Reklama

Kultura

Eryk Thol i New York, New York w Galerii pod Ratuszem

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 30.08.2024
Wystawa fotografii Eryka Thola "New York, New York. Fot. Agnieszka Kielar
Wystawa fotografii Eryka Thola "New York, New York. Fot. Agnieszka Kielar
Share
Udostępnij

Do 29 września w Galerii pod Ratuszem w Rzeszowie można oglądać wystawę fotografii Eryka Thola – „New York, New York”. Ten absolwent ASP w Krakowie, który od 2016 roku pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, tym razem występuje nie w roli tego, który merytorycznie koordynuje wystawy, ale sam jest bohaterem wydarzenia i prezentuje swoje zdjęcia Nowego Jorku.

Cykl fotografii z Nowego Jorku powstał we wrześniu 2015 roku, w trakcie krótkiej wizyty Eryka Thola w USA. I jak mówi artysta, ten niewielki reportaż to zaledwie wycinek tego, co udało mu się zarejestrować, ale ma nadzieję, że chociaż w części oddaje wrażenia, jaki dane mu było przeżyć.

Fot. Agnieszka Kielar

Chaos i energia, megalomania i frustracja, forsa i bieda, okrucieństwo i ekstaza, neuroza i schizofrenia – można tak ciągnąć w nieskończoność… o Nowym Jorku. To miasto, z którym związani byli: Helena Rubinstein, Calvin Klein, Barbara Piasecka-Johnson, Donald Trump, czy Al Capone. To nowojorczycy wymyślili windę, kartę kredytową, żelazko i patyczki do czyszczenia uszu. Pokazali pierwszy w historii film o miłości, czy po raz pierwszy zaserwowali hot dogi, ciasteczka oreo i pizzę na wynos. To miasto, o którym Frank Sinatra śpiewał, że nigdy nie zasypia – skonstruowane z betonu, metalu i szkła niczym architektoniczna wieża Babel. Zalany światłem Manhattan i spektakularne widoki z Empire State Building, zielony Central Park – wyspa spokoju pośrodku drapaczy chmur, zatłoczony Times Square – to wszystko zobaczymy na zdjęciach rzeszowskiego artysty.

Eryk Tohl pochodzi z Gorlic, gdzie 45 lat temu się urodził. W latach 1999-2004 studiował na ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego. W 2003 r. stypendysta Ateńskiej Szkoły Sztuk Pięknych „Anotati Scholi Kalon Technon”. W latach 2005-2011 współpracował z jedną z największych odlewni artystycznych Pangolin Editions w Wielkiej Brytanii. (współpraca m.in. z D. Hirstem, Lynn Chadwick oraz praca nad wieloma realizacjami pomnikowymi znajdującymi się w Wielkiej Brytanii). Uczestnik kilku wystaw zbiorowych (Cirencester-Wielka Brytania) Nowy Sącz, Gorlice, Szymbark, Kraków, Rzeszów). Od 2016 roku pracuje w rzeszowskim BWA, od 2019 jako kierownik działu merytorycznego koordynuje wystawy oraz jest odpowiedzialny na współpracę z artystami. Jego pasją są podróże oraz fotografia.

Fot. Agnieszka Kielar

Wystawa w Galerii pod Ratuszem jest czynna codziennie (oprócz poniedziałków) w godz.15.00 – 18.00.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy