Reklama

Biznes

Optymalizacja podatkowa, czyli jak legalnie płacić mniejsze podatki

Artykuł sponsorowany
Dodano: 02.09.2024
Business people working together and checking financial charts, top view
Business people working together and checking financial charts, top view
Share
Udostępnij

Zmiany w prawie podatkowym mają kluczowy wpływ na kondycję finansową firm. Coraz większe obciążenia ewidencyjne i fiskalne sprawiają, że przedsiębiorcy muszą uszczuplać budżety na inwestycje i ograniczać wydatki na  wynagrodzenia dla pracowników. Właśnie z tego względu coraz więcej firm poszukuje skutecznych metod optymalizacji podatkowej, które pozwolą zaoszczędzić, a jednocześnie działać zgodnie z literą prawa. Zobacz, jak legalnie uwolnić środki przeznaczone na spłatę obciążeń podatkowych.

Co to jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa to zbiór działań mających na celu zmniejszenie obciążeń fiskalnych i zwiększenie płynności finansowej firmy. Pomimo dwuznacznego wydźwięku nie ma nic wspólnego z uchylaniem się od obowiązku podatkowego. Wszystkie działania, realizowane w ramach tej procedury, mieszczą się bowiem w granicach prawa. Wybór najlepszej strategii zależy od specyfiki firmy, wysokości jej przychodów oraz możliwości skorzystania z preferencji podatkowych, takich jak ulga B+R czy IP BOX. Działania optymalizacyjne mogą mieć charakter kompleksowy lub odnosić się do konkretnych podatków – PIT, CIT czy VAT.

Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?

Przedsiębiorca nie ma obowiązku zapłaty podatku w jak najwyższej kwocie. Z drugiej strony optymalizacja podatkowa nie może być prowadzona zbyt agresywnie i w sposób naruszający regulacje podatkowe. Wszelkie działania, które całkowicie redukują obciążenia fiskalne, są interpretowane jako uchylanie się od opodatkowania. Ideą optymalizacji nie jest łamanie przepisów prawa podatkowego (niezgłaszanie przedmiotu opodatkowania, tworzenie fałszywych dowodów itp.), tylko poszukiwanie sposobów na zmniejszenie danej należności podatkowej. Co za tym idzie, to w pełni legalne działanie, które może przynieść firmie znaczne oszczędności.

Optymalizacja podatkowa – przykłady

Czym różni się agresywna optymalizacja podatkowa od działań realizowanych zgodnie z prawem? Dobrym tego przykładem jest transfer zysków do tzw. rajów podatkowych, czyli państw, w których obowiązują wyjątkowo niskie stawki podatku. Przepisy ordynacji podatkowej dopuszczają zakwestionowanie takich czynności, jeżeli przedsiębiorcy prowadzą firmę na terenie Polski, a działalność gospodarcza jest zarejestrowana, np. w Andorze czy Malediwach. Takie działania są uznawane za nielegalne – wyjaśnia Mateusz Chłosta z TLhub.

Legalna optymalizacja podatkowa może przyjąć różne oblicza. Profesjonalny doradca podatkowy wskaże metody, które są najlepiej dopasowane do profilu działalności i przyniosą największe korzyści fiskalne. Wśród dostępnych sposobów znajdują się m.in. restrukturyzacja i łączenie spółek, rozliczanie strat podatkowych, łączenie źródeł przychodów czy korzystanie z ulg podatkowych. Korzystając z usług ekspertów z TLhub nie musisz obawiać się, że podejmowane działania zostaną zinterpretowane jako uchylanie się od opodatkowania i doprowadzą do nałożenia kary (nie tylko w postaci grzywny, ale także pozbawienia wolności!).

Optymalizacja podatkowa – dla kogo?

Zastosowanie optymalizacji podatkowej może być korzystne zarówno dla firm jednoosobowych, jak i spółek. W przypadku JDG sprawdzoną metodą jest zmiana formy opodatkowania lub przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową. Spółki mogą korzystać z większej liczby rozwiązań, w tym ryczałtu od dochodu spółek, tzw. estońskiego CIT-u.
Szukasz sposobu na skuteczne zmniejszenie obciążeń fiskalnych? Zobacz, jak pomoże Ci doradca podatkowy Poznań. Skorzystaj z usług ekspertów i zyskaj więcej na swoim biznesie.

Co daje konsultacja z profesjonalnym doradcą podatkowym?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, powinni przynajmniej raz w roku skorzystać ze wsparcia doradcy podatkowego. Optymalizacja podatkowa to działanie, które wymaga pełnego zrozumienia sytuacji firmy oraz zapoznania się z dalszymi planami rozwoju biznesu. Do zadań doradcy należy nie tylko wskazanie najlepszych sposobów na optymalizację działań w firmie, ale także przygotowanie wniosków o interpretację podatkową czy sporządzenie umowy spółki.

Chcesz zlecić kompleksowe usługi księgowe w Poznaniu? Skontaktuj się z nami, a my zaproponujemy termin konsultacji i przedstawimy wstępny plan optymalizacji podatkowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy