Reklama

Świat

Rosja: Putin ponownie mianował premierem Michaiła Miszustina

mw/ adj/ pap
Dodano: 10.05.2024
Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN
Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN
Share
Udostępnij

Władimir Putin ponownie mianował w piątek premierem Rosji Michaiła Miszustina – poinformowała w piątek agencja AP, podkreślając, że utrzymanie na stanowisku tego technokraty było powszechnie oczekiwane.

Miszustinowi i innym technokratom w rządzie przypisuje się zasługę utrzymania stosunkowo stabilnej sytuacji gospodarczej kraju mimo zachodnich sankcji – podkreśla agencja.

Zgodnie z rosyjskim prawem 58-letni Miszustin ogłosił dymisję całego rządu we wtorek, w dniu zainaugurowania przez Putina piątej kadencji na stanowisku prezydenta.

Podczas pierwszej kadencji na stanowisku premiera Miszustin, były szef rosyjskich służb podatkowych, nie wygłaszał oświadczeń politycznych i unikał wywiadów w mediach.

Rosyjskie prawo stanowi, że kandydata na premiera zatwierdza Duma Państwowa, niższa izba parlamentu. Potem premier przedstawia do zatwierdzenia członków rządu.

Przypuszcza się, że większość ministrów utrzyma swoje stanowiska. Niepewny jest tylko los ministra obrony Siergieja Szojgu – zauważa AP. Pod koniec kwietnia został aresztowany wiceminister obrony Timur Iwanow. Jak podano, jest podejrzany o przyjęcie łapówki w szczególnie dużej wysokości, za co grozi mu 15 lat pozbawienia wolności. Potem brytyjski resort obrony podał, że śledztwo w sprawie Iwanowa prawdopodobnie objęło też starszego od niego rangą pierwszego wiceministra obrony Rusłana Calikowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy