Reklama

Automoto

Podsumowanie zimy 20242025 na podkarpackich drogach

Źrodło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Rzeszów
Dodano: 31.03.2025
Foto: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Rzeszów
Foto: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Rzeszów
Share
Udostępnij

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się wiosna dlatego to dobry czas na podsumowanie zimy na drogach krajowych w naszym województwie. Zimowe miesiące stanowią wyzwanie nie tylko dla umiejętności kierowców, ale także dla służb drogowych odpowiedzialnych za utrzymanie dróg.

Rzeszowski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zarządza 898 km dróg krajowych, autostrad i szybkiego ruchu co daje 13 676 861 m2 powierzchni dróg do utrzymania. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości zimowej, prowadzone były w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. Działaniami na drogach woj. podkarpackiego kierowało: pięć Rejonów oraz szesnaście Obwodów Drogowych (OD) w tym cztery Obwody Utrzymania Autostrady (OUA) oraz dwie Bazy Materiałowe (BM).

W sezonie 2024/2025 do akcji zimowego utrzymania dróg w województwie podkarpackim przygotowanych było m.in. 134 pługosolarek, 12 pługów wirnikowych, 17 ładowarek i 9 równiarek.

Zużycie soli i wykorzystanie sprzętu

Drogowcy w pełnej gotowości byli od 15 października, ale dopiero 13 listopada 2024 roku pojazdy po raz pierwszy wyjechały zmagać się ze skutkami zimy.

Sól drogowa odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu śliskości na drogach podczas zimy. W trakcie całego sezonu zimowego zużyliśmy jej ok. 18 000 ton co daje średnio 1 307 g/m2 . W porównaniu do ubiegłego sezonu zimowego, to mniej o 10 000 ton.

Jednak jeśli spojrzymy bardziej lokalnie, to paradoksalnie w południowej części regionu zużyliśmy o 14% więcej soli niż w poprzednim sezonie zimowym. Dotyczy to także nakładów finansowych, które również były większe o ok. 7%.

Najbardziej pracowity czas

Najbardziej pracowity okazał się czas między 10 a 16 stycznia br., kiedy to zużyliśmy 5 157 ton soli co daje średnio ponad 377 g/m2 . W tym czasie pojazdy do zimowego utrzymania przejechały ok. 86 000 km. To świadczy o zaangażowaniu służb drogowych w utrzymanie przejezdności, bezpieczeństwa i płynności ruchu na drogach w tych wymagających zimowych warunkach.

Warto przypomnieć, że wraz z końcem bieżącego sezonu zimowego drogowcy szykują się do kolejnego. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy