Na PGE Narodowym trwa Kongres Społeczno-Gospodarczy „Polska Moc Biznesu” – wydarzenie poświęcone najważniejszym wyzwaniom i szansom dla polskiej gospodarki. Odbyły się pierwsze spotkania dotyczące transformacji energetycznej oraz debata podejmująca temat rozwoju regionalnego.
Sesje paneli dyskusyjnych w strefie BE SAFE rozpoczęła rozmowa „Bezpieczeństwo energetyczne, tania energia i transformacja w geokryzysie”. Podczas rozmowy podnoszono kwestie priorytetowych działań dla Polski, źródeł odnawialnych i alternatywnych oraz narzędzi i technologii, które mogłyby zapewnić niezależność energetyczną.
W trakcie debaty eksperci zwrócili uwagę na kilka kluczowych aspektów transformacji energetycznej w Polsce.
Mariusz Fistek, radca prawny i partner w kancelarii Viroux & Partners, zauważył, że Polska znajduje się w trakcie istotnej zmiany struktury systemu energetycznego:
„Dotychczas mieliśmy w Polsce bardziej scentralizowany system energetyki, a idziemy w stronę rozproszonego”.
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, zauważył, że nowoczesne technologie są niezbędne w procesie transformacji:
„Transformacja cyfrowa i energetyczna nie mogą istnieć bez siebie. Nowa technologia i różne nowinki techniczne są kluczowe, aby transformacja energetyczna ruszyła do przodu”.
Wskazał również na konieczność rozbudowy infrastruktury:
„Kluczowe są sieci przesyłowe, aby ładować samochody nie tylko w swoim domu, ale także w różnych miejscach. Bardzo duże nakłady muszą pójść w sieci przesyłowe”.
Profesor Wojciech Myślecki, przewodniczący rady nadzorczej Ekoenergetyka-Polska S.A., zwrócił uwagę na trudności związane z politycznym i gospodarczym wymiarem transformacji:
„Polityka transformacji polskiej energetyki jest niezwykle skomplikowana. Wpływają na to elementy polityczne czy gospodarcze. Nigdy nie udało się znaleźć wspólnego mianownika z politykami, bo oni źle znoszą profesjonalistów”.
Zaznaczył również, że obecny etap przejściowy będzie wiązał się z wysokimi kosztami:
„Ceny prądu nie będą niskie. Jesteśmy w bardzo trudnym procesie przejściowym. Musimy wymienić majątek wytwórczy”.
Joanna Smolik, dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych w BGK, zwróciła uwagę na konieczność maksymalnego wykorzystania kapitału prywatnego, aby ograniczyć obciążenie budżetu państwa:
„Musi być wiele inwestycji na tyle komercyjnie opłacanych, żeby nie było trzeba dokładać środków. Im więcej siły prywatnego kapitału, tym większa szansa na długoterminową stabilność gospodarki”.
Dodała, że pomoc publiczna jest potrzebna w wybranych obszarach, ale powinna być prosta i motywująca dla kapitału prywatnego:
„Finansowanie komercyjne – tak dużo, jak się da. Tam, gdzie jest potrzebna pomoc publiczna, ma być wdrożona tak, aby motywować kapitał”.
Jej wypowiedź wskazała na kluczową rolę współpracy sektora prywatnego i publicznego w zapewnieniu skutecznego i zrównoważonego finansowania transformacji.
Prawo a transformacja energetyczna
W kolejnym panelu „Storyleaders – regulacje, prawo oraz wpływ czynników zewnętrznych na transformację energetyczną” prelegenci podjęli tematy kluczowych dla skutecznej transformacji energetycznej regulacji prawnych, polityki klimatycznej i regulacji międzynarodowych, a także najistotniejszych przeszkód w rozwoju OZE.
Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem i zgodnością w ORLEN S.A., podkreślił, że transformacja energetyczna musi uwzględniać interes konsumentów, którzy na końcu ponoszą koszty zmian:
„Na końcu wszystkich naszych wysiłków jest konsument, który musi kupić paliwo, a barierą jest akceptowalna społecznie cena. Róbmy transformację w taki sposób, aby konsument mógł aktywnie w tym uczestniczyć”.
Zwrócił również uwagę na potrzebę stabilności regulacji oraz mobilizacji rynku prywatnego do finansowania transformacji, które, jego zdaniem, wymaga znaczącego zwiększenia środków publicznych i prywatnych.
Kacper Pietrusiński, członek zarządu PGNiG Bioevolution, zaznaczył, że brak precyzyjnych regulacji dotyczących zatłaczania biometanu do instalacji gazowych oraz społeczny opór wobec budowy biogazowni stanowią kluczowe bariery w rozwoju tego sektora. Wskazał również na konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych ułatwiających budowę małych instalacji biogazowych.
Adam Szalc, adwokat i partner zarządzający w HANTON, podkreślił, że brak stabilności oraz jasności przepisów prawnych negatywnie wpływa na rynek energetyczny:
„Przedsiębiorcy mają ogromne problemy z interpretacją prawa. Zwykła niejasność w ich formułowaniu, wewnętrzna sprzeczność pomiędzy ustawami i brak przewidywalności to istotne problemy na poziomie inwestycyjnym”.
Dodał, że konieczne jest bieżące dostosowanie przepisów do realiów rynkowych oraz stworzenie dokumentów strategicznych, które będą precyzyjne i aktualne.
Wojciech Modzelewski, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy Ziemi, zwrócił uwagę na brak narzędzi pozwalających konsumentom efektywnie zarządzać zużyciem energii:
„Operatorzy potrzebują narzędzi na bieżąco, by odczytywać zużycie energii. Konsumenci mają sterować swoim zużyciem energii”.
Podkreślił również, że rozwój przemysłu energetycznego wymaga skuteczniejszej współpracy na poziomie regulacyjnym i technologicznego wsparcia operatorów.
Tomasz Małecki, wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja, mówił o konieczności inwestowania w modernizację sieci dystrybucyjnych:
„To, co używamy, musi być bezpieczne. Przez ostatnie 8 lat sieci dystrybucyjne zostały bardzo zaniedbane. Mieliśmy cały czas promocję paliw kopalnych, więc nie inwestowano w sieci dystrybucyjne”.
Zwrócił również uwagę na potrzebę certyfikacji komponentów infrastruktury i wspierania edukacji technicznej w Polsce.
Radosław Gutowski, dyrektor magazynów energii w Corab i członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich, wskazał, że transformacja energetyczna musi być prowadzona z myślą o bezpieczeństwie i podkreślił, że Polska ma zasoby i potencjał technologiczny, ale kluczowe jest odpowiednie ukierunkowanie finansowania, aby wspierać rozwój krajowych firm i inżynierów.
Termomodernizacja – walka o czyste powietrze
Czy termomodernizacja stanie się kluczowym elementem poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem? Jak rząd może zwiększyć dostępność programów termomodernizacyjnych i jakiego rodzaju innowacje przyspieszą ten proces? Jakie korzyści ekonomiczne i ekologiczne przynosi termomodernizacja budynków dla gospodarstw domowych i całego kraju? Na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci panelu „Termomodernizacja – ratunek przed smogiem i rosnącymi cenami”.
„Idzie to w dobrym kierunku, ludzie są coraz bardziej świadomi. Wzrosła ilość wniosków na pełną termomodernizację” – ocenił Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Joanna Remiszewska-Michalak, Public Affairs Manager w ROCKWOOL Polska, podkreśliła, że obecnie podejście do termomodernizacji staje się bardziej przemyślane:
„W końcu mówimy o właściwym porządku pracy. Zaczynamy myśleć, co chcemy osiągnąć w kolejnych krokach milowych”.
Podobną ocenę przedstawiła Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w Velux Polska, która zaznaczyła, że obecny rok był przełomowy dla finansowania termomodernizacji:
„Uruchomiono pieniądze unijne z KPO, a także nowe programy dla budynków wielo- i jednorodzinnych oraz szkół. Rok oceniam bardzo dobrze”.
Marcin Strzelec, dyrektor zarządzający rozwojem produktów w WIŚNIOWSKI, zauważył, że rośnie świadomość konieczności modernizacji również w gospodarstwach domowych:
„Odpowiedni krok i cel na przyszłość. Świadomość potrzeby modernizacji stale rośnie”.
Joanna Remiszewska-Michalak zwróciła uwagę na wielowymiarowe korzyści wynikające z termomodernizacji:
„Smog wpływa również na brak naszej koncentracji, przedwczesne starzenie się układu nerwowego i zmiany nastrojów. Chcemy się skupić na projektach i celach, a nie na związanymi z tym lękach”.
Aleksandra Stępniak podkreśliła, że kompleksowe podejście do modernizacji budynków może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i społecznych:
„Poza efektywnością energetyczną powinniśmy patrzeć na nasz komfort i zdrowie. Syndrom chorych budynków – zbyt duży hałas, wilgotność, brak światła naturalnego, brak adekwatnej do potrzeb temperatury – to wszystko możemy rozwiązać kompleksowo”.
Marcin Strzelec zwrócił uwagę na rolę polskich firm w tym procesie:
„Polska jest pierwsza na świecie w eksporcie stolarki otworowej, przegoniliśmy w tym Chiny. To dowód, że mamy ogromny potencjał w modernizacji budynków”.
Potencjał lokalności
Z kolei na scenie BE VALUE od rana dyskutowano o rozwoju na szczeblu regionalnym. W panelu „Siła regionu” podjęto tematy najważniejszych czynników, które wpływają na rozwój regionów oraz działań wspierających lokalną przedsiębiorczość, wykorzystujących w pełni jej zasoby i talenty, a także wzmacniających konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej.
Renata Kędzierska, wójt gminy Gostynin, podkreśliła wyjątkowy charakter swojej gminy jako największej w województwie mazowieckim. Wskazała na rosnącą liczbę mieszkańców. Za sukces Gostynina uznała jego atrakcyjną lokalizację, malownicze tereny z licznymi jeziorami oraz programy wspierające rozwój, z których gmina aktywnie korzysta. Podkreśliła również działania w zakresie edukacji i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu:
„Planujemy rozwijać żłobek i działamy przeciw wykluczeniu cyfrowemu. To jest główny cel gminy na ten czas”.
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, zwrócił uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do rozwoju regionów, szczególnie w obliczu wyzwań demograficznych:
„Jeśli spełni się czarny scenariusz i będziemy mieć 60% osób w wieku senioralnym, nie będziemy mieć ludzi do pracy i będzie to tragedia”.
Zaznaczył również znaczenie dobrej infrastruktury dla przyciągania nowych mieszkańców:
„Fakt możliwości zbudowania drugiego miejsca życia przyciąga nowych mieszkańców. Jest połączenie kolejowe, drogi wojewódzkie i autostrada A1”.
Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry, mówił o działaniach mających na celu rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Wspomniał o sukcesie platformy umożliwiającej przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy i podkreślił także znaczenie wysokiej jakości usług publicznych.
Jakub Banaszek, prezydent Chełma, zwrócił uwagę na problem wyludniania się byłych miast wojewódzkich, takich jak Chełm czy Włocławek.
W obliczu trendów demograficznych prezydent podkreślił, że Chełm chce stać się miastem przyjaznym seniorom, zachęcającym zarówno do życia, jak i inwestycji:
„Mamy bardzo niskie ceny za opłatę komunalną, by zachęcić do inwestowania w miasto Chełm”.
Renata Fijałkowska, koordynatorka Potoku Społecznego Polskiej Mocy Biznesu, zwróciła uwagę na potrzebę wspierania talentów i podnoszenia kompetencji:
„Kompetencje przyszłości są kompetencjami teraźniejszości”.
Wskazała również, że turystyka w Oświęcimiu wymaga dalszego rozwoju, aby zatrzymać turystów na dłużej:
„Turysta, który przyjeżdża, wyjeżdża tego samego dnia, a my chcemy, by został”.
Marcin Żurowski, Head of Logistics Legal w H&M Europe, podkreślił, że wartością każdego samorządu są ludzie i ich potencjał:
„Im większe bezrobocie, tym łatwiej znaleźć pracownika na stanowisko podstawowe, ale tym trudniej znaleźć managera”.
Zapewnił, że lokalne urzędy powinny działać bardziej jak nowoczesne agencje zatrudnienia, identyfikując i rozwijając talenty w regionie:
„Trzeba zrobić brainstorming, bo może się okazać, że mamy superludzi z superpomysłami, ale niekoniecznie na stanowiskach za nie odpowiedzialnych”.
Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, wskazał na kluczową rolę technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej regionów:
„Każdy zrealizowany projekt za pomocą technologii będzie podstawą do budowy kolejnego”.
Podkreślił także potrzebę zwiększenia liczby absolwentów kierunków STEM, aby sprostać wyzwaniom technologicznym przyszłości.
Kongres pełen mocy
PGE Narodowy od rana tętni dyskusjami na najważniejsze tematy dla rozwoju Polski. Spotkania potrwają do wieczora, a zakończy je uroczysta Gala Nagród „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. Na kongres przybyło ponad 1200 uczestników i przeszło 200 prelegentów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na łącznie czterech scenach wydarzenia.
Transmisja z konferencji jest dostępna na Facebooku „Polskiej Mocy Biznesu”.