Konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej
Pielęgnację okien PCV niektórzy sprowadzają jedynie do wymycia brudnych szyb, często zapominając o ramie. Mycie szyb jest stosunkowo prostą czynnością, ponieważ wystarczy kupić dobrej jakości płyn i użyć odpowiedniej ściereczki, tj. dostatecznie miękkiej, np. irchowej, ewentualnie miękkiego ręcznika papierowego. Zdecydowanie odradza się natomiast używanie zgniecionych gazet – sztywny papier mógłby zarysować powierzchnię szyby.
Częstym błędem jest też używanie do mycia okien produktów, które nie są do tego przeznaczone, np. mleczka do czyszczenia urządzeń sanitarnych. Produkty te mają zasadowy odczyn, który przy częstym stosowaniu może nawet zniszczyć powłokę antykorozyjną okucia. Ponadto środki, które zawierają substancje ścierne, rozpuszczalniki, czy też inne agresywne środki chemiczne, mogą w efekcie doprowadzić do zmatowienia czyszczonych powierzchni i spowodować powstanie mikrouszkodzeń, w które o wiele łatwiej wnika brud. Świetnym rozwiązaniem jest użycie specjalnego środka do ram PCV, który tworzy na ich powierzchni powłokę ochronną, chroniącą przed ponownym zabrudzeniem oraz przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych (np. promieniowanie UV).
Konserwacja stolarki drewnianej
Produkty wykonane z drewna, takie jak np. ramy okna, drzwi zewnętrzne czyścimy za pomocą wody i środków zawierających bardzo delikatne detergenty. Pod żadnym pozorem nie używamy do tego celu płynu do mycia szyb, ponieważ amoniak w nim zawarty mógłby uszkodzić lakier. Po wyczyszczeniu szyb wszelkie pozostałości płynu należy usunąć i wytrzeć do sucha miękką szmatką.
Niezwykle istotne jest usunięcie kurzu, śladów po owadach z powierzchni drzwi lub ram okien. Nie tylko ze względów estetycznych, gdyż zapobiega to również pojawieniu się mikroorganizmów (różnego rodzaju grzybów, alg) w miejscach zalegającego brudu, które w efekcie mogłyby zniszczyć powłokę lakierniczą.
Cały proces pielęgnacji kończymy nałożeniem odpowiedniej emulsji pielęgnacyjnej, dzięki której nasze okna i drzwi odzyskają połysk, ich kolor będzie ożywiony, a powierzchnia zostanie zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Konserwacja uszczelek
Kolejnym ważnym elementem, który wymaga pielęgnacji, są uszczelki. Przez cały rok na uszczelki oddziałują promienie słoneczne, deszcz i brud, dlatego z czasem tracą swoją elastyczność, stają się twarde i pękają. Aby temu zapobiec, przynajmniej raz w roku należy na ich powierzchnię za pomocą ściereczki nanieść produkt zabezpieczający i pozwolić, żeby się wchłonął. Środek ten dodatkowo zapobiega przymarzaniu uszczelek w zimie i ich sklejaniu w lecie.
Konserwacja okuć
Aby okna i drzwi pracowały bez zarzutu, przynajmniej raz w roku należy smarować (ewentualnie oliwić) elementy ruchome okuć. Sprawdzamy też, czy elementy metalowe konstrukcji nie są zużyte i czy są odpowiednio mocno zainstalowane, a w razie potrzeby regulujemy je. Do czyszczenia i pielęgnacji okuć stosujemy tylko te produkty, które w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na powłoki antykorozyjne (tak, jak np. wcześniej wspomniane środki do czyszczenia urządzeń sanitarnych). Zastosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji okuć zapewnia ochronę przed korozją, zmniejsza tarcie i w efekcie zapewnia lekkie działanie okien i drzwi. Dodatkową korzyścią jest brak poniesionych kosztów naprawy i ewentualnej wymiany zużytych elementów.
Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, o których mowa powyżej, będziemy mogli zapewnić sobie spokój i komfort użytkowania, dzięki funkcjonalnym i estetycznie wyglądającym drzwiom oraz oknom.