W tym roku na emeryturę odchodzi prof. Danuta Stępień, jedna z najpopularniejszych nauczycielek w Rzeszowie. Przez ostatnie 32 lata dyrektorka IV LO – jednej z najbardziej prestiżowych szkół średnich w mieście. Prof. Stępień z legendarnym ogólniakiem związana była 52 lata! Nauczycielka fizyki znana jest też jako była radna sejmiku wojewódzkiego, do którego startowała z listy Platformy Obywatelskiej. W 2010 roku otrzymała tytuł honorowego Profesora Oświaty.
Dziś mało kto pamięta, ale IV LO powstawało jako filia „pierwszego”, w dawnej Szkole Podstawowej nr 18. To tutaj na początku lat 70. XX wieku trafiali „niepokorni” uczniowie I LO, w zakazanych jeansach i z długimi włosami na głowie. – Mówili na nas „folwark” – wspomina Danuta Stępień, profesor oświaty, która całe swoje życie zawodowe związała z tą szkołą. Oficjalne otwarcie IV LO nastąpiło w 1971 roku. Od początku, szkoła słynęła jako kuźnia znakomitych matematyków i fizyków. Tak jest do dziś, choć humanistów w niej także nie brakuje.
W ciągu pięciu dekad szkoła wykształciła ponad 17 tys. absolwentów i… nie zatraciła swojego „niepokornego” charakteru. – Dla nas zawsze najważniejszy jest uczeń, rozwijanie jego talentów – zawsze powtarza Danuta Stępień. – Zależy nam, by licealiści wychodzili stąd nie tylko wszechstronnie wyedukowani, ale też ukształtowani jako ludzie, wrażliwi na naukę, piękno, słowo, odpowiedzialni, niezależni w myśleniu i odważni w głoszeniu swoich poglądów. Wielu uczniów to już trzecie pokolenie w tej szkole. Tutaj kształcili się ich babcie albo dziadkowie, potem rodzice, a teraz oni same uczą się w „Koperniku”.
Była młodziutką absolwentką fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie
Gdy Danuta Stępień w 1972 roku przychodziła do pracy w IV LO, była młodziutką absolwentką fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. – Praca tutaj, wtedy i dziś, była i jest dużym wyróżnieniem. Od początku urzekła mnie atmosfera panująca w tej szkole. Kadra pedagogiczna była młoda, pracowali tu nauczyciele-pasjonaci – opowiada dyrektor Stępień. – Rośliśmy w siłę, tak jak rozrastał się Rzeszów. Przed laty byliśmy właściwie na przedmieściach miasta – wokół były łąki. Dziś to centrum pięknej stolicy regionu, a po sąsiedzku mamy kampus Politechniki Rzeszowskiej, który wyrósł w latach 70. XX wieku.
Danuta Stępień w 1992 roku została dyrektorką „swojej” szkoły. Rozbudowała szkolną bazę. Udało się m.in. wymienić instalację elektryczną i okna, zmienić zewnętrzną elewację. Młodzież może grać w piłkę na nowo wybudowanym „Orliku” i korzystać z pełnowymiarowej hali sportowej. – Zawsze byłam przede wszystkim nauczycielką i wychowawczynią kolejnych pokoleń młodzieży, dopiero potem dyrektorem – dodaje. – Uczniowie to moje „dzieci”. Do gabinetu dyrektora mogły przyjść zawsze i o każdej porze. Jednocześnie nauczyciel musi być dla ucznia autorytetem. Musi mu przekazać wiedzę, ale także kulturę bycia.
Szkoła od początku miała znakomitych nauczycieli i szczęście do utalentowanych uczniów. Już w pierwszym roczniku znaleźli się m.in. Krzysztof Martens, wielokrotny mistrz świata w brydżu sportowym, oraz Eugeniusz Eberbach, który został laureatem ogólnopolskiej olimpiady matematycznej, dziś profesor uniwersytetów w Kanadzie i USA. W kolejnych latach uczyli się tutaj m.in.: Teodor Jerzak, złoty medalista na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, oraz Wojtek Magoń, złoty medalista Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Moskwie. Są też absolwenci IV LO, którzy osiągnęli znakomite sukcesy w biznesie: Adam Góral, prezes Asseco Poland; wiceprezes Asseco Marek Panek; Janusz Bober i Wacław Irzeński, czyli firma Opteam; cały zarząd BOZ-u, czyli Bijoś, Ostrowski, Zgórski. Dzięki takim jak oni Rzeszów, Podkarpacie cały czas się rozwijają. Ale są i tacy, którzy sukcesy osiągają poza regionem. Chociażby Anna Sieńko, była szefowa IBM Polska, obecnie lider ds. technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej PwC.
Wśród absolwentów IV LO są także: Krystyna Lenkowska, znana rzeszowska poetka, czy Konrad Fijołek, od czerwca 2021 roku prezydent Rzeszowa.
Jednak najwybitniejszym absolwentem pozostaje Artur Eckert, profesor uniwersytetu w Oxfordzie
Jednak najwybitniejszym absolwentem pozostaje Artur Eckert, profesor uniwersytetu w Oxfordzie, fizyk kwantowy w Merton College, najstarszym oxfordzkim koledżu, pionier badań w dziedzinie kryptografii kwantowej, profesor na uniwersytecie w Singapurze – wybitny naukowiec już dwukrotnie wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla. – Ogromna w tym zasługa wybitnych matematyków, którzy przez lata związani byli z naszą szkołą: Aleksandra Śnieżka, Wiesława Gajdka, czy Pawła Tęczy – wylicza Danuta Stępień. – Cieszy mnie, że także w innych przedmiotach mieliśmy wybitnych nauczycieli, jak choćby Irenę Myszkę od chemii, czy Stefanię Kot uczącą biologii. Dziś obie panie mają godne następczynie, nasze absolwentki: Mariolę Mazur-Piasek oraz Anetę Żmudziejewską.
Co ciekawe, w IV LO, które słynie z uczniów obdarzonych dużym talentem do przedmiotów ścisłych, nie brakuje też absolwentów, którzy mają wspaniałe sukcesy artystyczne. Wśród nich jest Anna Sroka, śpiewająca aktorka występująca na deskach warszawskich teatrów, bracia Ryszard i Robert Cieślowie, śpiewacy operowi, czy Monika Ledzion, mezzosopranistka.
Nowym dyrektorem IV LO został Lesław Marciniak, polonista z 30-letnim stażem pracy.