Reklama

Kraj

PSL poparło Andrzej Kuliga w wyborach na prezydenta Krakowa

Beata Kołodziej/PAP
Dodano: 03.03.2024
Kraków, 03.03.2024. Kandydat KWW na prezydenta miasta Andrzej Kulig przemawia na swojej konwencji wyborczej "Ku przyszłości", 3 bm. w Hotelu Swing w Krakowie. Fot. PAP/Art Service
Kraków, 03.03.2024. Kandydat KWW na prezydenta miasta Andrzej Kulig przemawia na swojej konwencji wyborczej "Ku przyszłości", 3 bm. w Hotelu Swing w Krakowie. Fot. PAP/Art Service
Share
Udostępnij

PSL oficjalnie poparło w niedzielę Andrzeja Kuliga w wyborach na prezydenta Krakowa. Prezes partii, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że ten kandydat gwarantuje kontynuację rozwoju miasta i że “będzie dobry dla mieszkańców Krakowa, nie dla polityków”.

Na konwencji wyborczej KWW Andrzeja Kuliga “Ku przyszłości” Kosiniak-Kamysz wspominał swój udział w organizację kampanii wyborczej Jacka Majchrowskiego w 2002. Obecny wicepremier był wówczas studentem. Jak mówił, nikt wtedy nie wierzył, że Majchrowski wygra z rozpoznawalnymi w kraju kandydatami: Janem Rokitą, Zbigniewem Ziobrą, Józefem Lassotą.

Majchrowski nie ubiega się o reelekcję

Majchrowski po ponad 21 latach nie ubiega się o reelekcję. “Po kilku niezwykłych kadencjach możemy podziękować panu profesorowi. Udało się bardzo dużo (..), ale nie wszystko się udało (…). Potrzebujemy kontynuacji i pójścia ku przyszłości. To jest możliwe, ale do tego potrzebna jest osoba, która jest w stanie to udźwignąć, i ma do tego przygotowanie, ma do tego determinację, ma wolę walki, ma drużynę, która z nim pójdzie” – mówił szef ludowców. I dodał: “To jest jedyny kandydat, który ma przygotowanie, doświadczenie, energię, najlepszą drużynę i wielką wolę walki, zwycięstwa dla Krakowa, ku przyszłości”.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza “Krakowa nie stać na eksperymenty” w obliczu wykorzystania środków unijnych, z KPO, i w obliczu zagrożeń w kontekście sytuacji geopolitycznej. Według wicepremiera Kulig zna miasto i problemy mieszkańców.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na “bogactwo kandydatów” w tych wyborach na prezydenta miasta. Jego zdaniem świadczy to dobrze o demokracji.

Kandydat PSL na prezydenta Krakowa

Jak przyznał, liczył że Koalicja 15 października wystawi jednego wspólnego kandydata. “Na tym etapie to się nie udało. Ale to jest możliwe, bo wierzę głęboko, że w drugiej turze wyborów wszyscy koalicjanci poprą pana profesora Andrzeja Kuliga” – zaznaczył szef PSL.

Na poparcie PSL w wyborach na prezydenta Krakowa miał nadzieję poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi, były przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Rafał Komarewicz.

Kuliga rekomendował na urząd prezydenta obecny włodarz Jacek Majchrowski, ogłaszając w listopadzie, że nie będzie się ubiegał o reelekcję.

Na niedzielnej konwencji Majchrowski powiedział, że przez ostatnie 21 lat i pół roku udało się jemu oraz Kuligowi zmienić miasto. Za sukcesy Majchrowski uznał m.in. zwiększenie się liczby mieszkańców o ok. 60 tys. osób. Jak mówił, świadczy o tym, że ludzie chcą mieszkać w Krakowie. “Sukces powinien być kontynuowany” – podkreślił Majchrowski, zaznaczając, że “nikt nie zna miasta jak pan profesor Kulig”. Polecił go też dlatego, że – jak ocenił – nie jest on podatny na wpływy polityczne, nie jest populistą i dba o ludzi.

Kulig stwierdził, że decyzja o udziale w wyborach była trudna – ma obowiązki służbowe, rodzinę. Jednak podczas spotkań z mieszkańcami różnych dzielnic składał obietnice i chce je dotrzymać.

“Kraków jest rozpędzoną maszyną, jest miastem sukcesów, jeśli nawet zasługuje na zmiany czy korekty, to na pewno nie na paraliż czy cofnięcie się – dlatego kandyduję na urząd prezydenta Krakowa” – powiedział.

W niedzielę KWW Kuliga zaprezentował też kandydatów do rady miasta – to 25 kobiet i 26 mężczyzn w różnym wieku, różnych profesji. “Jedynkami” w poszczególnych okręgach wyborczych są: Jacek Bednarz, Elżbieta Bińczycka, Kazimierz Chrzanowski, Jan Hoffman, Teodozja Maliszewska, Artur Markiewicz.

Kulig oprócz kandydowania na urząd prezydenta miasta ubiega się o mandat radnego, otwiera listę w okręgu 7. (Bieńczyce, Nowa Huta).

Andrzej Kulig na prezydenta Rzeszowa

Andrzej Kulig to obecnie I zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej. Wcześniej był wiceprezydentem miasta ds. polityki społecznej, kultury i promocji. Pełnił też funkcję m.in. dyrektora biura wojewody krakowskiego i dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego.

Oprócz Kuliga walkę o fotel prezydenta Krakowa zadeklarowało dotychczas ośmiu kandydatów. Są to posłowie: Konrad Berkowicz (Konfederacja), Łukasz Kmita (PiS), Rafał Komarewicz (Polska 2050-TD), Aleksander Miszalski (PO; wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy).

Deklarującego bezpartyjność radnego Łukasza Gibałę poparła posłanka partii Razem Daria Gosek-Popiołek. Jako bezpartyjni start zapowiedzieli też: wokalista Marcin Bzyk-Bąk, konserwatywny aktywista Adam Hareńczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy