Rafał Wilk ma brąz na igrzyskach w Paryżu

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 05.09.2024
Rafał Wilk. Fot. Archiwum Rafała Wilka

Rzeszowianin, Rafał Wilk zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Do zwycięzcy, Holendra Jetze Plata, 49-latek stracił 5 minut i 35 sekund.

To już siedemnasty medal zdobyty przez Biało-Czerwonych w stolicy Francji. Polacy mają w dorobku pięć złotych, pięć srebrnych i siedem brązowych krążków.

Złoty medalista, Plat, pokonał trasę o długości 56,8 km – przy różnicy wzniesień wynoszącej 140 metrów – w czasie 1:29.15. Srebro wywalczył Austriak Thomas Fruehwirth, który był gorszy o 31 sekund. Polak stracił do Holendra przeszło pięć minut.

Rafał Wilk stawał na paralimpijskim podium już czterokrotnie

O medale w wyścigu ze startu wspólnego rywalizowało 11 zawodników. Na metę w Clichy-sous-bois dotarło ośmiu kolarzy.

Przed startem w Paryżu Rafał Wilk stawał na paralimpijskim podium już czterokrotnie. Trzy razy był mistrzem. W 2012 roku w Londynie zdobył dwa złote krążki (wyścig na czas oraz wyścig ze startu wspólnego), a cztery lata później w Rio de Janeiro przypadły mu dwa medale (złoty na czas i srebrny w wyścigu szosowym).