Reklama

Kraj

Ziobro: konsekwentnie przedstawiamy zmiany, które uderzają w najgroźniejszych przestępców

Aleksandra Rebelińska / PAP
Dodano: 19.07.2022
65172_19li6
Share
Udostępnij
Konsekwentnie przedstawiamy zmiany, które uderzają zwłaszcza w tych najgroźniejszych przestępców, jak przestępcy działający na tle seksualnym; będziemy bronić tych zmian w Senacie, mimo głosów krytyki ze strony opozycji – mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Senackie komisje we wtorek po południu zajmują się zająć przyjętą 7 lipca przez Sejm reformą prawa karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Senat zajmie się ustawą na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu.

Ziobro podczas konferencji prasowej podkreślał, że prawo powinno być twarde wobec groźnych przestępców oraz łagodne i otwarte wobec ofiar przestępstw. Jak mówił, osoby, które stają się przedmiotem napaści, powinny być w centrum zainteresowania państwa jak i Kodeksu karnego. "I taki właśnie jest projekt Kodeksu karnego, który powstał w ministerstwie sprawiedliwości, który jest przedmiotem prac w Senacie" – zapewniał.

Zaznaczył, że te oczywiste prawdy nie są traktowane i przyjmowane ze zrozumieniem przez część środowisk liberalnych, lewicowych w naszym kraju. W tym kontekście wskazał np. na Helsińską Fundację Praw Człowieka czy Rzecznika Praw Obywatelskich. "Krzyczą, że to są złe rozwiązania, że twarda, zdecydowana walka z najgroźniejszymi przestępcami w interesie zwykłych ludzi, to jest zła droga, że powinniśmy dawać szansę gwałcicielom, mordercom, sprawcom okrutnych przestępstw" – ocenił Ziobro. Krytyków reformy uznał za "front obrony przestępców"

"Jako szef MS z takim myśleniem i z taką filozofią polityki karnej nie zgadzam się i nigdy się nie zgadzałem. Dlatego też konsekwentnie przedstawiamy takie zmiany, które uderzają zwłaszcza w tych najgroźniejszych przestępców, jak zwyrodniali przestępcy działający na tle seksualnym: pedofile, gwałciciele, gwałciciele ze szczególnym okrucieństwem. Ten Kodeks karny to jest dla nich zła, fatalna wiadomość" – ocenił Ziobro.

Dodał, że "ostrze Kodeksu karnego" wymierzone jest też w członków zorganizowanych mafijnych grup przestępczych. "Zorganizowani bandyci, zwyrodniali, zawodowi bandyci mogą się bać, i dobrze, że się będą bać, bo ten Kodeks jest po to, aby zniechęcić ich do popełniania przestępstw, a jeśli popełnią je, to jest po to, aby skutecznie i na długo izolować ich w zakładach karnych" – dodał szef MS.

Zdaniem Ziobry, reforma zapewni również ofiarom przestępstw poczucie sprawiedliwości.

Zapowiedział, że resort będzie bronił proponowanych zmian podczas prac w Senacie, mimo głosów krytyki ze strony opozycji, która – jak mówił – "jak zwykle roni łzy nad losem groźnych przestępców".

Uzasadniając wprowadzenie do Kodeksu karnego możliwości orzekania kary bezwzględnego dożywocia, szef MS wskazywał, że sprawnie działające państwo powinno trwale izolować sprawców "zdemoralizowanych, o naturze bestii". "Ich wyjście na wolność niesie bowiem zagrożenie dla najsłabszych. Nie możemy na to się godzić" – dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w opinii dla Senatu wskazał, że znaczna część przepisów reformujących prawo karne budzi uzasadnione zastrzeżenia, zaś zaostrzenie polityki karnej nie znajduje uzasadnienia w świetle dostępnych danych. Podkreślił, że wiele z zaproponowanych zmian nie zawiera uzasadnienia ani nie zostało popartych jakimikolwiek badaniami naukowymi czy też informacjami statystycznymi.

Zdaniem RPO, całkowite uniemożliwienie ubiegania się przez skazanego na dożywocie o warunkowe przedterminowe zwolnienie jest niezgodne z konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Ponadto, RPO uznał, że przepisy dot. konfiskaty pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców prowadzić będą do sytuacji, w których "na sprawcę może zostać nałożony obowiązek zapłaty kilkuset tys. zł tylko dlatego, że dopuścił się on przestępstwa z wykorzystaniem drogiego środka komunikacji". "Doprowadzi to do sytuacji, w której sądy będą zobligowane stosować reakcje karne nieadekwatne zarówno do wagi zdarzenia drogowego, stopnia winy sprawcy, jak i możliwości majątkowych i zarobkowych" – ocenił Rzecznik.

Obszerna nowelizacja m.in. podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy