Reklama

Świat

Macron: handel między Europą a Chinami musi być sprawiedliwy

PAP
Dodano: 06.05.2024
Fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL
Fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL
Share
Udostępnij

Prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen nawoływali w poniedziałek przywódcę Chin Xi Jinpinga, by stosunki handlowe między Europą a Chinami były oparte na równych zasadach.

Pierwsza wizyta Xi w Europie od pięciu lat odbywa się w okresie napiętych stosunków między UE a Chinami.

Macron podczas spotkania w Pałacu Elizejskim powiedział, że Europa i Chiny znajdują się w historycznym momencie, w którym należy rozwiązać strukturalne problemy. Przede wszystkim te dotyczące handlu.

Von der Leyen dodała, że Unia Europejska liczy na to, że Chiny wywrą presję na Rosję, aby ta zakończyła swoją wojnę w Ukrainie. “Liczymy na Chiny, by użyły wszystkich swoich wpływów wobec Rosji, aby zakończyć wojnę napastniczą, jaką prowadzi przeciw Ukrainie” – powiedziała po spotkaniu z Macronem i Xi przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Von der Leyen dodała: “Prezydent Xi odegrał ważną rolę w deeskalacji rosyjskich nieodpowiedzialnych gróźb nuklearnych i jestem pewna, że prezydent Xi będzie dalej to robił wobec kolejnych gróźb”.

Chiński przywódca zaznaczył podczas spotkania, że Chiny postrzegają Europę jako priorytetowy obszar swojej polityki zagranicznej i patrzą na swoje relacje z Unią Europejską ze strategicznej i długoterminowej perspektywy.

Odniósł się również do wojny w Strefie Gazy. Chiny są gotowe do współpracy z UE, aby zorganizować międzynarodową konferencję pokojową, w ramach której będzie można wypracować rozwiązanie pokojowe dla Strefy – powiedział.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie, Xi tłumaczył, że Chiny nie są sprawcą kryzysu w Ukrainie, ale pracują od dawna, aby doprowadzić do rozmów pokojowych z Rosją.

Konflikty handlowe między Europą, a Chinami, dotyczące na przykład wprowadzania chińskich samochodów elektrycznych na rynek unijny, miały negatywny wpływ na relacje dyplomatyczne. Jednak jak zaznacza agencja Reutera, podejście do relacji handlowych z Chinami nie jest w UE jednolite. Niemcy sprzeciwiają się np. wprowadzaniu w dużych ilościach elektrycznych samochodów chińskiej produkcji.

Kanclerz Olaf Scholz został zaproszony do Paryża na spotkanie z Xi, ale z powodu innych zobowiązań nie mógł w nim uczestniczyć – poinformowała agencja Reutera.

Von der Leyen odwołała się do problemów w wymianie handlowej wielokrotnie podczas i po spotkaniu w z chińskim przywódcą. Zaakcentowała, że istotna jest równowaga w relacjach handlowych i rynek europejski nie może być zalewany chińskimi produktami.

Jest zasadne zarówno dla Francji, jak i dla Chin, aby wspierać swój lokalny przemysł, jednak musi to być realizowane w sposób wzajemnie sprawiedliwy – podkreślił w poniedziałek francuski minister finansów Bruno Le Maire. Przyjazd Xi daje sposobność do wypracowania zrównoważonych relacji, dodał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy