Reklama

Świat

Chiny: Putin przyjęty z honorami wojskowymi na rozpoczęcie wizyty w Pekinie

os/ akl/ PAP
Dodano: 16.05.2024
Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV / SPUTNIK / KREML
Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV / SPUTNIK / KREML
Share
Udostępnij

Władimir Putin został przyjęty w czwartek w Pekinie z pełnymi honorami wojskowymi na rozpoczęcie swojej dwudniowej wizyty w Chinach. Chiński przywódca Xi Jinping podkreślił, że oba państwa to “dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy”, którzy zacieśniają dwustronne relacje. Stosunki te nie są wymierzone przeciw nikomu – dodał Putin.

“Kluczową wagę” ma fakt, że relacje między Pekinem i Moskwą “nie są oportunistyczne ani wymierzone przeciwko nikomu” – ocenił Putin. Dodał, że współpraca rosyjsko chińska jest obecnie “głównym stabilizującym czynnikiem” na arenie międzynarodowej.

Moskwa i Pekin dysponują “solidnymi zasobami praktycznej współpracy” – powiedział Putin.

Xi zadeklarował współpracę z rosyjskim dyktatorem na rzecz “rozwoju i odnowy obu krajów”, a także “współpracy na rzecz sprawiedliwości (…) na świecie”. Chiny “zawsze będą dobrym partnerem” Rosji – podkreślił.

Wizyta Putina w Chinach to “pokaz jedności sojuszników” – ocenia agencja AP.

Rządzone przez autokratycznych przywódców państwa nawiązały relację przed 75 laty. Wizyta, twierdzi agencja AP, ma potwierdzić ich zaangażowanie na rzecz relacji “bez ograniczeń”, zawartej tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022.

Od tego czasu Moskwa staje się coraz bardziej zależna gospodarczo od Chin, w miarę jak zachodnie sankcje odcinają jej dostęp do znaczących obszarów międzynarodowego systemu handlowego.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy