Reklama

Kultura

Przy Muzeum Ulmów w Markowej powstaje Sad Pamięci

Aneta Gieroń
Dodano: 21.07.2017
33848_Markowa_2
Share
Udostępnij
Przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej trwa właśnie budowa Sadu Pamięci i parkingu. Pracę rozpoczęły się na początku lipca i powinny się zakończyć przed końcem 2017 roku. Inwestycja warta jest prawie 2 mln zł.
 
Od 23 czerwca 2017 roku Muzeum Ulmów w Markowej jest samodzielnym muzeum współprowadzonym i współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie, a jego dyrektorem została dr Anna Stróż.
 
– Warto jednak przypomnieć, że to Muzeum – Zamek w Łańcucie zrealizowało budowę muzeum w Markowej i przez ponad rok od jego otwarcia sprawowało nad nim nadzór – mówi Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie. – Managerem projektu była i jest arch. Bożena Knotz-Beda i to ona dopilnuje jeszcze zrealizowania ostatniego elementu zagospodarowania otoczenia Muzeum obejmującego Sad Pamięci i parking. 

Sad Pamięci będzie dopełnieniem Muzeum –  miejscem, gdzie zwiedzający będą mogli oddać się refleksji i zadumie. Pod względem ikonograficznym nawiązywał będzie do ogólnopolskiego charakteru Muzeum – zostaną w nim umieszczone podświetlane tablice z nazwami wszystkich polskich miejscowości, w których ludność żydowska była ratowana przez ok. 6 700 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W chwili obecnej, według kompilacji sporządzonej przez Muzeum, takich miejscowości jest ok. 1 500. W Sadzie znajdzie się też lokalny akcent – w jego centrum stanie przeniesiony spod markowskiego skansenu pomnik Rodziny Ulmów z 2004 r.
 
Koszt Sadu Pamięci wyniesie 1 mln 057 tys.  zł, parkingu zaś 933 tys. zł.  

Samo  Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz Sad Pamięci powstały na podstawie  sugestywnego projektu architektonicznego Mirosława Nizio z zespołem (NIZIO DESIGN INTERNATIONAL z Warszawy). Bryła budynku nawiązuje do tradycyjnego domu wiejskiego, krytego dwuspadowym dachem. Jej tylna część przekształca się w ostry graniastosłup. Obok  Muzeum powstaje zaś Sad Pamięci, nawiązujący do Ogrodu Sprawiedliwych w Yad Vashem. Pod każdym drzewkiem znajdzie się granitowy kamień z nazwiskiem osoby, która ratowała Żydów oraz nazwiskiem ocalonego. Tabliczki z nazwiskami znalazły się na murze przed wejściem do Muzeum oraz na placu. 
 
 
Archiwum Muzeum Ulmów w Markowej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy