Reklama

Lifestyle

Była wieża ciśnień, jest obserwatorium astronomiczne

Alina Bosak
Dodano: 03.10.2022
67669_obserwatorium_facebook
Share
Udostępnij
Na Podkarpaciu udostępniono turystom nową atrakcję. W dawnej klejowej wieży ciśnień w Tymcach koło Lubaczowa otwarto obserwatorium astronomiczne. Jest w nim m.in. teleskop słoneczny do obserwacji słońca, teleskopy do nocnych obserwacji nieba i ruchu gwiazd, a także makieta księżyca i park doświadczeń.
 
Jeszcze do końca lat 70-tych wieży ciśnień w Tymcach używano do zaopatrywania parowozów w wodę. Potem zaczęła niszczeć, a złodzieje złomu nawet wybili w niej dziurę. Nawet uszkodzona wyglądała jednak pięknie na tle zielonych krajobrazów ziemi lubaczowskiej, a miłośnicy Roztocza nazywali ją domem Muminków.
 
Wieżę udało się od kolei przejąć samorządowi gminy Lubaczów. W wyremontowanym i odnowiony zabytku urządzono Obserwatorium Astronomiczne. Pod koniec września zostało otwarte dla turystów i można je już zwiedzać. To obecnie najnowocześniejsze obserwatorium na Podkarpaciu, które dysponuje jednym z najnowocześniejszych sprzętów optycznych w zakresie astronomii i astrofotografii. Jest tu teleskop słoneczny do bezpiecznej obserwacji słońca, są także teleskopy do prowadzenia nocnych obserwacji nieba i ruchu gwiazd. 
 
Fot. Gmina Lubaczów
 
Roztoczańskie niebo, podobnie jak bieszczadzkie cieszy się opinią najmniej zanieczyszczonego światłem, co stwarza doskonałe warunki zarówno do obserwacji, jak i astrofotografii. Dzięki temu w obserwatorium w Tymcach będzie możliwość realizacji międzynarodowych projektów astronomicznych.
 
W wieży udostępniono także wystawę fotografii najlepszych polskich astro-fotografów i ciekawe eksponaty. Można zobaczyć, jak wyglądają gwiazdy i planety, przyjrzeć się makiecie powierzchni księżyca. Na zajęciach dzieci i młodzież mogą lepiej poznać prawa fizyki i optyki, zaobserwować jak rozszczepia się światło słoneczne.
 
Ponadto przed wieżą urządzono mini park doświadczeń astronomicznych. Jest w nim m.in. żyroskop – symulator przeciążeń, na którym można sprawdzić swoje predyspozycje do bycia kosmonautą. 

Obserwatorium można zwiedzać z pracownikiem naukowym obiektu, przy dobrej pogodzie prowadzić obserwacje przez teleskopy, wejść na taras widokowy. Organizowane są tu również warsztaty: „Budowa Układu Słonecznego”, „Co można zobaczyć na niebie?”, „Czas – czy może zwolnić?”, „Podstawy astrofotografii”. Obserwatorium zaprasza także na astro prelekcje: „W pogoni za ulotnym cieniem” (opowiastki podróżnicze uczestnika ekspedycji na całkowite zaćmienie Słońca w Japonii) i „CERN, czyli czym zajmuje się Europejska Organizacja Badań Jądrowych” – relacja z pobytu w największym laboratorium świata zajmującym się m.in. badaniem początków Wszechświata.
 
Wycieczkę do obserwatorium można połączyć z wizytą w Baszni Dolnej, gdzie nie tylko pyszną kuchnią kusi Kresowa Osada, ale i otwarto niedawno Galerię Kolejnictwa w dawnej stacji kolejowej Basznia Górna. Znajduje się ona przy liczącej 130 lat linii kolejowej 101 Jarosław – Bełżec, która przed wojną prowadziła z Jarosławia do dziś ukraińskiego Sokala. Na dworcu stoi odrestaurowany parowóz TY2-7.   
 
Fot. Facebook/Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach
 
Od 27 września obserwatorium funkcjonuje w następujących godzinach: 
 
Dla grup zorganizowanych (w tym grup szkolnych):
Wtorek – 9.00 – 14.00
Środa –  9.00 – 14.00
Czwartek – 9.00 – 14.00*
 
* istnieje możliwość umówienia innego terminu (dnia/godzin) niż podane powyżej.
 
Dla osób indywidualnych:
Piątek 14.00 – 18.00
Sobota 14.00 – 18.00
Niedziela 14.00 – 18.00
Zapisy i rezerwacje prowadzi Szymon Ozimek pod numerem telefonu 725 184 093 w godzinach 9:00-17:00 oraz mailowo: kontakt@obserwatoriumtymce.pl
 
Fot. Gmina Lubaczów
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy