Artykuły sponsorowane

Do świata saun po zdrowie i relaks

Katarzyna Twardzik
Dodano: 13.03.2014
No image
Share
Udostępnij
Coraz większa liczba Polaków korzysta z saun, choć do Skandynawów, Niemców, czy chociażby Czechów jest nam jeszcze daleko. Niestety pobyt w saunach, czy SPA jest wciąż traktowany „odświętnie”. Rzadko myślimy o saunach w kategoriach regularnego zabiegu zdrowotnego – raz na miesiąc lub dwa to standard. A jak się okazuje regularne bywanie w saunariach i SPA może poprawić bardzo wiele aspektów naszego zdrowia, nie mówiąc już o samopoczuciu i wyglądzie.
 
Sauna fińska, łaźnia parowa, a może laconium?
 
Kąpiele saunowe to nie tylko pocenie się w gorącej saunie fińskiej. Istnieje wiele rodzajów saun i łaźni, w których każdy może wybrać odpowiednią dla siebie.
 
Najczęściej spotykane są sauny fińskie – ze względu na ich popularność i stosunkowo niewielką cenę są często montowane w klubach fitness, siłowniach, hotelach, na basenach a nawet w prywatnych domach. Sauna to kabina wyłożona drewnem i wyposażona w drewniane ławy, w której temperatura może dochodzić do 100 st. C, wilgotność powietrza jest zaś niska. Nie wszyscy jednak mogą i lubią z niej korzystać. 
 
Alternatywą dla gorącej sauny fińskiej jest łaźnia parowa. Kabina wygląda inaczej: wykończona jest z reguły mozaiką, płytkami lub kamieniem. Panuje w niej temperatura 45 – 55 st. C, natomiast wilgotność powietrza wynosi 80 – 100 %. Te warunki są często lepiej tolerowane niż te panujące w saunie fińskiej.
 
Oprócz klasycznych saun i łaźni istnieje szereg kabin, stanowiących rozszerzenie saunowego repertuaru obiektów SPA. Zaliczmy do nich: caldarium i laconium (bardzo łagodne łaźnie parowe z aromaterapią), hammam (połączenie łaźni parowej z pokojem do przeprowadzenia masaży i zabiegów), ruska bania (łagodna drewniana sauna z dużą ilością pary w powietrzu), rasoul (łaźnia parowa – błotna), sauna IR (na podczerwień / infra red) i inne.
 
Saunuj się na zdrowie

Korzystanie z saun i / lub łaźni parowych ma kapitalny wpływ na nasze zdrowie. Jest jednak jeden warunek – musi ono odbywać się regularnie, minimum 1 -2 razy w tygodniu. Jednorazowy wypad do SPA będzie oczywiście przyjemny i z pewnością nas odpręży, sauna ma jednak do zaoferowania o wiele więcej, więc szkoda nie wykorzystać potencjału tego zabiegu.
 
No właśnie – ZABIEGU – bo regularne korzystanie z saun lub łaźni ma znamiona zabiegu zdrowotnego. Oto najważniejsze rezultaty, które możemy osiągnąć poprzez saunowanie:
 
1. Intensywne pozbywanie się toksyn z organizmu
 
Codziennie jedząc, pijąc, oddychając chcąc nie chcąc wprowadzamy do naszych organizmów spore ilości zanieczyszczeń i toksyn. Dlatego tak ważne jest regularne działanie w kierunku oczyszczania się. Sauna okazuje się jednym z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczanie organizmu.
 
Skóra i płuca są organami, dzięki którym wydalamy zdecydowaną większość toksycznych produktów przemiany materii gromadzących się w naszym ciele. W saunie poprzez otwieranie porów skóry, intensywne pocenie się oraz pogłębiony oddech zwiększamy skuteczność wydzielania toksyn, kwasów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Oszczędzamy w ten sposób nerki i usprawniamy procesy przemiany materii.
 
2. Hartowanie organizmu
 
Połączenie pobytu w gorącej saunie lub łaźni ze schłodzeniem ciała w zimnej wodzie lub w zimnym powietrzu jest rewelacyjnym sposobem na zwiększenie swojej odporności. Ciało przyzwyczaja się do gwałtownych zmian temperatur i w przypadku zmian pogodowych potrafi się do nich dostosować. Badania naukowe udowodniły, że osoby regularnie korzystające z sauny lub łaźni 10-krotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Poza tym w saunie temperatura ciała zwiększa się okresowo nawet o 1,5 st. C, dzięki czemu wirusy są zabijane w zarodku i nie dochodzi do rozwinięcia choroby.
 
3. Trening układu krążeniowo-oddechowego
 
Przebywanie w gorącej saunie lub łaźni oraz schładzanie ciała w zimnej wodzie oznacza wysiłek dla mięśnia sercowego oraz dla całego układu krążeniowo-oddechowego. Naukowcy stwierdzają, że regularne korzystanie z sauny daje podobne efekty po stronie wydolności krążeniowo-oddechowej jak ćwiczenia fizyczne. Zmniejsza się więc ryzyko zawału, udaru, żylaków i wszelkich problemów związanych ze słabym krążeniem krwi. Poprawia się również kondycja.
 
4. Normalizacja ciśnienia krwi
 
W przypadku osób z zaburzeniami ciśnienia tętniczego krwi obserwuje się jego normalizację. Sauna wpływa na obniżenie wysokiego oraz podniesienie niskiego ciśnienia, a także niweluje uciążliwe i niebezpieczne skoki ciśnienia. Jednakże ze względów bezpieczeństwa osoby z poważnym nadciśnieniem, nadciśnieniem nieleczonym lub niewydolnością krążeniową powinny unikać sauny o bardzo wysokiej temperaturze oraz łaźni parowych. Bezpieczne jest za to korzystanie z sauny suchej o niższej temperaturze (60-70 st.C), laconium lub sauny IR – zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem.
 
5. Oczyszczanie górnych dróg oddechowych
 
Szczególnie kąpiel w łaźni parowej ma działanie inhalacyjne. Wspomaga procesy oczyszczania górnych dróg oddechowych, leczy zatoki i nieżyty. Jeśli do pary dawkowany jest olejek eteryczny np. z eukaliptusa, zdrowotne działanie inhalacyjne jest jeszcze spotęgowane. Zarówno sauna, jak i łaźnia parowa rozluźniając mięśnie ułatwia oddychanie w przypadku zaburzeń takich jak astma.
 
6. Łagodzenie takich „dolegliwości” jak nadpobudliwość, rozdrażnienie, chroniczne zmęczenie, czy bezsenność
 
Wysoka temperatura w saunie stymuluje produkcję niektórych hormonów przez nasz organizm, w tym endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dzięki temu po wyjściu z sauny czujemy się rozluźnieni i zrelaksowani. Sama atmosfera panująca w obiekcie saunowym, potęgowana przez zapach, nastrojowe światło i relaksującą muzykę pomaga oderwać się od codziennych problemów, a to sprzyja poprawie ogólnego samopoczucia.
 
7. Wspomaganie odchudzania
 
Procesy oczyszczające i poprawiające funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego przyspieszają przemianę materii. Dodatkowo przebywanie w saunie powoduje zwiększenie zapotrzebowania energetycznego organizmu nawet o 300 – 400 kcal. To mniej więcej tyle, ile można spalić podczas szybkiego 30-minutowego biegu. Oczywiście nieprawdą jest, że w saunie traci się tkankę tłuszczową – ubytek wagi obserwowany po sesji saunowej spowodowany jest utratą wody – biorąc jednak pod uwagę pozostałe efekty saunowanie można potraktować jako terapię wspomagającą odchudzanie.
 
 
Sauna saunie nierówna
 
Wydawałoby się, że sauna to sauna – efekty będą takie same w saunie przy siłowni, jak w komfortowym kompleksie SPA. Otóż nie jest to prawda. Dlaczego? Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim, aby saunowanie było korzystne zdrowotnie, a także bezpieczne obiekt musi zapewniać możliwość korzystania z zabiegu w sposób prawidłowy. Poprawny cykl saunowy składa się bowiem z:
  • rozgrzania ciała w saunie lub łaźni od 5 do 15 min. (w zależności od samopoczucia)
  • spłukania ciała a potu pod prysznicem (nie zastępuje schłodzenia)
  • schłodzenia ciała poprzez zanurzenie w zimnej wodzie lub wyjście na świeże i mroźne powietrze
  • odpoczynku ok. 10 – 15 min. najlepiej w pozycji horyzontalnej, w spokojnym miejscu
W wielu obiektach z sauną ten cykl nie może być w pełni przeprowadzony, głównie z uwagi na brak basenu do schładzania lub chociażby beczki oraz odpowiedniego miejsca do relaksu. Jeśli zatem korzystamy z sauny po prostu wstawionej do szatni lub łazienki na pewno nie wykorzystamy pełnego potencjału zabiegu. Korzystajmy zatem koniecznie z obiektów wyposażonych w strefy schładzania i relaksu. Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
  • wybór kilku rodzajów saun i łaźni
Nie każdy może i lubi korzystać z klasycznej sauny fińskiej. Dla tych osób odpowiednia będzie łaźnia parowa lub laconium. A jeśli do saun chodzimy ze znajomymi lub z rodziną (także z dziećmi) kwestia  możliwości wyboru różnych rodzajów kabin staje się fundamentalna.
  • komfort i nastrój wspomagający relaks
Dobroczynne działanie saun nie kończy się na poziomie fizycznym. Pobyt w saunach może być także fantastycznym relaksem, który w naszych zabieganych czasach staje się taką samą koniecznością jak odpowiednie odżywianie. Dlatego wybierając miejsce pobytu zwróćmy uwagę, czy panuje w nim odprężający nastrój, czy ładnie pachnie, czy z głośników płynie relaksacyjna muzyka, czy światło jest łagodne i sprzyja odprężeniu i czy czujemy się komfortowo. W takim miejscu łatwiej jest „odpłynąć” w stan głębokiego wypoczynku.
  • kompetentna obsługa, która uczy i pilnuje prawidłowego korzystania z saun
Kąpiel w saunie jest zabiegiem zdrowotnym, tak jak pewne zabiegi medyczne, czy kosmetyczne. Dlaczego zatem korzystając z różnych terapii znajdujemy się pod opieką lekarza lub terapeuty, a korzystając z sauny najczęściej jesteśmy pozostawieni sami sobie? A przecież nieprawidłowe korzystanie z sauny nie tylko zakłóca komfort innym użytkownikom, ale przede wszystkim zagraża naszemu zdrowiu. W dobrym obiekcie saunowym każdy gość powinien czuć się w pełni wyedukowany i otoczony opieką. 
 
Fińskie przysłowie mówi: „Wszystko inne jest niepotrzebne za wyjątkiem sauny”. Korzystajmy zatem z jej dobrodziejstw, dbając przede wszystkim o regularność i swój komfort.
 

ŚWIAT SAUN & SPA
w KASIA TWARDZIK STUDIO
ul. Piaski 41
36-060 Głogów Małopolski
tel.: 667 840 227
e-mail: studio@kasiatwardzik.pl
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy