Reklama

Lifestyle

Prawie 80 proc. mieszkańców Podkarpacia jest zadowolonych z życia

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.02.2017
31300_glowne
Share
Udostępnij
Co piąte gospodarstwo domowe na Podkarpaciu doświadcza ubóstwa dochodowego, a tylko 7 proc. cieszy się wysokimi dochodami. Mimo relatywnie niskich dochodów, mieszkańcy Podkarpacia są zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania i czują z nim bardzo silne więzi. Tak wynika z badania spójności społecznej, realizowanego w 2015 roku. Dane opublikował Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Podkarpacie znalazło się na 14. miejscu wśród województw pod względem liczby gospodarstw domowych doświadczających ubóstwa dochodowego. Stanowiły one 21 proc. gospodarstw domowych na Podkarpaciu, co oznacza, że miesięczny dochód ekwiwalentny niższy od wartości uznanej za próg ubóstwa był aż w co piątym gospodarstwie. Więcej tego typu gospodarstw domowych odnotowano tylko w województwie lubelskim (27 proc.) i świętokrzyskim (24 proc.). Najmniej gospodarstw dotkniętych ubóstwem dochodowym występowało w województwie śląskim (9 proc.)

Na Podkarpaciu jest tylko 7 proc. gospodarstw domowych o wysokich dochodach

Korzystniej Podkarpacie wypadło w badaniu dotyczącym gospodarstw domowych doświadczających ubóstwa warunków życia (chodzi o te gospodarstwa, w których zaobserwowano co najmniej 10 przejawów złych warunków życia z listy 30 symptomów dotyczących mieszkania, poziomu wyposażenia w dobra trwałego użytku, braku możliwości zaspokojenia ze względów finansowych potrzeb materialnych i niematerialnych. Takie gospodarstwa stanowiły 8 proc. spośród wszystkich na Podkarpaciu (5. miejsce wśród województw).

Z kolei gospodarstwa domowe o wysokich dochodach (czyli takie, w których miesięczny dochód ekwiwalentny był ok. 2,8 razy wyższy od przyjętej granicy ubóstwa) stanowiły na Podkarpaciu tylko 7 proc. wszystkich gospodarstw. Wraz z województwem podlaskim, Podkarpacie zajmowało pod tym względem ostatnie miejsce w Polsce. Najwięcej gospodarstw o wysokich dochodach było w województwie mazowieckim – 26 proc.

Jak wykazały badania, gospodarstwa domowe, mające dobre warunki życia, czyli takie które m.in. posiadały wystarczające wyposażenie w dobra materialne, nie zalegały z opłatami za czynsz, miały możliwość finansowego zaspokajania swoich potrzeb, stanowiły 24 proc. wszystkich gospodarstw, co uplasowało Podkarpacie na 4. miejscu wśród województw. Najwięcej takich gospodarstw było w Wielkopolsce (31% wszystkich).

Na Podkarpaciu liczą się dobre kontakty z rodziną i sąsiadami

Jak wynika z badań opublikowanych przez Urząd Statystyczny, na Podkarpaciu 31 proc. mieszkańców w wieku 16 lat i więcej deklarowało, że utrzymuje regularne i przyjazne kontakty z rodziną. Jedynie w województwie świętokrzyskim było więcej takich osób (34 proc.) 33 proc. mieszkańców Podkarpacia deklarowało utrzymywanie regularnych, dobrych kontaktów ze swoimi znajomymi i sąsiadami. Był to drugi wynik w Polsce, po województwie małopolskim (34 proc).

Okazało się też, że mieszkańcy Podkarpacia czują również bardzo silne więzi z miejscowością, w której żyją. Zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania było 47 proc. mieszkańców Podkarpacia. To był również drugi wynik w Polsce po Podlasiu (48 proc).

Ogólne zadowolenie z życia deklarowało w 2015 roku 79 proc. mieszkańców Podkarpacia. Był to jeden z najlepszych wyników w Polsce (3. miejsce wspólnie z województwem kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i małopolskim).

Niedawno Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował dane dotyczące małżeństw zawartych w 2015 roku. Zawarto 10852 małżeństwa (najwięcej w powiecie ropczycko-sędziszowskim), a średni wiek nowożeńców wynosił 28,2 lat. W 2015 roku rozwiodło się 2646 małżeństw, najczęściej z powodu niezgodności charakterów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy