dodał, że polska armia musi być oparta o najnowocześniejsze technologie. "Polska broń udowadnia dzisiaj na Ukrainie swoją skuteczność. To jest broń wyprodukowana m.in. za pieniądze budżetowe. Nie mamy się czego wstydzić" – zaznaczył premier.
 
Jak mówił, "do modernizacji armii potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze". "Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale silna armia może urosnąć tylko na fundamencie silnego, sprawnego od strony finansowej państwa polskiego" – podkreślił.
 
Wskazał, że "obok wielkich wydatków zbrojeniowych, mamy do czynienia z bezprecedensową polityką społeczną, infrastrukturalną i obniżką podatków". Jak stwierdził, "różne siły polityczne wzywają do zwiększenia bezpieczeństwa". "Można powiedzieć, ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni. Dobrze, że przejrzeli na oczy ci, którzy pokładali nadzieję w gwarancjach rosyjskich, ci którzy gazociąg północny nazywali +projektem biznesowym+. Platforma Obywatelska" – powiedział premier.
 
Zapewnił, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości to rząd bezpieczeństwa finansowego, ale także bezpieczeństwa polskich granic i bezpieczeństwa wewnętrznego". "Nie szczędzimy sił i środków, aby dla dobra Polski to bezpieczeństwo umacniać, ale ono się bierze ze stabilnego zarządzania finansami publicznymi" – podkreślił szef rządu.
 
PZL-Świdnik – polski producent śmigłowców – jest częścią grupy Leonardo Helicopters. Świdnicka firma zatrudnia ok. 2,6 tys. osób, w tym 550 inżynierów. W swojej ponad 70-letniej historii PZL-Świdnik wyprodukował i dostarczył ponad 7,4 tys. śmigłowców klientom w ponad 40 krajach. W Świdniku produkowane są komponenty stosowane w najnowocześniejszych modelach śmigłowców używanych na całym świecie m.in. AW139, AW169 i AW101. PZL-Świdnik jest m.in. kluczowym partnerem polskiego resortu obrony – zakłady zapewniły polskim Siłom Zbrojnym 80 proc. floty śmigłowcowej. W lipcu br. podpisano umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 za ponad 8,2 mld zł dla Sił Zbrojnych RP.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy