Reklama

Świat

Przywódcy Korei Płd., Japonii i Chin wyrazili chęć wznowienia współpracy

Krzysztof Pawliszak/PAP
Dodano: 27.05.2024
Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN / POOL
Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN / POOL
Share
Udostępnij

Przywódcy Korei Południowej, Japonii i Chin potwierdzili w Seulu po rozmowach w ramach IX trójstronnego szczytu swą gotowość do wznowienia współpracy gospodarczej, w tym negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu. Liderzy odnieśli się też do zapowiedzi wystrzelenia satelity szpiegowskiego przez Koreę Północną.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej po pierwszych od przeszło czterech lat rozmowach wysokiego szczebla prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol powiedział, że “podstawą współpracy między trzema krajami jest wzajemne zrozumienie i zaufanie. Aby to osiągnąć, musimy się często spotykać i komunikować”.

“Postanowiliśmy stworzyć przejrzyste i przewidywalne środowisko handlowe i inwestycyjne oraz zbudować bezpieczny łańcuch dostaw” – poinformował Jun.

Chiński premier Li Qiang powiedział, że szczyt stanowi “nowy początek” i wezwał do promowania multilateralizmu i walki z protekcjonizmem handlowym.

W oświadczeniu przekazał również, że przywódcy zgodzili się “pracować nad wznowieniem negocjacji w sprawie trójstronnej umowy o wolnym handlu” rozpoczętych w listopadzie 2012 roku, a które utknęły w martwym punkcie po szesnastej rundzie rozmów jesienią 2019 r.

W ocenie portalu Nikkei Asia, Pekin nalega na ich wznowienie w związku z osłabieniem chińskiej gospodarki. ChRL jest największym partnerem handlowym Korei Południowej i Japonii.

Premier Japonii Fumio Kishida ze swej strony podkreślił znaczenie utrzymania pokoju na arenie regionalnej i międzynarodowej. “Potwierdziliśmy, że denuklearyzacja i stabilność Półwyspu Koreańskiego stanowią wspólne interesy Japonii, Chin i Korei Południowej” – powiedział szef japońskiego rządu.

Nawiązując od ogłoszonego przez Koreę Płn. w poniedziałek rano zamiaru wystrzelenia w najbliższych dniach sztucznego satelity, Kishida wyraził “stanowczy” apel o rezygnację z tego zamierzenia. Premier Japonii i prezydent Korei Płd. podkreślili, że takie działania reżimu w Pjongjangu “byłyby naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Z kolei premier Chin “poprosił zainteresowane strony, aby wykazały się powściągliwością i zapobiegły dalszemu komplikowaniu się sytuacji na Półwyspie Koreańskim” – przekazała agencja Xinhua.

Korea Płn. i Rosja dążą do pogłębienia stosunków z ChRL, podczas gdy Japonia i Korea Płd. zacieśniają współpracę w sferze bezpieczeństwa, krytykując rosnącą asertywność wojskową Pekinu i rosyjską inwazję na Ukrainę – zaznacza Asia Nikkei.

Podczas seulskiego spotkania omówiono także kwestie związane ze współpracę w zakresie zmian klimatu, ochrony zdrowia, a także problemów wynikających ze spadku wskaźnika urodzeń i starzenia się społeczeństwa.

Zgodnie z zapowiedziami rok 2025/2026 będzie rokiem wymiany kulturalnej pomiędzy trzema państwami.

Uzgodniono również, że Japonia przejmie przewodnictwo w trójstronnej współpracy po obecnym szczycie.

Czytaj również:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy