Artykuły sponsorowane

Niezbędnik Poszukiwacza Pracy – Cz. 10. Zarządzaj swoją karierą jak projektem

Grupa Progres
Dodano: 05.08.2014
No image
Share
Udostępnij
Kiedy mówimy o planowaniu swojej kariery (jeśli chcesz wiedzieć co rozumiem przez słowo kariera – zajrzyj tutaj ) i o zarządzaniu nią, warto byłoby zastanowić się nad tym w jaki sposób nią zarządzać, aby nasze działania były usystematyzowane i abyśmy nie działali chaotycznie. Podchodząc do tego zagadnienia warto wybrać jedną z możliwych dróg i konsekwentnie nią podążać. Ja chciałabym wskazać Wam jak przy zarządzaniu swoją zawodową drogą możemy skorzystać z narzędzi wykorzystywanych przy zarządzaniu projektami. Stąd też nazwa tej części poradnika jasno wskazuje na to, że będziemy zarządzać swoją karierą jak projektem.
 
Przede wszystkim na tym etapie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przeszliśmy przez poprzednie etapy Niezbędnika Poszukiwacza Pracy…bardzo istotne jest to, czy mamy za sobą fazę przygotowania, w której zidentyfikowaliśmy swoje mocne strony, swój potencjał i w której dokonaliśmy analizy SWOT. 
 
Kolejną ważną rzeczą jest wyznaczenie sobie celu, który chcemy osiągnąć – i na tej części dziś się skoncentrujemy. Jeśli mówimy o celach, najlepiej podzielić je sobie na kilka obszarów korzystać np. z tabelki, w której zamieściłam Wam dodatkowo przykładowe jej wypełnienie w części celów zawodowych. Warto wypełnić oczywiście obydwie części tabeli, aby mieć pewność, że cele w poszczególnych częściach nie są ze sobą sprzeczne i nie będziemy mieli konfliktu związanego z celami w naszych życiowych obszarach. 
 
Cele, które wstępnie wypiszemy w tabeli, warto rozpisać zgodnie z zasadą SMART, aby nie były tylko ogólnym, niesprecyzowanym marzeniem, a konkretnym punktem, do którego dążymy. Jakie wyznaczniki musi spełniać cel, aby był SMART? Cele SMART to takie, które są:
 
Wyznaczając sobie cele pamiętaj, aby wziąć pod uwagę zarówno te długoterminowe, jak i krótkoterminowe. Cel długoterminowy będzie dawał nam wizję i nakreślał ścieżkę, natomiast cel krótkoterminowy będzie nas motywował i pozwoli nam na weryfikację, czy podążamy w dobrą stronę. Cele poza tym, że dają nam wizję i motywację, to mają także inne walory: pomagają zorganizować zasoby, są miarą do oceny podejmowanych działań i pozwalają na efektywne wykorzystanie czasu. Poza tym dają nam lepszą koncentrację, wiążą się z mniejszym poziomem stresu i jednocześnie większym poziomem zaufania do siebie (na podstawie badań Burton oraz Pearson i Tweedle).
 
Jeśli patrzymy na cały proces kierowania karierą, możemy wyróżnić 4 etapy, które możecie zobaczyć poniżej. Mamy już za sobą PRZYGOTOWANIE (na które składają się wpisy numer 1 i numer 2 z Niezbędnika) i DEFINIOWANIE (o którym jest dzisiejszy wpis), teraz przechodzimy do tej części, gdzie zarządzanie projektami zaczyna odgrywać kluczową rolę – zaczynamy PLANOWAĆ.
 
Przy zarządzaniu projektem swojej kariery szczególnie przyda się kilka działań i narzędzi:
 
WBS – czyli struktura podziału pracy, za pomocą której dokładnie opiszemy cele, które posiadamy;
określanie zasobów;
diagram Gantta – który zwizualizuje nam cały harmonogram i który będzie bardzo pomocny na 4 etapie naszej zawodowej drogi – przy realizacji i monitorowaniu działań.
 
O tym jak je wykorzystać i jak skutecznie wdrożyć je do realizowania swojej zawodowej drogi będzie można przeczytać za tydzień. Także zachęcam do tego, aby ten tydzień spożytkować na dobre przemyślenie i przygotowanie celów, a w następny poniedziałek zaczniemy pracować projektowo.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy