Artykuły sponsorowane

Niezbędnik Poszukiwacza Pracy – Cz.9. Assessment Centre

Grupa Progres
Dodano: 29.07.2014
No image
Share
Udostępnij
Jako, że dobrze przygotowany i przeprowadzony Assessment Centre jest najbardziej skutecznym narzędziem selekcji, zdarzają się sytuacje, kiedy w procesie ubiegania się o pracę, poza rozmową kwalifikacyjną zostaniemy zaproszeni także do udziału w AC. 
 
Czym więc jest Assessment Centre (AC)? Otóż jest jednym z narzędzi selekcji kandydatów polegającym na udziale w kilkugodzinnej sesji, podczas której wybrana grupa kandydatów (zazwyczaj 6-10 osób) bierze udział w specjalnie przygotowanych zadaniach. Będą to zadania grupowe, indywidualne lub dwuosobowe scenki, które będą miały na celu sprawdzenie tych kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), które są wymagane na danym stanowisku.
 
Podczas AC możecie się spotkać z zadaniami, które będą miały na celu zweryfikowanie Waszego poziomu kreatywności, współpracy w zespole, umiejętności sprzedażowych, predyspozycji do zarządzania zespołem, organizacji pracy, komunikatywności i wielu, wielu innych – wszystko w zależności od tego na jakie stanowisko aplikujecie i jakie są określone wymagania. 
Możecie spotkać się z zadaniami nawiązującymi do specyfiki branży i stanowiska, a także z zadaniami niezwiązanymi tematycznie z daną pracą, które również będą diagnozowały potrzebne kompetencje. Ponadto podczas sesji mogą pojawić się także testy kompetencji, czy testy osobowościowe, które dodatkowo wskażą ważne na danym stanowisku predyspozycje.
 
Podczas sesji AC i wykonywania zadań, uczestnicy obserwowani są przez asesorów, którzy oceniają ich na przygotowanych skalach, następnie po zakończeniu sesji omawiają przyznane oceny i przygotowują raport podsumowujący przebieg sesji i kompetencje uczestników.
 
Do udziału w AC częściowo można się przygotować. Przede wszystkim należy przejrzeć raz jeszcze ogłoszenie, aby wiedzieć jakie kompetencje będą ważne na danym stanowisku. Wtedy mniej więcej możemy przewidzieć z jakimi zadaniami przyjdzie się nam spotkać. AC ma to do siebie, że nie będziemy w stanie pokazać kompetencji, których nie posiadamy, możemy jednak w ramach tych, które mamy popracować nad tym, aby lepiej było je widać podczas sesji. Poza tym warto zadbać o to, aby żeby stres nie spowodował, że zaskoczeni pytaniem, czy zadaniem nie będziemy w stanie pokazać naszej wartości. A co podczas AC może się wydarzyć…
 
Jeśli na stanowisku wymagane są kompetencje sprzedawcy, czy przedstawiciela handlowego – warto poćwiczyć sprzedaż opartą na korzyściach, badanie potrzeb klienta, czy radzenie sobie z obiekcjami – na pewno pojawią się zadania, czy scenki, w których te umiejętności się przydadzą.
Jeśli ubiegamy się o pracę na stanowisku kreatywnym pewnie spotka nas zadanie, w którym trzeba będzie wypracować niestandardowe podejście czy rozwiązanie dla jakiegoś zagadnienia lub w niestandardowy sposób zaprezentować przedmiot czy usługę – tu trudniej przewidzieć treść zadania i jeśli nie jesteśmy kreatywni, raczej tego nie przeskoczymy:)
Jeśli potrzebna jest dobra organizacja pracy, czy efektywne zarządzanie czasem możemy spotkać się z 'koszykiem zadań' – jest to zadanie indywidualne, podczas którego będziemy planować swój tydzień pracy lub segregować nagromadzone zadania. Tu warto przypomnieć sobie m.in. Eisenhowera, Pareto i pamiętać o delegowaniu.
Jeśli mamy współpracować w zespole pojawią się zadania grupowe gdzie oceniane będzie jak dochodzimy do wypracowania wspólnego celu, jak komunikujemy się z innymi i czy bierzemy ich zdanie pod uwagę. Będzie diagnozowana nasza rola w zespole i wkład w końcowy rezultat pracy.
Jeśli przed nami stanowisko kierownicze przygotujmy się na zadania, w których będziemy kierować pracą innych lub, w których w zadaniu grupowym będzie oceniane czy w naturalny sposób przyjmujemy pozycję lidera. Tu oceniane będzie np. także czy jesteśmy bardziej menedżerem czy liderem.
 
Idąc na sesję Assessment Centre warto przede wszystkim pamiętać o tym żeby być sobą i być aktywnym. Dlaczego? Być sobą dlatego, że AC ma na celu wybranie osoby, która będzie odpowiednia na dane stanowisko i jeśli nasza postawa, podejście do życia, czy kompetencje nie będą odpowiadały profilowi osoby na danym stanowisku, nie będziemy odpowiednim pracownikiem. My nie będziemy czuć się w tej pracy dobrze, a firma najpewniej po okresie próbnym i tak nie przedłuży nam umowy, gdyż nie będziemy spełniać oczekiwań. Poza tym wprawny i doświadczony asesor (osoba oceniająca uczestników podczas AC) wyłapie, które postawy są naturalne, a które sztucznie przyjęte na potrzeby sytuacji. Po drugie, warto być aktywnym, gdyż asesor może ocenić tylko te zachowania, które mu pokażemy. Jeśli będziemy osobą nieaktywną ciężko będzie ocenić czy posiadamy dane kompetencje.
 
Poza tym warto być wypoczętym i w dobrej formie (bez bolącej głowy i myślenia o tysiącu obowiązków, które czekają na nas po sesji). Sesja zwykle trwa 6-8 godzin, czasami mamy także sesje 2-dniowe. Jest to niezły maraton dosyć obciążający dla organizmu i wymagający dużego zaangażowania. Dlatego też warto się wyspać, zjeść śniadanie i z pozytywnym nastawieniem ruszyć na podbój sesji AC.
 
Po sesji AC najczęściej zapada decyzja dotycząca zatrudnienia jednej z osób, dobrą praktyką jest udzielanie informacji zwrotnej wszystkim kandydatom, którzy brali w niej udział. Także jeśli kontaktuje się z nami osoba informując nas również o odrzuceniu naszej kandydatury, możemy zapytać o wyniki sesji (i powinniśmy o nie pytać). Dzięki temu dostaniemy wartościową informację zwrotną dotyczącą kompetencji, które są kluczowe na stanowisku pracy, o które nadal będziemy się ubiegać w innych firmach i pozwoli nam to na lepsze przygotowanie się do kolejnych rekrutacji.
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy