Mam nadzieję, że przypadły Wam do gustu 🙂 A tymczasem zabieram Was do realnego świata rekrutacji i selekcji…
Kiedy mamy już za sobą etap identyfikowania potencjału, przygotowania CV i/lub innych narzędzi, które pozwolą nam na zaprezentowanie się pracodawcy, czas przygotować się na udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli działania na poprzednich etapach naszego Niezbędnika Poszukiwacza Pracy wykonaliśmy na 100%, prędzej czy później (a raczej prędzej) zostaniemy zaproszeni na rozmowę.
Przygotowanie do rozmowy w zasadzie składa się z 2 części – ogólnego przygotowania, którego możemy i powinniśmy dokonać wcześniej oraz przygotowania do konkretnej rozmowy w określonej firmie. Czasami nasze zaangażowanie w poszukiwanie pracy polega na tym, że po wysłaniu CV czekamy na zaproszenie na rozmowę i kiedy je dostaniemy, zaczynamy się przygotowywać. Wtedy mamy zazwyczaj około 2-3 dni do rozmowy, inne obowiązki i mało czasu na rzetelne podejście do sprawy. Nie mamy szans, aby rzetelnie przygotować się do udziału w rozmowie i wypaść na 100% swoich możliwości. Dlatego też warto podejść do tematu rozmowy kwalifikacyjnej 2-etapowo.
Po pierwsze trening rozmowy kwalifikacyjnej mający na celu oswojenie się z konwencją – można skorzystać z pomocy doradców, którzy się tym zajmują, wykorzystać kogoś znajomego lub samemu przejść przez schemat rozmowy, który może się wydarzyć. To, co nas spotka na rozmowie zależy w dużej mierze od tego na jakiego rekrutera trafimy. Jeśli trafimy na osobę odpowiednio przygotowaną do swojej pracy, to na rozmowie pojawią się pytania o nasze doświadczenie zawodowe(krótko o obowiązkach w poprzednich miejscach pracy lub podczas praktyk/staży, które odbyliśmy), dalej będą pytania o kompetencje. Tutaj powinien pojawić się tzw. wywiad behawioralny, czyli pytania o konkretne sytuacje, które nas spotkały w przeszłości mające na celu pozyskanie informacji o zachowaniach, które w danej sytuacji przejawialiśmy, o decyzjach, które podjęliśmy i o rezultacie, który został osiągnięty. Kolejną rzeczą, która może pojawić się podczas rozmowy są pytania o opinie, które mamy na poszczególne zawodowe tematy. Poza tym mogą być także pytania o 'twarde' aspekty pracy, czyli o konkretną wiedzę specjalistyczną, która jest potrzebna na danym stanowisku. Możemy spotkać się także z testem, który będzie weryfikował wiedzę w danym temacie.
Są także rekruterzy, którzy poprowadzą rozmowę w inny sposób pytając o nasze wady, zalety i o to jak powinien zachować się pracownik w danych sytuacjach, które rekruter opisze. Tego typu pytania są dla procesu selekcji kandydatów dużo mniej wartościowe, ale wielu rekruterów nie ma tej świadomości i padają one podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Poza tym padnie pytanie o oczekiwania finansowe – przygotujmy się na nie, aby nie okazywać zdziwienia, czy zażenowania tym, że się ono pojawia, a rzeczowo udzielić rekruterowi odpowiedzi. Będą także zapewne pytania o poprzedniego pracodawcę, o to, co jest dla nas ważne w pracy, o to, co nas motywuje i o to co chcemy robić za kilka lat/ gdzie się widzimy za kilka lat – nie każde z tych pytań ma sens, ale padają one w zdecydowanej większości rozmów, więc warto przemyśleć swoją odpowiedź na takie pytania.?
Szukając pracy warto przygotować się na różne możliwe scenariusze i przećwiczyć swoje odpowiedzi. Warto być przygotowanym, wtedy poziom stresu jest znacznie mniejszy. Jeśli często chodzimy na rozmowy kwalifikacyjne, mamy za sobą najlepszy trening. Jeśli jednak zaczynamy szukać pracy (pierwszej lub kolejnej po kilku czy kilkunastu latach zatrudnienia), warto przejść w domu przez taki trening i przygotować się na pytania, które padną.
O tym jakie dokładnie pytania zazwyczaj padają i jakich na nie warto udzielić odpowiedzi, a także o tym co zrobić na II etapie przygotowań do rozmowy, w kolejnej odsłonie Niezbędnika Poszukiwacza Pracy. A jeśli macie w głowie pytania rekrutacyjne, które Was nurtują i chcielibyście, aby w kolejnym tygodniu pojawiły się we wpisie wraz ze wskazówkami, co na nie warto odpowiedzieć, podajcie je w komentarzu, a na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi…