Reklama

Poznaj region

Przy obserwatorium w Tymcach ma być planetarium

Alina Bosak
Dodano: 05.09.2023
Nocne obserwacje nieba to jedna z najciekawszych propozycji obserwatorium w Tymcach. Fot. Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach
Nocne obserwacje nieba to jedna z najciekawszych propozycji obserwatorium w Tymcach. Fot. Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach
Share
Udostępnij

W ciągu kilku lat przy Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach w gminie Lubaczów ma powstać planetarium. – Będą też sale konferencyjne i sale doświadczeń. To ma być centrum naukowe na miarę Centrum Nauki Kopernika, a wstępny projekt już powstaje – zdradza Szymon Ozimek, edukator opiekujący się obserwatorium w Tymcach.     

Utworzone w kolejowej wieży ciśnień Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach lada moment będzie świętować pierwsze urodziny. Wakacje dowiodły, że pomysł gminy Lubaczów na utworzenie placówki edukacyjnej w kojarzonej z lasem i piękną przyrodą okolicy, spodobał się turystom.

– Podczas wakacji pracowaliśmy codziennie w godz. 14.00 – 18.00 i przyjęliśmy bardzo wielu turystów. W soboty i niedzielę przez te cztery godziny obserwatorium zwiedzało 100-150 osób – mówi Szymon Ozimek, dodając, że cały czas starają się dopracować i dopasować ofertę tak, by była jak najwygodniejsza dla turystów.

Jedną z najciekawszych propozycji obserwatorium jest nocna obserwacja nieba połączona z aktywnym wypoczynkiem, grillem lub ogniskiem. Na miejscu można też przenocować.

– Zapisujemy na takie zwiedzanie 25-osobowe grupy. Na górze wieży, na platformie z głównym teleskopem (astrograf w systemie optycznym Ritchey-Cretien 14” 355mm średnicy i 2584 mm ogniskowej) mieści się do 5 osób, goście wymieniają się i to ogranicza liczebność grupy, którą możemy przyjąć na taką nocną obserwację – tłumaczy Szymon Ozimek. – W gwieździste noce wyciągamy mniejsze teleskopy na zewnątrz, proponując obserwowanie także na placu przed wieżą.

Nauka gwiazdozbiorów

Turyści bardzo też lubią naukę gwiazdozbiorów. Leżą wygodnie na leżakach, wpatrują się w niebo, a edukator laserowym wskaźnikiem uczy ich rozpoznawać gwiazdy.

Od września na obserwacje zgłaszają się szkolne wycieczki, ale obserwatorium organizuje również grupy na takie wydarzenia, informacje o zapisach umieszczając w mediach społecznościowych. Obserwatorium zaprasza także do odwiedzin w ciągu dnia.

– Warto śledzić nasz profil na Facebooku, wybierając się na wycieczkę. Godziny otwarcia dostosowujemy także do pogody. Jeśli wiemy, że po południu niebo będzie zachmurzone, otwieramy obserwatorium przed południem – uprzedza Szymon Ozimek.

To dopiero początki edukacyjnego ośrodka w tym miejscu. Gmina Lubaczów chce, aby obok wieży powstało także planetarium. – Razem z salami konferencyjnymi i salami doświadczeń, dla młodzieży, szkół, ale i firm – wymienia Szymon Ozimek, dodając, że w planach ta inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 3-4 lat. Projekt właśnie powstaje.

Wieża w Tymcach

Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach powstało w nieużywanej kolejowej wieży ciśnień. Do końca lat 70. zaopatrywała ona w wodę parowozy kursujące po linii kolejowej nr 101 relacji Munina – Hrebenne. Nieużywany budynek, wraz ze stacją w Baszni Dolnej, gmina Lubaczów przejęła w 2015 roku od Polskich Kolei Państwowych. Wieża ma 25 m wysokości. Znajduje się z dala od terenów zabudowanych, dzięki czemu światło z ziemi nie zanieczyszcza nieba, co ułatwia obserwację gwiazd.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy