Biznes

O współpracy Małopolski i Podkarpacia na wspólnym posiedzeniu Zarządów

malopolska.pl / SŁ
Dodano: 27.01.2024
Fot. malopolska.pl
Fot. malopolska.pl
Share
Udostępnij

W piątek w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyło się wspólne posiedzenie Zarządów Województwa Małopolskiego i Województwa Podkarpackiego na czele z Marszałkami Witoldem Kozłowskim i Władysławem Ortylem wraz z delegacjami. Spotkanie dotyczyło wymiany doświadczeń między oboma regionami i nakreślenia wspólnych perspektyw na najbliższe lata.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w kwietniu 2019 roku, ich cykliczność przerwała pandemia koronawirusa i wybuch wojny na Ukrainie. Jak zaznacza jednak Gospodarz Małopolski, w tym czasie nie ustała współpraca obu województw.

Podejmowaliśmy szereg działań na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przybywali do naszego kraju przez województwo podkarpackie. Ale wspólne działania nie ustawały też na innych polach. Za ten stały kontakt i wzorową współpracę serdecznie dziękuję panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Dzisiaj omówiliśmy szereg projektów, które wychodzą w przyszłość. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się je zrealizować i zachować tę cenną synergię między naszymi województwami – mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Przestrzenie, które nakreślono do wspólnej współpracy to między innymi rozwój Głównego Szlaku Beskidzkiego, wzmacnianie współpracy w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju turystycznego Karpat, w tym rozwoju, aktywizacji i promocji Szlaku Kultury Wołoskiej oraz starania o wpisanie go na listę Europejskiego Szlaku Kultury czy współpraca w zakresie budowy spójnej sieci tras i szlaków rowerowych przebiegających przez teren obu województw, co uwzględnia m.in. rozbudowę Wiślanej Trasy Rowerowej czy Velo Metropolis.

Wspólne działania dotyczą także komunikacji kolejowej czy infrastruktury drogowej – szczególnie drogi wojewódzkiej 984, łączącej Małopolskę (Tarnów) z Podkarpaciem (Mielec). W planach województw są także budowy obwodnic Lisiej Góry, Mielca (etap II) i Radomyśla Wielkiego.

Podkarpacie i Małopolska mają swoją tradycję współpracy, te relacje powinny być cały czas podkreślane i wzmacniane dla dobra naszych mieszkańców, którzy każdego dnia przekraczają wzajemnie granice naszych województw, dojeżdżając do pracy czy uczelni. Dzisiaj mieliśmy okazję podzielić się wieloma praktykami, które przynoszą efekty po obu stronach. Możemy wzmocnić istniejące projekty i wdrożyć nowe pomysły w naszych województwach – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Oba województwa zdecydowały się również na złożenie wspólnej petycji Zarządów Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Finansów o zwiększenie dotacji celowej na działania parków krajobrazowych. Obecnie Małopolska i Podkarpacie zajmują 13 i 14 miejsce pod względem wysokości dotacji rządowej, pod względem powierzchni parków krajobrazowych Podkarpacie zajmuje natomiast pierwsze miejsce w Polsce.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy